مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی:

رقابت انسان و حیات وحش به دلیل محدودیت منابع است

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: تعارض بین انسان و حیات وحش همیشه وجود داشته و این ناشی از وجود منابع مشترک و ایجاد رقابت بر سر منابع محدود است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، تورج همتی مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: حیات وحش دارای ارزش‌های زیست محیطی، ژنتیکی، اجتماعی، اقتصادی، علمی، آموزشی، فرهنگی، تفریحی و زیبایی شناسی بوده و در توسعه پایدار و رفاه انسان نقش محوری دارد.

او با اشاره به شعار روز جهانی حیات وحش که در سال ۲۰۲۱ به موضوع "جنگل‌ها و معیشت: پایداری مردم و سیاره زمین" اختصاص یافته است افزود: معیشت مردم موضوعی مجزا از اکوسیستم نیست، اما آنچه مهم است اینکه خدمات گیری از بوم سازگان باید مبتنی بر اصل پایداری و توجه عمیق به توسعه پایدار باشد که در غیر این صورت پایداری جوامع و سیاره زمین دچار چالش جدی خواهد شد.


بیشتربخوانیداین مقام مسئول با بیان اینکه کارکرد‌های عرصه‌های طبیعی استان در تامین نیازمندی‌های انسانی آشکار بوده و بسیاری از منافع حیات وحش نیز با توسعه دانش بشری کشف و مورد استفاده قرار خواهد گرفت، ادامه داد: باید پذیرفت که در واقع عرصه‌های طبیعی بستر زندگی و حامی اصلی تداوم حیات انسانی به شمار می‌روند.

همتی بر ضرورت مدیریت و کاهش تعارضات بین توسعه و حیات وحش اشاره کرد و بیان کرد: جلب مشارکت‌های مردمی در حفاظت حیات وحش بویژه بهره مندی از ظرفتی‌های سازمان‌های مردم نهاد و فعالان حقوق حیوانات می‌تواند برای ایجاد پویایی و پایداری گونه‌های جانوری کشور و حفظ زیستگاه‌های طبیعی بازوی توانمندی باشد.

او به مناسبت روز جهانی حیات وحش با اشاره به ضرورت کاهش تعارضات بین انسان و حیات وحش از تدوین طرح معین زیست محیطی در استان خبر داد و تصریح کرد: قابلیت‌های سازمان‌های مردم نهاد می‌تواند این تشکل‌ها را فراتر از نقش حاضر و به عنوان معین زیست محیطی در برنامه‌های حفاظت از زیستگاه‌های حیات وحش در کنار متولیان حفاظت محیط زیست قرار دهد که برنامه‌هایی برای نحوه پیاده سازی این طرح دردستور کار این اداره کل قرار گرفته است.


انتهای پیام//ف. غ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
بهرام
۰۸:۴۴ ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
باید علم در این جاها به کمک انسان بیاد
Iran (Islamic Republic of)
مریم
۰۹:۵۷ ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
نخیر بخاطر عدم مدیریت شماست
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر