رئیس بنیاد امید ایرانیان:

فردای انتخابات کسی پاسخگوی مردم نیست

عارف گفت: مردم با تمامی مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند تاکنون پای صندوق رأی آمده‌اند.

به گزارش حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز چهارشنبه در دیدار جمعی از نخبگان استان خوزستان به نقش این استان در توسعه ملی اشاره کرد و گفت: خوزستان به باور من یک ایران کوچک است. چه از حیث منابع انرژی و چه از نظر موقعیت جغرافیایی و مهمتر تکثر و تنوع اقوام که همگی آن‌ها می‌تواند پاسخگوی نیاز‌های کشور باشد، ولی به دلایل مختلف شاخص‌های ما در توسعه ملی در این استان خوب نیست و جای نگرانی دارد.

عارف با اشاره به منابع غنی زیرزمینی در استان خوزستان تصریح کرد: یکی از مشکلات استان خوزستان به باور من رقابت‌هایی است که نخبگان این استان در پایتخت با یکدیگر دارند و این اختلاف نظر‌ها لطماتی به این استان وارد می‌کند.

وی با اشاره به تنوع اقوام در استان خوزستان، تاکید کرد: در حالی که وجود قومیت‌های مختلف در کشور به ویژه استان خوزستان باید یک مزیت محسوب شود، ولی متاسفانه به دلیل برخورد‌های بعضا امنیتی با اقوام، این موضوع، به تهدیدی برای امنیت ملی تبدیل شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه انقلاب ما مردمی بوده است و در همه رویداد‌ها مردم باید حرف آخر را بزنند، خاطرنشان کرد: مردم با تمامی مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند تاکنون پای صندوق رأی آمده‌اند. ولی دغدغه‌ها زمانی شروع می‌شود که فردای انتخابات کسی پاسخگوی مردم نیست یعنی رأی لازم از مردم گرفته می‌شود، ولی کسی خود را پاسخگو در قبال مردم نمی‌داند. کشور ما با معضل عدم پاسخگویی مسوولان مواجه است که یکی از علل آن نبود احزاب فراگیر در کشور است چرا که حرکت‌های جبهه‌ای نمی‌تواند پاسخگو باشد.

عارف با یادآوری اختلافات در میان جریان اصلاح‌طلب در مقاطعی از دهه ۸۰، گفت: دستاورد ارزشمندی که در دهه ۹۰ به دست آوردیم انسجام جریان اصلاحات بود چراکه تصمیمی که در سال ۹۲ گرفته شد منجر به انسجام جریان اصلاحات شد که در نهایت شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به عنوان یک ساز و کار اجماعی برای جریان اصلاحات تشکیل شد و انسجام خوبی در این جریان ایجاد شد که خوشبختانه تاکنون ادامه دارد.

وی با بیان اینکه درستی تصمیم اتخاذ شده در تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان منجر به پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم در شهر‌های بزرگ از جمله تهران شد، خاطرنشان کرد: مردم به گفتمان اصلاحات باور دارند و مطمئنا ضعف عملکردی افراد را به پای گفتمان اصلاحات نمی‌گذارند. هرچند متاسفانه برخی افراد فرصت‌طلبانه برای پیروزی در انتخابات از نام و عنوان اصلاحات استفاده کرده، اما فردای انتخابات به گفتمان اصلاحات پشت می‌کنند.

عارف با هشدار به رواج فرصت‌طلبی سیاسی در کشور، تاکید کرد: متاسفانه کشور ما گرفتار عده‌ای فرصت‌طلب شده است که در بزنگاه‌ها برای کسب قدرت رنگ عوض می‌کنند و خود را به یک جریان سیاسی متصل می‌کنند این افراد هویت سیاسی‌شان مشخص نیست و ما در مجلس دهم گرفتار این افراد بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه شکست برای یک جریان سیاسی در انتخابات باید مقدمه‌ای برای پیروزی در انتخابات آینده باشد، یادآور شد: شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در جریان انتخابات مجلس یازدهم به درستی برای حضور داوطلبانه احزاب در انتخابات به‌رغم ردصلاحیت‌های گسترده تصمیم گرفت و این تصمیم عبور از تحریم انتخابات بود و اصولا برای یک جریان سیاسی تحریم انتخابات معنا و مفهومی ندارد.

عارف تاکید کرد: جریان اصلاحات با بی‌مهری‌های زیادی از سوی بخش‌هایی از حاکمیت روبرو بوده است و البته مطمئنا این بی‌مهری‌ها در نهایت به ضرر حاکمیت تمام می‌شود. اینکه عده‌ای به دنبال یکدست‌سازی باشند پروژه‌ای شکست خورده است که تجربه‌های گذشته نشان داد حاکمیت از اینگونه پروژه‌ها منتفع نخواهد شد.

عارف با انتقاد از برخی اظهارات که حضور یا عدم حضور مردم در انتخابات را بی‌فایده جلوه می‌دهند، گفت: عدم مشارکت در انتخابات یعنی مجلس یازدهم آیا این مجلس واقعا می‌تواند نمادی از مشارکت مردم باشد. عملکرد چندماهه این مجلس گویای بسیاری از واقعیت‌هاست.

عارف با بیان اینکه عملکرد دولت‌های چند دهه اخیر به خوبی نشان دهنده این است که باید در روی کار آوردن دولتی پاسخگو، عملگرا و مقتدر به درستی عمل کنیم، گفت: با قاطعیت می‌گویم که دولت اصلاحات یکی از موفق‌ترین دولت‌ها پس از انقلاب بوده است. هم از حیث رشد اقتصادی، هم کاهش نرخ تورم و هم کاهش نرخ بیکاری و به همین دلیل تاکید دارم کارآمدی دولت باید به عنوان یک شاخص مهم مورد توجه قرار گیرد.

عارف با بیان اینکه جوانان ما به واسطه برخی از سوء عملکرد‌ها بی انگیزه شده‌اند تصریح کرد: انتظار بود دولت در برابر دغدغه‌های مردم به ویژه جوانان پاسخگو باشد نه اینکه جوانان ما اکنون با یکسری مطالبات پاسخ داده نشده روبرو باشند و عدم پاسخگویی را به پای جریان اصلاحات می‌گذارند چراکه جریان اصلاحات باعث روی کار آمدن دولت فعلی شده است هرچند سهمی در دولت جریان اصلاحات ندارد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی با توصیه به همه نخبگان اصلاح‌طلب برای تقویت انسجام و وحدت در جریان اصلاحات تاکید کرد که اگر با خودخواهی و منیت و توجه به منافع فردی و حزبی بخواهیم انسجامی که در دهه ۹۰ ایجاد کردیم از بین برود دیگر راه بازگشتی برای ما نخواهد بود و باید پاسخگو باشیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر