موفقیت آموزش و پرورش خراسان رضوی در جذب بازماندگان از تحصیل

آموزش و پرورش خراسان رضوی موفق شد ۱۳ هزار و ۵۰۰ دانش آموز بازمانده از تحصیل را به مدرسه برگرداند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،شرایط خاص آموزش دانش آموزان در ایام کرونا، دسترسی نداشتن برخی دانش آموزان به ابزار‌های آموزش مجازی در کنار تعطیلی طولانی مدت مدارس می‌تواند عوامل زمینه ساز افزایش ترک تحصیل دانش آموزان به ویژه در مناطق روستایی و حاشیه شهر‌ها باشد.

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در نشست شناسایی، جذب، آموزش و نگهداشت کودکان بازمانده از تحصیل گفته بود: "پدیده ترک تحصیل یک پدیده رایج بوده و قطعاً وجود ویروس کرونا آن را تشدید خواهد کرد، مدارس و ادارات زیرمجموعه آموزش‌وپرورش را موظف کردیم به کسانی که قادر به استفاده از گوشی‌های هوشمند یا اینترنت نیستند، از طریق روش‌های دیگری آموزش دهند؛ بنابراین باید مطمئن شویم هر کس در هرجایی که هست از خدمات آموزشی بهره می‌برد و آموزش در هیچ جای کشور متوقف نشده است.

استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، خوزستان، خراسان رضوی، کرمان و تهران بیشترین آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل را به خود اختصاص داده‌اند.

در همین رابطه با رضا صابری معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی که یکی از استان‌های دارای بیشترین جمعیت دانش آموزان بازمانده از تحصیل است، گفت‌وگویی داشتیم.

رضا صابری معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی درباره وضعیت ترک تحصیل دانش آموزان این استان در سال تحصیلی کرونایی می‌گوید: کرونا نه تنها در خراسان رضوی بلکه در سایر استان‌ها بر وضعیت ترک تحصیل‌ها تأثیر داشته است بنابراین در استان طرح ضربتی را با هدف جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان اجرا کردیم و توانستیم ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر از دانش آموزانی که به هر دلیلی حتی در سنوات گذشته ترک تحصیل کرده بودند به مدارس بازگردانیم.

او می‌افزاید: ترک تحصیل دانش آموزان در خراسان رضوی عوامل مختلفی دارد از جمله ازدواج دختران، کار کودکان، مدارس مختلط در دوره ابتدایی و متوسطه اول و پراکندگی شهر‌های خراسان رضوی


بیشتر بخوانیدمعاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی در پاسخ به این پرسش که امسال چه تعداد دانش آموز در این استان ترک تحصیل کردند، ادامه می‌دهد: در اوایل سال تحصیلی، چون هنوز اسامی تعدادی از دانش آموزان در سامانه سناد ثبت نشده بود حدود ۳۰ هزار نفر بازمانده از تحصیل داشتیم، ولی توانستیم تعدادی از آن‌ها را جذب کنیم و جمعیت بازماندگان از تحصیل کاهش یابد.

صابری بیان می‌کند: اطلاعات دانش آموزان ما از سامانه سناد است و ممکن است دانش آموز در مدرسه‌ای ثبت نام کرده باشد، اما هنوز مشخصات او در سامانه ثبت نشده باشد و بعداً که اطلاعات ثبت شد، این تعداد از آمار بازماندگان از تحصیل کم می‌شوند همچنین توانستیم طی یک ماه گذشته ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر را به مدارس برگرداندیم و تمام دانش آموزانی که در مدرسه ثبت نام شدند تحت آموزش مجازی یا حضوری قرار دارند.

او در پاسخ به این پرسش که این استان جزو استان‌هایی است که آمار دانش آموزان ترک تحصیلی‌اش بالاست، علت چیست؟ تصریح می‌کند: عمده دلایل آن مواردی است که اعلام کردم، اما توجه داشته باشید جمعیت دانش آموزان خراسان رضوی بالاست و حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار دانش آموز داریم، هیچ استانی به اندازه این استان جمعیت دانش آموزی‌اش بالا نیست.

منبع: تسنیمانتهای پیام//م. م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر