مقام سابق ترکیه‌ای:

اردوغان ترکیه را به سمت استبداد سوق می‌دهد

نخست‌وزیر سابق ترکیه دولت کنونی را به سوق دادن کشور به سوی استبداد متهم کرد.

به گزارش  گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه الحدث، نخست وزیر سابق ترکیه رجب طیب اردوغان را متهم کرد در حال تبدیل ترکیه به یک کشور استبدادی است.

احمد داوود اوغلو در مصاحبه با یک روزنامه یونانی اعلام کرد: تصمیماتی که در پی کودتای نافرجام در سال ۲۰۱۶ گرفته شد، ترکیه را به استبداد بیشتر سوق داد.

رئیس حزب آینده گفت که رویکرد فعلی دولت، ترکیه را از مدل دموکراسی و اداره اروپا فاصله می‌دهد. وی با بیان اینکه مذاکرات اکتشافی با یونان باید ادامه یابد افزود: با ادامه مشکلات در دریای اژه، نمی‌توان انتظار داشت که به یک راه حل دست یابیم.

این مقام سابق ترک افزود دولت امروز مسئول فضای ترس در کشور است. آن‌ها ابتدا ترس را گسترش می‌دهند و سپس از برنامه اقدام حقوق بشر صحبت به میان می‌آورند. داوود اوغلو همچنین طرح اردوغان در خصوص تغییر قانون اساسی را به عنوان حرکتی از سوی دولت برای تغییر اخبار روز توصیف کرد و گفت: دولت باید در تعیین قانون اساسی مدنی، که مورد بحث است، صریح باشد. ما اساساً با قانون اساسی ۱۲ سپتامبر مخالف هستیم.

مردم ترکیه در سال ۲۰۱۷ به تغییرات قانون اساسی رای مثبت داده بودند و این کشور به رغم واکنش شدید احزاب مخالف و منتقدان از یک دموکراسی پارلمانی به یک سیستم ریاست جمهوری اجرایی سوق داده شد. اردوغان طبق سیستم جدید در سال ۲۰۱۸ با اختیارات گسترده اجرایی که احزاب مخالف آن را "یک رژیم یک نفر" توصیف کردند، به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. حزب عدالت و توسعه و متحدان حزب جنبش ملی گرا آن از این سیستم دفاع کرده و گفته اند که این یک دستگاه دولتی ساده است.

چندی پیش یک تحلیلگر حقوقی دانشگاه «گِنت» بلژیک پیش‌بینی کرد دولت ترکیه احتمالاً به دنبال برگزاری یک انتخابات زودهنگام تا قبل از سال ۲۰۲۳ خواهد بود تا از این کانال به اردوغان اجازه دهد برای سومین دوره نامزد انتخابات شود. پیش بینی که رئیس جمهور ترکیه آن را قویا رد کرده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر