اولین مانور امداد هوایی شهر تهران در زمان بحران برگزار می‌شود

معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از برگزاری اولین مانور امداد هوایی شهر تهران در زمان بحران در روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اسماعیل سلیمی معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از برگزاری مانور امداد هوایی خبر داد و تصریح کرد: این اولین مانور امداد هوایی در کشور است که طی سناریو‌های مختلفی بررسی شده است و با رعایت دستورالعمل‌های کرونایی و پروتکل‌های بهداشتی و با اخذ مجوز از ستاد ملی کرونا استان تهران، قرارگاه ثارالله و ستاد کل نیرو‌های مسلح در پایتخت برگزار می‌شود.

سلیمی افزود: همچنین طرح جامع امداد هوایی شهر تهران تهیه شده است و برگزاری این مانور مقدمه نهایی شدن این طرح جامع است.

او ارتقای سطح آمادگی پشتیبانی هوایی از عملیات امداد و نجات در زلزله تهران، ایجاد هماهنگی و دست یابی به ادبیات مشترک بین دستگاه‌های امدادی و انتظامی و برآورد تجهیزات و امکانات مورد نیاز در امداد هوایی را از اهداف این مانور برشمرد.

سلیمی افزود: این مانور از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و با محوریت پایگاه یکم شکاری شهید لشکری مهرآباد و با همکاری نیروی هوایی ارتش، قرارگاه ثارالله، سازمان مدیریت بحران کشور، جمعیت هلال احمر، سازمان اورژانس، نیروی انتظامی (فاتب)، دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی برگزار می‌شود.

معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه آسیب پذیری تهران در فجایع بزرگ مثل زلزله قطعی است و به احتمال بسیار زیاد معابر بزرگ تهران مسدود خواهد شد، از این رو بر اساس مصوبه وزارت کشور وقتی فاجعه‌ای رخ می‌دهد باید استمداد ملی از استان‌های معین پایتخت انجام شود که در دو حوزه زمینی و هوایی این استمداد انجام می‌شود.

او افزود: در بخش هوایی باید منابع امداد و انتظامی از استان‌های معین به سمت پایتخت گسیل شود و نکته مهم دسترسی آسان این منابع به همه نقاط تهران و توزیع هوشمندانه امکانات به همه مردم بر اساس دستورالعمل استان‌های معین تهران است که در این مانور تمرین خواهد شد.

او در ادامه به فرضیات این مانور اشاره کرد و افزود: بر اساس سناریو پیش بینی شده در ساعت ۷:۳۰ صبح روز چهارشنبه ۲۰ اسفند ماه اجرای مانور زلزله‌ای فرضی با بزرگای ۶.۵ در مقیاس ریشتر با کانون ری در نزدیکی تهران رخ می‌دهد که منجر به تخریب گسترده مناطق مختلف شهر تهران می‌شود.

سلیمی افزود: با اعلام شرایط اضطراری از سوی مرکز کنترل و فرماندهی مدیریت بحران شهر تهران، ستاد ویژه مدیریت بحران کلان شهر تهران تشکیل می‌شود و از سازمان مدیریت بحران کشور درخواست استمداد ملی می‌نماید. با اعلام آماده باش سازمان مدیریت بحران کشور به تیم‌های واکنش سریع سازمان‌های امدادی و انتظامی، بر اساس دستورالعمل ابلاغی نسبت به اعزام تیم‌های عملیاتی به شهر تهران اقدام خواهد شد.

معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران تصریح کرد: در این مانور بر اساس دستورالعمل مدیریت بحران کشور پرواز‌های شناسایی برای ارزیابی اولیه خسارت‌ها و رساندن نیرو‌های امدادی به محل حادثه، عملیات بارگیری، تخلیه نیرو و تجهیزات، تریاژ و انتقال مجروحین و هماهنگی‌های میدانی عملیات فرودگاه تمرین خواهد شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر