آغاز طرح شکار انبوه آفت سرخرطومی حنایی خرما در گراش

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گراش، گفت : طرح شکار انبوه آفت سرخرطومی حنایی خرما که نوعی حشره است در یک هزار و ۴۰۰ هکتار از نخلستان های گراش آغاز شد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، حسن مرادی  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گراش، گفت:  طرح شکار انبوه آفت سرخرطومی حنایی با هدف شکار حشره بالغ و کم کردن جمعیت آفت در نخلستان های آلوده گراش اجرا شد و نتایج مثبتی در کاهش میزان هجوم این آفت و بهره وری بیشتر نخلستان های این شهرستان داشت.

او، بیان کرد: با گذشت حدود سه سال از اجرای مستمر طرح ردیابی ، مبارزه شیمیایی با این آفت و  قرنطینه نخلستان های  آلوده ، از اسفند ماه امسال طرح شکار انبوه آفت سرخرطومی حنایی  نیز در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی گراش قرار گرفت.

مردای، تصریح کرد: با پایش و مبارزه مستمر ظرف سه سال گذشته تاکنون بیش از۷۰۰ هکتار پایش، هشت نخل آلوده تیمار و ۱۵ نخل با آلودگی شدید امحاء شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گراش، ادامه داد: اجرای این طرح در واقع مکمل روش های مبارزه  قبلی و به عنوان مبارزه تلفیقی 

او، افزود: تیمار نخل  آلوده و حفاظت از نخلستان در برابر این آفت مهمترین هدف است اما در برخی  مواقع به خاطر پیشروی زیاد لارو سرخرطومی به داخل نخل و حجم بالای آلودگی چاره ای جز امحاء و آتش زدن نخل آلوده نخواهیم داشت.

مردای، اضافه کرد: تشخیص آلوده شدن نخل به این آفات در مراحل اولیه بسیار مشکل و در تخصص کارشناسان و افراد با تجربه بوده و باغداران زمانی متوجه این آفت می شوند که دیگر دیر شده و آفت نفوذ عمقی زیاده به داخل تاج نخل داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گراش، اظهار کرد: ترشح شیرابه قهوه ای از محل سوراخ های روی تنه نخل ،انتشار بوی لهیدگی و پوسیدگی از نخل ، شنیدن صدای تغذیه لارو از داخل تنه درخت و مشاهده بافت گیاهی جویده شده مانند خاک اره در محل سوراخ های روی تنه درخت که درواقع کانال های نفوذ لارو و آفت به داخل تنه درخت  از نشانه های این آفت است.

او، تاکید کرد: تشخیص  تیمار یا امحاء کردن نخل آلوده بر عهده  کارشناس است و اجرا نکردن به موقع آن باعت تشدید خطر و خسارت بیشتر به نخلستان های شهرستان  گراش می شود.

مردای، از نخلداران درخواست کرد برای حفظ نخلستان های شهرستان گراش در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک مراتب را به کارشناسان مدیریت اطلاع دهند.  

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گراش،  گفت: شهر گراش دارای  یک هزار و ۴۰۰ هکتار نخیلات آبی و دیم است.

شهرستان گراش در فاصله ۳۵۹ کیومتری جنوب شیراز واقع است.

انتهای پیام/ت

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر