مدیر عامل بورس کالا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد؛

کل زنجیره فولاد به بورس کالا می‌آید/ قیمت‌گذاری دستوری علاج کار نیست

سلطانی‌نژاد گفت: به نظر می رسد که دیگر اختلافات کارشناسی که وجود داشت، رفع شده و همه به این نتیجه رسیدند که قیمت‌گذاری دستوری علاج خیلی از کالاها نیست.

سلطانی‌نژاد مدیر عامل بورس کالا در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این پرسش که اختلافات بین بورس کالا و وزارت صمت بر سر قیمت‌گذاری فولاد در سال ۹۹ به کجا رسید و چه برنامه‌ای برای سال ۱۴۰۰ در این زمینه دارید؟ گفت: در سال ۱۴۰۰ در حوزه فولاد برنامه منسجمی داریم که کل زنجیره فولاد را در بورس بیاوریم که به دنبال آن، یک سری چالش‌ها نیز وجود خواهد داشت.

مدیر عامل بورس کالا در ادامه بیان کرد: واقعی شدن ارزش معاملات زنجیره فولاد ممکن است مناسباتی که در حال حاضر وجود دارد را تحت تاثیر قرار دهد، از این جهت به دنبال این هستیم که با حداقل تضاد و تعارض، کل زنجیره فولاد را به بورس کالا بیاوریم.


بیشتر بخوانید


او افزود: ممکن است قرارداد‌هایی را تا اطلاع ثانوی در قالب قرارداد کشف پرمیوم و در بلند مدت بین خریداران و فروشندگان منعقد کنیم، تا شرایط فعلی بازار به هم نخورد، همچنین در حوزه پایین دست سعی بر این داریم، تا با بازار‌هایی که تا به حال در بورس نبوده‌اند، مثل اصناف، در سال ۱۴۰۰، قرارداد‌هایی را منعقد کنیم تا آن‌ها نیز در بورس بتوانند خرید کنند. مثلا، صنفی که در حوزه برش ورقه‌های فولادی و یا در حوزه تختال یا شمش کار می‌کند نیز باید با مکانیزمی با نظر سیاست گذاران وارد بورس کالا شود.

مدیر عامل بورس کالا در رابطه با معاملات کشف پرمیوم گفت: معاملات کشف پرمیوم از جمله معاملاتی هستند که خیال مصرف کننده را بابت تامین کالا راحت می‌کند و این معاملات در حال توسعه هستند. معاملاتی که هم اکنون در وکیوم باتوم صورت می‌گیرد، روی محصولاتی مثل، پتروشیمی نیز توسعه پیدا می‌کند و دغدغه خیلی از پایین دستی‌ها با راه اندازی معاملات کشف پرمیوم برای تامین کالایشان حل خواهد شد.

سلطانی‌نژاد افزود: به نظر می‌رسد که دیگر اختلافات کارشناسی که وجود داشت، رفع شده و همه به این نتیجه رسیدند که قیمت‌گذاری دستوری علاج خیلی از کالا‌ها نیست. یعنی ما باید یا قیمت‌گذاری دستوری داشته باشیم یا قیمت گذاری مبتنی بر عرضه و تقاضا و یا کشف قیمت مبتنی بر عرضه و تقاضا که این اتفاق افتاده است.

این مقام مسئول در ادامه تاکید کرد: بورس کالا یک پلتفرم معاملاتی است که به سیاست گذاران و تصمیم گیران در جهت تصمیم گیری موثر و به موقع کمک می‌کند.

او در پایان بیان کرد: بورس کالا آمادگی همکاری ویژه در سال ۱۴۰۰ با نهاد‌های موثر در حوزه بازار کالایی را دارد، زیرا ماموریت و رسالت اصلی بورس کالا ایجاد یک بستر شفاف است.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۰ ۰۷ فروردين ۱۴۰۰
آیا در کشورهای پیشرفته جهان چیزی بنام بورس کالا داریم
آخرین اخبار