اندازه گیری فشار خون با ساعت های هوشمند

متخصصان قلب و عروق و چشم منتظر پیشرفت آینده فناوری در ارتباط با اندازه گیری فشار خون هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از theverge، بیش از دو سال است که سامسونگ برای اولین بار اعلام کرد که گلکسی واچ این شرکت می‌تواند فشار خون افراد را اندازه گیری کند. این ویژگی در تعدادی از کشور‌ها از جمله کره جنوبی در دسترس است، اما در ایالات متحده وجود ندارد زیرا این شرکت هنوز منتظر مجوز از سازمان غذا و دارو است.

در همین حال، سایر شرکت‌های تولید ساعت هوشمند تلاش‌های خود را برای آزمایش اندازه گیری فشار خون را آغاز کرده اند. Fitbit در ماه آوریل از انجام آزمایش مانیتور فشار خون خبر داد و اپل نیز بر روی نسخه خود، کار می‌کند.

آن ماری ناوار، متخصص قلب در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس می‌گوید: "افزودن مانیتور فشار خون به ساعت‌های هوشمند می‌تواند برای سلامت قلب و عروق کاربران مهمتر از دستگاه‌های ضربان قلب و ریتم باشد". او افزود: "اندازه گیری فشار خون چیزی است که ما باید خیلی بیشتر آن را انجام دهیم".

دستگاه فشارخون هوشمند

هنوز مشخص نیست که فشار خون اندازه گیری شده توسط ساعت هوشمند چقدر می‌تواند قابل اعتماد باشد. اندازه گیری فشار خون بسیار سخت‌تر از اندازه گیری ضربان قلب و ریتم آن است. البته درست اندازه گرفتن آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. جوردانا کوهن، استادیار پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا که به مطالعه فشار خون می‌پردازد، می‌گوید: "ما هنوز برای مسائل اولیه در این زمینه آماده نیستیم".

بدون ساعت هوشمند فشار گرفتن

داشتن راه‌هایی برای اندازه گیری آسان فشار خون در خانه می‌تواند برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مفید باشد. اندازه گیری فشار که به طور انحصاری در مطب پزشک انجام می‌شود، اغلب غیرقابل اعتماد است، زیرا برخی از افراد فشار خون بالاتری در مطب دارند این موضوع به این خاطر است که بیمار در مطب پزشک نگران‌تر می‌شوند، در حالی که فشار خون اندازه گیری شده در خانه فشار خون طبیعی است.

تعداد زیادی فشار سنج وجود دارند که روش استاندارد را دنبال می‌کند، یک فشار سنج روی بازوی بالای بیمار بسته می‌شود، باد شدن فشار سنج جریان خون را قطع می‌کند و این دستگاه فشار خون را که روی دیواره عروق وارد می‌کند اندازه گیری می‌کند، هنگامی که خون آزاد می‌شود، فشرده سازی نیز آزاد می‌شود و فشار خون به حالت طبیعی باز می شود.

در حال حاضر، یک دستگاه توسط سازمان غذا و دارو برای اندازه گیری فشار خون تولید شده است دستگاهی که متعلق به شرکت تجهیزات پزشکی Omron است. این محصول دارای یک کاف بادی در داخل نوار است که به شما امکان می‌دهد فشار خود را در مچ دست با استفاده از روش فشرده سازی سنتی اندازه گیری کنید. برخلاف ساعت‌های هوشمندی که امیدواریم فشار خون را به فناوری موجود اضافه کنند، Omron's HeartGuide بسیار تخصصی است. حتی به عنوان "یک مانیتور فشارسنج به شکل نوآورانه یک ساعت مچی" به بازار عرضه می‌شود.

ساعت هوشمند

شرکت‌های ساعت هوشمند مانند سامسونگ و Fitbit رویکرد دیگری را در پیش گرفته اند. آن‌ها از حسگر‌های نوری در ساعت‌های هوشمند برای محاسبه فشار خون استفاده می‌کنند. وندی مندس، روانپزشک در دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو می‌گوید که این یک چالش بزرگ است که سامسونگ بر روی محصول خود به این روش کار می‌کند.

رویکرد سامسونگ بر اساس معیاری به نام زمان گذر پالس است، یعنی زمان بین انقباض قلب و زمانی که نبض به قسمت خاصی از بدن مانند مچ دست می‌رسد را اندازه می‌گیرد. مندس می‌گوید: "هرچه زمان گذر پالس سریعتر باشد، عروق بیشتر سفت می‌شوند این چیزی است که باعث می‌شود نبض سریعتر حرکت کند. " سنسور‌های نوری همچنین بررسی می‌کنند که آیا عروق در حال سفت شدن یا پهن شدن هستند. سپس یک الگوریتم از دو بیت (bit) اطلاعات به همراه ضربان قلب برای تخمین فشار خون استفاده می‌کند.

Fitbit چند قدم عقب‌تر در این فرآیند است فعلا هیچ روشی برای اندازه گیری فشار خون در دست ندارد، اما تعداد انگشت شماری مطالعات در حال بررسی رابطه بین معیار‌های اندازه گیری شده توسط دستگاه‌های این شرکت و فشار خون است. آن‌ها روی اندازه‌ای به نام زمان رسیدن پالس تمرکز می‌کنند. اریک فریدمن، معاون رئیس تحقیقات Fitbit می‌گوید: این زمان شبیه به زمان گذر پالس است، اما نبض را در زمان متفاوتی از سامسونگ اندازه گیری می‌کند.

هر دوی این روش‌ها محدودیت دارند. به طور کلی، آن‌ها فقط می‌توانند فشار خون نسبی را به طور قابل اعتماد اندازه گیری کنند. مندس می‌تواند ساعتش را ببندد و بفهمد آیا فشار خون فرد صبح بیشتر از زمانی بود که به خواب رفته است یا نه، اما نمی‌تواند بدون معیار سنجی دستگاه بگوید که از چه عدد خامی شروع شده است. تقریباً همه این سنسور‌ها در تغییرات خوب عمل خواهند کرد. اما برای رسیدن به سطح، باید آن را کالیبره کنید. سامسونگ به کاربران پیشنهاد می‌دهد هر چهار هفته یکبار فشارخون را در ساعت‌های هوشمند خود دوباره تنظیم کنند.

ساعت هوشمند و فشارخون

ویژگی فشار خون اپل هنوز در حال توسعه است و به طور رسمی اعلام نشده است. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، این اطلاعات فقط به مردم در مورد روند فشار خون آن‌ها در صورت افزایش یا کاهش هشدار می‌دهد کوهن می‌گوید این یک رویکرد واقع بینانه‌تر است، زیرا تکنیک‌های به کار رفته در ساعت‌های هوشمند بسیار بیشتر قادر به تشخیص تغییرات نسبی فشار خون هستند.

مندس می‌گوید سنسور‌هایی که در حال حاضر در ساعت‌های هوشمند متداول هستند احتمالاً نمی‌توانند فشار خون را بدون کالیبراسیون در برابر کاف خارجی اندازه گیری کنند. او می‌گوید: "من فکر می‌کنم این فناوری امکان پذیر خواهد بود، اما فکر نمی‌کنم هنوز فناوری در این ارتباط وجود داشته باشد".

Fitbit یک رویکرد وسیع را در پیش گرفته و تمام راه‌هایی را در نظر می‌گیرد که بتواند زمان ورود ضربان قلب و فشار خون را در داده‌هایی که به کاربران ارائه می‌دهد، در نظر بگیرد حتی اگر شرکت‌ها نمی‌توانند فشار خون را مستقیماً از طریق ساعت اندازه گیری کنند، ممکن است بتوانند از معیار‌هایی مانند ضربان قلب به مردم برای اطلاع از نوسانات فشار خون خود (مانند گزارش‌هایی که اپل ارائه می‌کند) یا سطح آمادگی عمومی آن‌ها استفاده کنند.

اعتبار بخشیدن به تکنیک

ناوار می‌گوید، اطلاعات بیشتری در مورد دستگاه‌های اندازه گیری فشار خون بدون کاف وجود دارد مثل: حرکت در جهت مناسب، او می‌گوید: "پیشرفت‌های زیادی در زمینه تایید این فناوری در مقایسه با اندازه گیری فشار خون استاندارد وجود دارد".

اندازه گیری هوشمند فشارخون

در حال حاضر، تنها راه دسترسی به ویژگی فشار خون سامسونگ در ایالات متحده، برنامه تحقیقاتی مندس در دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو، آزمایشگاه My BP است که استرس و فشار خون را ردیابی می‌کند. این تیم از ۱۲۳ شرکت کننده خواسته است که یک هفته را برای اندازه گیری فشار خون با استفاده از کاف فشار خون و تلفن سامسونگ نوت ۹ (که شامل سنسور مشابه ساعت‌های هوشمند است) استفاده کنند.

تجزیه و تحلیل منتشر شده در ماه ژوئیه نشان داد که فشار خون محاسبه شده توسط سامسونگ با فشار اندازه گیری شده توسط یک کاف معتبر FDA "متوسط تا قوی" است. مندس می‌گوید نتایج نزدیک به هم بودند. نتایج بدست آمده برای افراد با رنگ و سنین مختلف متفاوت است.

ناوار امیدوار است بتواند داده‌های عمومی دستگاه‌هایی را که توسط شرکت‌هایی مانند Fitbit و Apple ساخته شده اند نیز مشاهده کند. "ما دیدیم که ایین شرکت‌ها واقعاً خود را با استاندارد‌های بالاتری نگه می‌دارند و من فکر می‌کنم جامعه تحقیقات بالینی واقعا این امر را می‌طلبد".

کوهن می‌گوید درست انجام دادن کار مهم است فشار خون شاید مهمتر از چیزی مانند ضربان قلب باشد. او می‌گوید: فشار خون بالا یک عامل خطر اصلی برای سکته مغزی، حوادث قلبی مهم و بیماری‌های کلیوی است. بسیار مهم است که ما آن را به درستی درک کنیم، زیرا اگر دستگاه‌ها به شما اطلاعات نادرست بدهند، می‌توانید اطمینان زیادی دروغین از طبیعی بودن فشار خون خود دریافت کنید". کوهن چندین بیمار را دیده است که داده‌های نادرست جمع آوری شده آن‌ها از طریق فشارسجن‌های غیر دقیق انجام شده است.

او می‌گوید: "من یک بیمار داشتم که یکی از آن ساعت‌های غیر دقیق را داشت که از خارج از کشور تهیه کرده بود، و بیمار مطمئن بود که فشار خونش نرمال است. " یک آزمایش مانیتورینگ نشان داد که در واقع ۵۰ عدد بیشتر از چیزی است که ساعت می‌گوید. بیمار آنقدر از پذیرش این عزم خودداری می‌کرد که تیم مراقبت او مجبور شد آزمایش دوم را انجام دهد. کوهن می‌گوید: "او حقایق را نمی‌پذیرد".

با این حال، کوهن می‌گوید داده‌های موجود برای اطمینان از فشار خون اندازه گیری شده توسط یک ساعت هوشمند کافی نیست. او افزود:"من هنوز به کسی توصیه نمی‌کنم از آن برای تشخیص فشار خون بالا یا برای نظارت یا درمان فشار خون بالا استفاده کند".

اندازه گیری فشارخون از طریق ساعت هوشمند

ناوار می‌گوید "پزشکان باید هر دستگاه جدیدی را که در بازار موجود است به دقت بررسی کنند تا مطمئن شوند که این محصولات به اندازه کافی خوب کار می‌کند تا بتوانند به گروه‌های مختلف مردم، از جمله افرادی که فشار خون بالا یا غیرطبیعی دارند، پیشنهاد کنند. ممکن است در فردی با رگ‌های خونی کاملا طبیعی کار کند، اما آیا در افراد مسن که ممکن است عروق خونی سفت تری داشته باشند، کار می‌کند؟ ما باید محتاط باشیم".

ناوار می‌گوید که فشار خون را می‌توان به راحتی با یک کاف پزشکی در خانه یا در مطب پزشک بررسی کرد. او می‌خواهد حداقل در ابتدا از ساعت‌های هوشمند به عنوان پشتیبان برای بیماران دارای ساعت‌های هوشمند استفاده کند. او می‌گوید: "من می‌خواهم که اگر کسی از یکی از این ساعت‌ها برای اندازه گیری فشار خون خود استفاده می‌کند، ما آن را با معیار استانداردتری بررسی کند".

اگر ساعت‌های هوشمند ثابت کنند که می‌توانند فشار خون را به طور قابل اعتمادی اندازه گیرری کنند، این می‌تواند از گزینه‌هایی باشد که به افراد برای مدیریت وضعیت سلامتی در خانه کمک می‌کند. کوهن می‌گوید: "من موافقم که افراد بیشتری فشار خون خود را در خانه چک کنند و هر چیزی که به مردم کمک کند کار فوق العاده است، اما باید دقیق باشد وگرنه هیچ ارزشی ندارد".


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار