حدادعادل:

شهید سلیمانی نقشه آمریکایی‌ها را باطل کرد/اساس کار سلیمانی به فرموده رهبری صدق و وفا بود

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: سردار سلیمانی آن قهرمانی بود که نقشه آمریکایی‌ها را باطل کرد و آن ابرقدرت در مقابل این سردار ایرانی به زانو در آمده بود.

 باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز - غلامعلی حداد عادل عصر امروز در اختتامیه کنگره بین‌المللی خاتم سلیمانی با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (س) و گرامیداشت سالگرد شهید سلیمانی گفت: این کنگره به شعر اختصاص دارد در شهر حافظ و سعدی هم سزاوار همین است که شیراز پرچمدار شعر و ادب باشد.

او گفت: باید قدری درباره شخصیت و شهادت و آثار پس از شهادت این شهید درنگی کنیم و ببینیم چه چیزی سبب شده که اینطور شخصیت سلیمانی وارد عرصه هنر شود.

حدادعادل گفت: وقتی نثر از بیان یک واقعه ناتوان باشد، انسان به سراغ شعر می‌رود وقتی شعر ناتوان باشد موسیقی به کمک می‌آید؛ نثر، سخن شاعرانه و نغمه‌های موسیقی به سه ساحت از انسان تعلق دارد.

حداد عادل با بیان اینکه حوادث بزرگ و شخصیت‌های بزرگ در ساحت عقل و منطق تنها نمی‌گنجند و فراتر از این ساحت هستند، گفت: واقعه کربلا را در نظر بگیرید، حماسه حسینی از نظر عقلایی و منطقی قابل دفاع است که سیدالشهدا برای مقابله با ظلم اینگونه رفتار می‌کند، اما اگر حماسه حسینی را فقط در بیانات منطقی خلاصه کنید بزرگتر از این قالب تنگ است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: هر جا صحبت از عاشورا و کربلا شده، شعر هم کنارش آمده و همه ما می‌دانیم در مجلس عزاداری این الحان و اشعار و موسیقی است که به کمک انسان می‌آید؛ در تراژدی‌ها و حوادث حماسی تاریخی ملی ما نیز همینطور است فردوسی عظمت‌ها را با زبان شعر بیان کرده است و داستان سلیمانی از جمله این حوادث است.

او گفت: شهید سلیمانی هم در زمان زندگی بلند بود و بعد از شهادت بلندتر شد.

حداد عادل گفت: آمریکائیان عادت کرده بودند که هر چه اراده کنند در منطقه اجرا شود، تصمیم گرفته بودند خاورمیانه جدید ایجاد کنند، حزب‌الله لبنان و انقلاب اسلامی و ملت ایران را ریشه‌کن کنند، داعش را به نام مذهب ساختند و به جان مردم منطقه انداختند؛ مذهب دروغین را مقابل حرکت واقعی برخاسته از دین قرار دادند بعد از آن به بهانه داعش ائتلافی از ۵۳ کشور تشکیل دادند و به منطقه آمدند در واقع برای مقابله با داعش نیامده بودند برای شکستن جبهه مقاومت آمده بودند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه سلیمانی آن قهرمانی بود که نقشه آمریکایی‌ها را باطل کرد و آن ابرقدرت در مقابل این سردار ایرانی به زانو در آمده بود، تصریح کرد: آمریکائیان فکر کردند با از بین بردن سلیمانی مقاومت تضعیف می‌شود بنابراین وی را به شهادت رساندند و بلافاصله اعلام کردند که شهادت سلیمانی کار خودشان بوده است.

حدادعادل با بیان اینکه سلیمانی جسمش از میان رفت، اما در دل‌ها طلوع کرد، در دل میلیون‌ها و صد‌ها میلیون نفر یک سلیمانی جدیدی متولد شد گفت: تمثیل‌های خوبی برای شهادت سلیمانی توسط شاعران در این ۲ سال ارائه شد، بعد از شهادت سلیمانی نهضت‌های مردمی و جبهه مقاومت قوت و انگیزه بیشتری پیدا کرده است و امروز آمریکا توان ماندن در عراق ندارد.

او گفت: آمریکا باید با همان خفت و خواری که از افغانستان رفتند از عراق هم خارج شوند این‌ها همه از عظمت این شخصیت شهید سلیمانی است.

حدادعادل گفت: ریشه و اساس کار سلیمانی به فرموده رهبری صدق و وفا بود، بر سر عهدی که با خدا بسته بود با صداقت وفاداری کرد و خدا هم این مقام را به وی داد که یک ایران در تشییع جنازه وی شرکت کرد و خدا محبت این شخصیت را به دل همه انداخت.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه آثار شهادت این شخصیت در انتخابات، امنیت و مسائل دینی دیده شده است، افزود: باید این بزرگی‌ها را با زبان هنر بیان کرد، چون هنر می‌تواند بزرگی را ماندگار کند؛ شما شاعران با این کنگره تجدید عهد می‌کنید با ارزش‌های شهید سلیمانی.

حداد عادل با بیان اینکه آنچه دشمنان فکر می‌کردند هیچ وقت رخ نداد مقاومت تضعیف نشد بلکه بالندگی و حرکت تازه پیدا کرد، گفت: مزر تازه به جغرافیای دینی ایران اضافه شده است سلیمانی به سلسله آزادگان پیوسته و آغاز یک تاریخ آینده است.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار