حمله پلنگ به چوپان درشهرستان سرباز

چوپانی مورد حمله پلنگ در ارتفاعات روستای کیشکور سرباز قرار گرفت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: بر اثر حمله یک قلاده پلنگ در ارتفاعات روستای کیشکور شهرستان سرباز یک چوپان به شدت زخمی شد.

 داود میرشکار گفت: یک قلاده پلنگ به چوپانی از روستای کمبیگ دپ بخش کیشکور در شهرستان سرباز حمله و باعث آسیب دیدگی و زخمی شدن چوپان از ناحیه صورت، شکم و دست شد.

وی گفت: این حادثه در زیستگاه پلنگ رخ داده و همکاران حفاظت محیط زیست شهرستان راسک از همان ساعات اولیه حادثه، در منطقه حضور یافته و طی هماهنگی‌های به عمل آمده نامبرده از طریق اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر با هلی کوپتر به بیمارستان ایرانشهر جهت مداوا انتقال یافت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: حمله به دام‌های اهلی یکی از شایع‌ترین نوع تعارض حیات وحش به خصوص پلنگ با جوامع انسانی در استان هست و در برخی موارد محدود شاهد حمله پلنگ به انسان نیز هستیم که اغلب این تعارضات به دلیل حضور و ورود افراد به زیستگاه‌ها است.

وی بیان کرد: همپوشانی نیاز‌های اولیه حیات وحش با منابع مورد استفاده یا به طور کلی منافع انسان موجب بروز تعارضاتی بین آن‌ها می‌شود که این تعارضات به نحوی هزینه بر هستند و موجب بروز خساراتی می‌شوند.

میرشکار ادامه داد: در سال‌های اخیر توسعه بی رویه سکونتگاه‌های انسانی و تبدیل مراتع و جنگل‌ها به سکونتگاه‌ها و باغات و مزارع کشاورزی، شکار بی رویه علف خواران و ادامه روند خشکسالی‌ها در استان باعث محدودیت زیستگاه‌های طبیعی و کاهش شدید طعمه‌های گوشتخواران وحشی و بروز تعارضات شده است.

وی گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی با اهداف آموزشی و مشارکت جوامع محلی در راستای حفظ و حراست از گونه‌های در معرض خطر انقراض استان از جمله برنامه‌هایی است که طی سنوات گذشته در مناطق تحت مدیریت این اداره کل و زیستگاه‌های گونه‌های جانوری در معرض خطر انقراض مانند پلنگ آسیایی، تمساح مردابی و خرس آسیایی برگزار می‌شود.

برچسب ها: حمله پلنگ ، محیط زیست
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار