کتاب و آلبوم موسیقی «مهتاب» اثر هنرمند کردستانی منتشر شد

رییس حوزه هنری کردستان گفت: کتاب و آلبوم موسیقی «مهتاب» اثر «فواد حسین پناهی» هنرمند کردستانی منتشر و عرضه شد.

 

امین مرادی اظهار داشت: برای اولین بار در کشور ۲۰ ترانه منتخب استاد حسن زیرک از هنرمندان نامی عرصه موسیقی کشور، با تلاش حسین پناهی نت‌نگاری و برای ساز سه تار تنظیم شده‌اند و این اثر با عنوان مهتاب در قالب یک کتاب و آلبوم موسیقی منتشر و عرضه شده است.

 

وی با بیان اینکه تلاش در راستای اعتلای موسیقی کردی با چاپ و عرضه آثار مکتوب و آلبوم، یکی از اولویت‌های ما به شمار می‌رود، افزود: در این اثر تلاش شده، زمینه برای آشنایی علاقه‌مندان به موسیقی کردی با استفاده از نت‌نویسی ترانه‌های شاخص استاد حسن زیرک فراهم شود.

 

رییس حوزه هنری کردستان گفت: در گذشته و عصر حاضر فراگیری موسیقی بیشتر به صورت شفاهی و سینه به سینه بوده است و این روند باعث فراموشی و همچنین تغییر نامحسوس در آن شده است، به همین دلیل نت‌نویسی و مکتوب کردن آثار شاخص موسیقی کردی می‌تواند باعث حفظ اصالت و غنای آن شده و بر اعتلای این گونه موسیقی می‌افزاید.

 

وی اظهار داشت: در کنار چاپ کتاب و با هدف فراگیری هر چه بهتر ترانه‌های نت نویسی شده، تمام ۲۰ ترانه نیز با هنرمندی حسین پناهی به وسیله ساز سه تار نوازندگی شده و همراه با کتاب این آلبوم عرضه شده است.

 

مرادی بیان کرد: کتاب مهتاب در ۴۸ صفحه و به همت انتشارات پرهیب توسط حوزه هنری استان کردستان چاپ و منتشر شده و با همراه آلبوم اجرای ۲۰ ترانه منتخب در کتاب فروشی‌های منتخب استان کردستان عرضه شده است.

 

وی با اشاره به دیگر فعالیت‌های حوزه هنری استان در عرصه موسیقی، یادآور شد: حوزه هنری در کنار بحث آموزشی و حمایت از گروه‌های موسیقی کردی، نسبت به تولید آثار در این بخش نیز توجه ویژه دارد.

 

رییس حوزه هنری کردستان به ثبت سنندج به عنوان شهر جهانی خلاق در عرصه موسیقی اشاره کرد و گفت: در طول پنج سال اخیر چندین آلبوم موسیقی و چندین عنوان کتاب با موضوع موسیقی چاپ و عرضه شده و هم‌اکنون چندین پروژه دیگر نیز در دست تولید و عرضه است.

 

وی به انتشار ده‌ها عنوان آلبوم موسیقی کردی از سوی حوزه هنری کردستان اشاره کرد و گفت: سمفونی اورامان، کوسالان، گول هه‌نار، ذکر و دف، مستوره و جام گلگون از جمله آلبوم‌های موسیقی تولید شده در حوزه هنری کردستان به شمار می‌روند.

 

مرادی به چاپ کتاب در این بخش اشاره کرد و افزود: در این راستا نیز علاوه بر چاپ کردستان و سازشناسی در قالب دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان، ۲ عنوان دیگر از مجلدات آن شامل کردستان و مشاهیر موسیقی به اضافه کردستان و گونه شناسی موسیقی کردی در دست تدوین قرار گرفته است.

 

وی اضافه کرد: در کنار فعالیت‌های صورت گرفته برای کمک به اعتلای موسیقی کردی، هم‌اکنون استودیو حرفه‌ای مهر حوزه هنری کردستان نیز در اختیار علاقه‌مندان به این بخش قرار دارد و بخش زیادی از تولیدات صورت گرفته در این استودیو ضبط و مونتاژ شده‌اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.