بازدید بیش از ۴۶ هزار گردشگر از مجموعه میراث جهانی تخت‌سلیمان

فرماندار تکاب گفت: ۴۶ هزار و ۳۱۴ گردشگر داخلی و خارجی از ابتدای سال جاری تا پایان آبان از مجموعه میراث جهانی تخت‌سلیمان این شهرستان بازدید کردند که پس از دوران کرونایی و کاهش سفرها، آمار خوبی است.

اسماعیل حیدری آزاد اظهار کرد: این گردشگران به طور جداگانه از محوطه باستانی و تاریخی مجموعه میراث جهانی تخت‌سلیمان، کوه زندان سلیمان و چشمه‌های آب‌گرم احمدآباد بازدید کردند.

وی افزود: مجموعه تخت سلیمان که در دوره‌های مختلف تاریخی محل سکونت اشکانیان، ساسانیان و ایلخانیان بوده در ۴۵ کیلومتری شهر تکاب واقع شده از دوره ساسانیان باقی‌مانده است و با بخش‌های مختلفی همچون تالار ستون دار، ایوان خسرو، دروازه ها و دیوارهای مستحکم‌اش از بناهای مهم تاریخی جهان به شمار می‌رود.

فرماندار تکاب گفت: این مجموعه میراث فرهنگی که با دریاچه‌ای اسرارآمیز در وسط بقایای تاریخی آن به عقیده باستان‌شناسان در قبل از اسلام آتشکده زرتشتیان و یکی از سه آتشکده مهم ساسانیان بوده و در دوره پس از اسلام به عنوان تفرجگاه و کاخ تابستانی ایلخانان مورد استفاده قرار گرفته‌است و هم اکنون نمونه آثار و بقایای کاخ های ایلخانی تنها در این مجموعه به چشم می‌خورد.

وی اضافه کرد: مجموعه ۱۲ هکتاری میراث جهانی تخت سلیمان تکاب در سال ۱۳۸۲ به عنوان چهارمین اثر تاریخی کشور در فهرست سازمان یونسکو به ثبت رسید.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.