هشدار بلاروس درباره افزایش نیرو‌های ناتو در شرق اروپا

وزیر دفاع بلاروس اعلام کرد تشکیلات نظامی آمریکا و ناتو به شکل بی سابقه‌ای در منطقه اروپای شرقی افزایش یافته است.

«ویکتور خرنین» وزیر دفاع بلاروس امروز چهارشنبه در اظهاراتی نسبت به افزایش بی سابقه حضور نیرو‌های آمریکایی و ناتو در نزدیکی این کشور و اروپای شرقی هشدار داد.

طبق گزارش المیادین، خرنین گفت: «وضعیت در سرتاسر بلاروس همچنان دشوار است، به ویژه آنکه حضور تشکیلات نظامی آمریکا و ناتو در منطقه اروپای شرقی، از جمله کشور‌های همسایه ما، تحت عنوان حفاظت در برابر تهدید از ناحیه شرق افزایش یافته است.»

وزیر دفاع بلاروس افزود: آن‌ها از یک طرف یک پل رو به جلو برای ذخیره تجهیزات و تسلیحات نیرو‌های خود در لهستان ایجاد کرده اند و از طرف دیگر مراکز و پایگاه‌های آموزشی برای پشتیبانی از فعالیت‌های یگان‌های نظامی ناتو در شهر‌های لیتوانی، لتونی و لهستان افزایش یافته است.

وی گفت: «کشور‌های همسایه تلاش اصلی خود را بر افزایش هزینه‌های دفاعی، افزایش تعداد نیرو‌های مسلح ملی، تشدید عرضه سلاح‌های تهاجمی مدرن و بهبود زیرساخت‌های نظامی متمرکز کرده اند.»

خرنین یادآور شد که لهستان قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ بودجه دفاعی خود را به ۳ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش دهد و تعداد نیرو‌های مسلح ملی را به ۳۰۰ هزار نظامی و تا ۵۰ هزار نیروی دفاعی منطقه‌ای افزایش دهد.

وزیر دفاع بلاروس با تأکید بر اینکه بلاروس و روسیه دشمنان مستقیم ناتو هستند، تصریح کرد: تحلیل‌ها نشان داده است که غرب در حال تلاش برای حل مسائلی با ماهیت تهاجمی است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار