کد خبر: ۸۳۲۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۴

اعتصاب تعدادی از سایت های اینترنتی در اعتراض به طرحی در کنگره آمریکا باعث کاهش حمایت از این طرح در کنگره آمریکا شده است.

به گزارش سرویس بین الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از رونامه واشنگتن پست، به نقل از منابع کنگره آمریکا گزارش شد که اعتراض دائرة المعارف اینترنتی ویکیپدیا و صدها سایت اینترنتی دیگر به طرحی که به منظور حمایت از حقوق مولفان و مصنفان اینترنتی به کنگره ارائه شده بود باعث شده است تا برخی از امضاکنندگان طرح، امضای خود را پس بگیرند و این طرح برای بررسی مجدد به کمیته های مجلس نمایندگان بازگردانده شود.

طرح "مقابله با سرقت اینترنتی" در ماه اکتبر با امضای گروهی از نمایندگان از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه ارائه شد و در دستور کار مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفت در حالیکه طرح دیگری با عنوان طرح "حمایت از حقوق معنوی" مورد بررسی سنای این کشور قرار گرفته بود.

در حالیکه تهیه کنندگان این طرح، تصوب و اجرای آن را برای منافع ملی آمریکا ضروری می دانستند، به گفته مخالفان این طرح، چنین قانونی به معنی اعمال محدودیت ارتباط و مبادله اطلاعات اینترنتی در سطح جهان بود و می توانست به ابزاری علیه آزادی بیان و عقیده تبدیل شود.

رسانه های خبری به خصوص رسانه های اینترنتی مخالفت خود را با چنین مصوبه ای اعلام کردند و روز گذشته، یه شکلی یکپارچه علیه آن دست به اعتراض زدند.

سایت ویکیپدیا، که از آن با عنوان سایت پرطرفدار حاوی اطلاعات عمومی یاد می شود، در اعتراض به پیگیری این طرح، از ارائه خدمات به کاربران انگلیسی زبان خود خودداری ورزید و سایت را با طرحی سیاه منتشر کرد.

صدها سایت اینترنتی دیگر، از جمله سایت متعلق به گزارشگران بدون مرز نیز به شکل های مختلف، اعتراض خود را نسبت به این طرح ابراز داشتند و خواستار خروج آن از دستور کار کنگره آمریکا شدند.

دفتر ریاست جمهوری آمریکا نیز مخالفت خود را با این طرح ابراز داشته بود و گفته می شد که در صورت تصویب آن در کنگره، احتمال دارد رئیس جمهوری با امتناع از امضای آن، این مصوبه را وتو کند.

شامگاه گذشته، سخنگوی کاخ سفید گفت که طوماری حاوی بیش از یکصد هزار امضا در اعتراض به این طرح تسلیم دفتر ریاست جمهوری شده و افزود که مبارزه با سرقت اینترنتی باید به نحوی صورت گیرد که "متعرض آزادی دسترسی و مبادله اطلاعات اینترنتی نشود."

براساس گزارش ها، برخی از نمایندگان کنگره آمریکا در واکنش به این اعتراض بین المللی علیه طرح گفته اند که حمایت خود را از آن پس می گیرند.

قرار است سنای آمریکا هفته آینده این طرح را مورد بررسی قرار دهد اما رئیس مجلس نمایندگان گفته است که با توجه به اعتراضاتی که علیه این طرح صورت گرفته، این مجلس رسیدگی به آن را به تعویق می اندازد و طرح پیشنهادی را برای بررسی بیشتر به کمیته های مربوطه عودت می دهد./ا

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر