ریسک صندوق‌های درآمد ثابت کاهش یافت

کارشناس بازار سرمایه گفت: مصوبه الزام صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به خرید سهام، از روز اول تصمیم درستی نبود؛ چراکه این صندوق‌ها، صندوق‌های بدون ریسک بوده و متقاضیان آن کسانی هستند که تمایلی به پذیرش ریسک ندارند.

آقای محمد خبری‌زاده می‌گوید: مصوبه حذف الزام خرید سهام توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، مربوط به اواخر سال ۹۹ است. در این سال بعد از اینکه بازار سرمایه با ریزش شدید مواجه شد این مصوبه ابلاغ و بنا شد که کف میزان خرید سهام در صندوق‌های درآمد ثابت، ۱۵ درصد و سقف آن ۲۵ درصد باشد.

او در ادامه افزود: به نظر این مصوبه از روز اول تصمیم درستی نبود چرا که صندوق‌های درآمد ثابت صندوق‌های بدون ریسک بوده و متقاضیان این صندوق کسانی هستند که تمایلی به پذیرش ریسک ندارند. الزام این صندوق‌ها به خرید سهام، چالش بزرگی برای آن‌ها ایجاد کرد و حتی تا همین حالا نیز برخی از آن‌ها با این  چالش دست و پنجه نرم می‌کنند.

خبری‌زاد می‌گوید: مصوبه اخیر هیات مدیره سازمان بورس مبنی بر حذف الزام صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به خرید حداقل ۱۵ درصد سهام، این کف را حذف کرده و می‌توان گفت این مصوبه برای صندوق‌ها خوب خواهد بود و می‌تواند ریسک تحمیلی آنان را حذف کند.

او بیان کرد: اگر مصوبه حذف الزام خرید سهام صندوق‌های با درآمد ثابت پایدار بوده و به درستی اجرا شود در دو سال آینده این صندوق‌ها از ریسک‌های احتمالی بازار در امان خواهند ماند.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر