آغاز به کار هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر

عصر امروز در مراسمی هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با حضور مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و شعرای برتر کشور آغاز به‌کار کرد.

حمیدرضا قانعی در مراسم آغاز به‌کار هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر ضمن تبریک به مجموعه خانه کتاب و ادبیات ایران در خصوص انتخاب و برگزاری افتتاحیه این مراسم در شهر شیراز، گفت: شیراز قبل از هر چیز به عنوان شهر ادبیات و شاعری شناخته می‌شود و تاریخ گواه آن است که شعرایی همچون حافظ و سعدی به عنوان قله‌های بزرگ در ادبیات و شعر ایران است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس عنوان کرد: امید است افتتاحیه این مراسم آغازی بر اتفاقات خوب در جشنواره شعر فجر باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در این مراسم همچنین با بیان این که جای بسی خوشحالی است که این ضیافت لطیف در شهر شیراز و به میزبانی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد، گفت: با توجه به پیش رو بودن ایام دهه فجر دهه فجر که در طول ۴۳ سال گذشته در موقعیت‌های مختلف این دهه را گرامی داشته‌ایم، در سال‌های نخست به ویژه سال ۵۸ که شور و هیجان انقلاب بر پا بود، این ایام را گرامی می‌داشتیم.

اسماعیل محبی‌پور گفت: در سال ۶۰ رنگ و بوی شهدا در دهه فجر پیدا شد و مواجه شدیم با خانواده‌هایی که عزادار بوده، اما باز هم دهه فجر را گرامی داشتیم و هشت سال بدین گونه طی شد و با وجود این که با بمباران فرهنگی، اختلافات در کشور و تنگنا‌های اقتصادی روبه‌رو شدیم، اما باز هم دهه فجر را گرامی داشتیم.

او با اشاره به اینکه دهه فجر مقطع عبور یک ملت از گذشته به امید رسیدن به یک آینده مطلوب بود، گفت: این دهه این امید را در ما ایجاد کرده بود که مسیر پیش رونده خود را با سرعت بیشتر ادامه دهیم. این در حالی است که دهه فجر امسال نیز یکی از همان دهه فجر‌هایی است که پشت سر گذاشته‌ایم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: آنچه که در مطالعه متون ادبی، شعر و شاعری وجود دارد حکایت وضع موجود و آینده‌ای است که شاعر می‌بیند، آینده‌ای که ما به آن نیاز داریم آینده‌ای سرشار از نشاط و امید است؛ نشاط و امیدی که چشم‌انداز آن داشتن ایرانی آباد، اسلامی سرافراز و مردمی پرتوان و پرانرژی است که نسل به نسل این امانت‌ها را دست به دست کردند و خوشبختانه این ویژگی برای دهه فجر امسال هم مدنظر قرار داده شده است.

شعر مهم‌ترین ضلع ساختن هویت ایران است

مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: امید است با اقبال و توجهی که در جشنواره بین المللی شعر فجر به استان فارس شده است، مایه رشد و شکوفایی هر چه بیشتر این استان در حوزه شعر باشد.

علی رمضانی گفت: آنچه که امروز مایه سرور مجموعه برگزار کنندگان این جشنواره است اینست که ما از محلی افتتاحیه جشنواره فجر را در نظر گرفتیم که مورد توجه اکثریت مردم عزیز کشور با دیده‌های نگران بود و این دیده‌های نگرانی که در حرم مطهر شاهچراغ (ع) و شهر شیراز بود، امروز مایه جوشش و رویش نهال شاعری کشور خواهد شد.

مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: شعر مهم‌ترین مولفه قدرت ایران اسلامی و مهم‌ترین ضلع ساختن هویت ایران است و باتوجه به اینکه تعلق و شناخت ما از مسیر شعر است از این مسیر دوباره جوانه می‌زنیم و ادامه می‌دهیم.

او، به دلایل انتخاب شهر شیراز به عنوان شهر برگزار کننده این رویداد اشاره کرد و گفت: باتوجه به استعداد بزرگی که در مجموعه استان فارس در حوزه شعر و ادب معاصر فارس نهفته است، موجب شد تا محافل شعر خوانی در استان برپا شود.

رمضانی گفت: امید است آن چه که تدارک دیده شده بتواند از مجموعه ظرفیت‌های ادبی کشوری، جشنواره‌ای متفاوت را رقم بزند تا مایه ناگفته‌های مردم و وحدت همه مردم باشد.

مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: امید است این اقبال و توجهی که در جشنواره بین المللی شعر فجر به استان فارس شده است، مایه رشد و شکوفایی هر چه بیشتر این استان در این حوزه باشد.

گفتنی است در این مراسم از پوستر هفدهمین دوره جشنواره بین المللی شهر فجر رونمایی شد و شعرای بزرگی همچون احد ده بزرگی شاعر پیشکسوت، محمود اکرامی فرد، رضا اسماعیلی، ایوب پرند آور و غلامرضا کافی به عنوان شاعر میزبان به شعر خوانی پرداختند.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر