نحوه محاسبه بیمه «سربازان» شاغلی که در طول خدمت «حق بیمه» پرداخت کرده‌اند

بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی درصورت احراز شرایط، می‌توانند ایام خدمت سربازی و همچنین ایام حضور داوطلبانه در جبهه را با پرداخت حق‌بیمه این ایام، به سوابق بیمه‌پردازی خود اضافه کنند.

کلیه مشمولان قانون تأمین‌اجتماعی با حداقل دو سال سابقه پرداخت حق‌بیمه می‌توانند به‌صورت غیرحضوری و از طریق سامانه اینترنتی سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir نسبت به ارائه درخواست احتساب سوابق ایام خدمت سربازی به عنوان سوابق بیمه‌پردازی اقدام کنند.

پذیرش سوابق ایام خدمت سربازی متقاضیان مشمول به‌عنوان سوابق بیمه‌پردازی، منوط به پرداخت حق بیمه متعلقه وفق ضوابط مقرر، به نسبت هفت/ سی‌ام سهم بیمه‌شده و بیست‌وسه/ سی‌ام سهم دولت امکانپذیر خواهد بود و پس از ارائه درخواست و احراز شرایط، امکان پرداخت حق بیمه سهم بیمه‌شده به صورت یک جا و یا اقساطی (حداکثر در دوازده قسط) امکانپذیر است.

در مدل پرداخت قسطی، اگر سررسید پرداخت یک قسط سپری شده باشد، تاریخ اقدام به پرداخت قسط معوق، به‌عنوان تاریخ درخواست جدید متقاضی تلقی و پس از به‌روزرسانی مبلغ آن قسط معوق، امکان پرداخت میسر می‌شود. در این صورت اگر مابقی اقساط، دارای مهلت پرداخت باشند با همان مبلغ قبلی قابل پرداخت خواهند بود.


برای ثبت درخواست احتساب سوابق ایام خدمت سربازی به عنوان سابقه بیمه‌پردازی، بیمه‌شدگان می‌توانند از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی اینترنتی es.tamin.ir و با ورود به منوی بیمه‌شدگان‏/ امور بیمه‌شدگان‏/ محاسبه خرید خدمت سربازی، نسبت به محاسبه و پرداخت حق‌بیمه مدت خدمت نظام وظیفه اقدام کنند. چنانچه متقاضی با پیغام «کاربر گرامی، دوره خدمت شما یافت نشد» مواجه شد، لازم است با در دست داشتن اصل کارت پایان خدمت و کارت شناسایی معتبر، جهت احتساب سوابق مذکور به شعبه محل بیمه‌پردازی خود مراجعه کند. این پیغام، با توجه به عدم دریافت اطلاعات مربوط به دوره و مدت خدمت سربازی از پایگاه اطلاعاتی سازمان وظیفه عمومی فراجا نمایش داده می‌شود و حل مشکل با مراجعه حضوری متقاضی به شعبه به همراه مدارک فوق‌الذکر امکانپذیر خواهد بود.

براساس این گزارش، پس از پرداخت حق‌بیمه متعلقه در مهلت تعیین شده (اعم از پرداخت به‌صورت یکجا یا به‌صورت قسطی) سوابق متناظر با دوره خدمت سربازی در شعبه متمرکز تأمین‌اجتماعی ایجاد خواهد شد و در سامانه خدمات غیرحضوری تأمین‌اجتماعی و در بخش سوابق بیمه‌پردازی نمایش داده خواهد شد.

چه مدارکی نیاز است؟

داشتن کارت هوشمند پایان خدمت و حداقل دو سال سابقه بیمه‌پردازی نزد سازمان تامین‌اجتماعی از شرایط استفاده از این خدمت بوده و چنانچه دوره خدمت سربازی بیمه‌شدگان متقاضی، به سبب اشتغال به تحصیل، فرار از خدمت و... دارای انقطاع باشد یا مدت دوره موردنظر غیرمتعارف (بیشتر از ۳۰ ماه) باشد، لازم است اقدامات لازم درخصوص محاسبه حق‌بیمه و تکمیل فرآیند مربوطه با بررسی مدارک و اسناد ضروری و توسط شعب ذیربط سازمان تأمین‌اجتماعی انجام شود.

همچنین ازآنجا که حسب استعلام به‌عمل آمده از ستاد کل نیرو‌های مسلح، مشمولان نظام وظیفه در ایام خدمت سربازی پرسنل نیرو‌های مسلح محسوب شده و به‌طور تمام‌وقت در خدمت نیرو‌های مسلح هستند، بنابراین اشتغال به کار همزمان آن‌ها در ایام خدمت سربازی و پرداخت حق بیمه به‌واسطه این اشتغال به‌نحوی‌که بتوانند از مزایای بیمه و بازنشستگی آن بهره‌مند شوند، قانونی نیست و برهمین اساس در این‌گونه موارد حق‌بیمه کل دوره خدمت نظام‌وظیفه متقاضیان محاسبه و مطالبه می‌شود.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، همچنین در مواردی که دوره خدمت سربازی متقاضیان (معادل و یا کمتر از ۳۰ ماه) حسب اطلاعات واصله از پایگاه اطلاعاتی سازمان وظیفه عمومی فراجا با مدت آن مغایرت دارد، به علت عدم تناسب بین دوره و مدت خدمت سربازی انجام شده، سازمان تأمین‌اجتماعی مدت خدمت مذکور را ملاک عمل قرار داده و معادل آن به قبل از تاریخ پایان خدمت متقاضیان اضافه می‌شود.

لازم به ذکر است محاسبه حق‌بیمه سوابق حضور داوطلبانه در جبهه متقاضیان از طریق سامانه غیرحضوری با توجه به عدم برقراری ارتباط با پایگاه اطلاعاتی مراجع مجاز صادرکننده گواهی حضور در جبهه، امکانپذیر نیست و احتساب سوابق مذکور، منوط به مراجعه بیمه‌شده به آخرین شعبه محل بیمه‌پردازی خواهد بود.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۲۱ ۳۰ دی ۱۴۰۱
کارت پایان خدمت من هوشمند نیست .اعزامی 18 / 11 /64 ارتش هستم .باید حتما کارتم رو هوشمند کنم .چرا هزینه بیمه ایثارگران را دولت یا قوای مسلح تقبل نمیکند .این حداقل کاری ایست ک می توانند بکنند .
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۲۳:۱۱ ۲۸ دی ۱۴۰۱
سال ۷۹ تو ماموریت دیده بانی تو خط مرزی زخمی شدم.شش تا انگشتم از بین رفت.هیچ که ندادن یه چیز هم طلبکار شدن.اگه اونموقع بیمه بودیم حداقل برام بهتر میشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۴ ۲۷ دی ۱۴۰۱
دو سال تباهی عمر جوانان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۴ ۲۷ دی ۱۴۰۱
خب همین چه قانونی هست
2 سال از جوانی را گذاشتیم و خالصانه برای کشور تلاش کردیم حالا که رفتیم سرکار و بیمه شدیم باید مبلغ زیادی رو بدیم تا 2 سال به سوابق بیمه اضافه بشه
واقعا چرا باید پول داد؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۲ ۲۶ دی ۱۴۰۱
۲ سال عمر سرباز رو تلف میکنن بیمه بازنشستگیش نمیکنن خیلی خنده داره انگار آوردن بیگاری
Iran (Islamic Republic of)
علیزاده .شاهینشهر
۲۰:۳۹ ۲۶ دی ۱۴۰۱
یه کلک جدید برای کسب درآمد .مگه این قانون نبود قبلا ؟ شرایطش هم بهتر بود . مردم اشتباه میکنن به اداره مالیات .... میدن . این بیمه خیلی ِ... تر از همه است . براحتی و با بازرسی های جعلی دوزار حقوق بیمه بیکاری مردم را قطع میکنن.اعتراض هم بکنی یه جلسه بررسی شکایت میزارن چارتا از خودشون رای میدن فرصت حرف زدن هم بهت نمیدن .
لعنت بر هر چی ظالم ِ حق مرد خورِِ.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۶ ۲۶ دی ۱۴۰۱
دولت باید بیمه سربازی که برای سرباختن آمده باکمال افتخار بپردازد.افتاد.
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر