چرا ماه رجب جزو ماه‌های حرام است؟

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی گفت: ماه رجب، ذالقعده، ذالحجه و محرم چهار ماه حرام هستند که تعداد آن‌ها در قرآن کریم ذکر شده است.

حجت الاسلام‌والمسلمین رفیعی، کارشناس مذهبی با اشاره به ماه‌های حرام در قرآن گفت: علاوه بر ماه رجب؛ سه ماه ذالقعده، ذالحجه و محرم این‌ها چهار ماه حرام هستند که تعداد آن‌ها در قرآن ذکر شده است. امام صادق (ع) به نقل از امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند: دوست دارم که مرد مسلمان چهار شب از سال را برای عبادت خالی بگذارد. شب عید فطر، عید قربان، نیمه شعبان و اول رجب؛ این تاکید نشان می‌دهد که نخستین شب از ماه رجب از چنان جایگاهی برخوردار است که در نگاه ائمه (ع) در کنار سه عید بزرگ قرار گرفته است.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: ماه‌های حرام به این معناست که پیش از اسلام جنگ‌های زیادی بین اعراب و قبائل آن‌ها اتفاق می‌افتاد. ولی مردم در دوران جاهليت در ايام ماه رجب در امنيت کامل بسر می‌بردند. بنابر روايتی از امام صادق (ع) که توسط شيخ کلينی نقل شده خداوند رجب را ماه حرام قرار داده تا مردم عمره بجا آورند چراکه خداوند هيچ بقعه ای را در زمين محبوب تر از کعبه خلق نکرده است. از اين رو رجب در کنار ماه های محرم، ذی القعده و ذی الحجه حرام قرار داده شد تا عمره کعبه بجا آورده شود.

وی افزود: اعراب خودشان دور هم جمع شدن؛ همفکری کردند، پیشنهاد‌هایی مطرح شد؛ قرار شد این چهار ماه جنگ را متوقف کنند و به عبارتی آتش بس برقرار باشد. بعد از ظهور اسلام؛ آمدند از پیامبر اسلام صلوات الله علیه راجع به ماه‌های حرام پرسیدند؛ یسئلونک عن الشهرالحرام. در قرآن چهارده بار یسئلونک تکرار شده. ابن عباس می‌گوید در عظمت اسلام همین بس که در آن سؤالات اساسی مطرح شده. مسلمانان مانند قوم بنی اسرائیل نبودند که راجع به مسائل بی ارزش یا کم ارزش از پیامبر خود سؤال کنند. از جمله درباره ماه‌های حرام از پیامبر سؤال کردند؛ خداوند هم این چهار ماه را تأیید کردند. از این چهار ماه حرام؛ یکی همین ماه رجب است.

حجت الاسلام رفیعی تصریح کرد: علاوه بر شب نخست مناسبت‌های متعددی در ماه رجب قرار دارد که بر فضائل آن می‌افزاید. شب جمعه نخست که لیله الرغائب نام گرفته و اعمال خاص خود را دارد. میلاد امامان باقر (ع)، امام جواد (ع) و امیرالمومنین (ع)، آیین اعتکاف و مبعث رسول اکرم (ص) که همگی بر شان این ماه به عنوان یکی از ماه‌های پرفضیلت افزوده است.

او گفت: ماه رجب پيش از اسلام نيز دارای حرمت بوده است. پس از ظهور اسلام رجب ماه حرام قرار داده شد تا عمره کعبه بجای آورده شود. البته زيارت امام رضا (ع) در اين ماه نيز حسنه عمره را دارد. 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار