ورزش فکری، راهی برای پیشگیری از آلزایمر

یک متخصص مغز و اعصاب گفت: یکی از راه‌های مهم برای پیشگیری از آلزایمر، ورزش فکری و تمرین کردن است.

مهدی وحید دستجردی، متخصص مغز و اعصاب در گفت و گو با رادیو سلامت گفت: بیماری آلزایمر یکی از انواع زوال عقل است. عقل شامل گفتار، حساب کردن و مواردی از این قبیل می شود که حافظه جزئی از آن است.

به گفته وی در آلزایمر، چون اولین علامت از دست دادن حافظه است؛ بیشتر به حافظه برمی گردد و این مورد در  زیر پنجاه سال نشانه  آلزایمر زودرس و درصد آن کم است.

وی ادامه داد: آلزایمر به سن مربوط است؛ در ۹۰ سالگی درصد بیشتری دارد و هرچه سن بالاتر برود، شیوع این بیماری بیشتر می‌شود؛ البته بحث ژنتیک هم تا حدودی نقش دارد.

وحید دستجردی گفت: خود شخص، آلزایمر را متوجه نمی‌شود و یکی از علامت‌های آن این است که خود شخص باور نمی‌کند و حتی برای پوشش این اختلال هم افسانه بافی می‌کنند. فرد به خاطر ندارد، اما داستان می‌سازد. کسی که خیلی از اختلال حافظه شاکی است، آلزایمر ندارد. اطرافیان متوجه می‌شوند و شروع آن همراه با مسائل خیلی کوتاه مدت است. اگر به هیچ طریقی یادش نیاید آلزایمر دارد.

این متخصص مغز و اعصاب در ادامه بیان کرد: فراموشی هیچ ارتباطی با آلزایمر ندارد و به آن زوال عقل کاذب می‌گویند که هر کسی ممکن است در دورانی دچار آن شود. آلزایمر بحث بسیار پیچیده‌ای است. یک سری نشانه هایی  وجود دارند که می‌شود دقت کرد. فردی اگر فراموش کرده دیروز چه اتفاقی افتاده است و به طور کلی یادش نیاید، به او وقت بدهیم و اگر یادش نیاید، این یک نشانه مهم است. البته باز هم لزوما آلزایمر نیست.

دستجردی ادامه داد: یکی از راه‌های مهم برای پیشگیری از آلزایمر، ورزش فکری و تمرین کردن است؛ اما کسی که علائم آلزایمر را دارد، دیگر توصیه به تمرین فکری نمی‌کنیم. چون دیگر فایده‌ای ندارد و یک بار روحی شدید دارد؛ چرا که اضطراب، استرس و افسردگی فرد را تشدید می‌کند.

وی بیان کرد: تغذیه سالم هم برای پیشگیری از آلزایمر نقش دارد،؛ ولی این که بتوانیم با خوراکی و تغذیه آلزایمر را درمان کنیم اصلا امکان پذیر نیست و فقط می‌توانیم آلزایمر را کنترل کنیم.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: آلزایمر ، ورزش
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر