آبگیری ۲ تالاب دورگه‌سنگی و آق‌قلعه نقده آغاز شد

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: آبگیری ۲ تالاب «دورگه‌سنگی» و «آق‌قلعه» این شهرستان از طریق رودخانه «گادر» آغاز شده است.

اکبر قایمی سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: آبگیری ۲ تالاب «دورگه‌سنگی» و «آق‌قلعه» از رودخانه «گادر» از چند روز قبل آغاز شده و با توجه به حق‌آبه این تالاب‌ها از این رودخانه، آبگیری تا احیای کامل ادامه خواهد داشت.

وی در خصوص آبگیری تالاب «دورگه‌سنگی» افزود: هم اکنون ۶۰ درصد از این تالاب ۷۳۵ هکتاری احیا شده و برای احیای کامل به ۱۰ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نقده با اشاره به اینکه تالاب «آق‌قلعه» نیز برای احیای کامل به هفت میلیون مترمکعب آب نیاز دارد، ادامه داد: این تالاب نیز که ۴۰ درصد از مساحت آن خشک شده، با آبگیری طی ۱۰ روز آینده به طور کامل احیا خواهد شد.

قایمی در خصوص آبگیری تالاب «طالقان» این شهرستان اضافه کرد: این تالاب نیز برای احیای کامل به ۲.۵ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد و به زودی آبگیری آن آغاز می‌شود.

وی در خصوص وضعیت تالاب «یادگارلو» گفت: هم اکنون این تالاب خشک شده و با توجه به زهکش سد حسنلو که در مجاورت این تالاب قرار دارد، آب داخل تالاب باقی نمی‌ماند و قبل از آبگیری این تالاب باید مطالعات علمی و دقیق برای جلوگیری از خروج آب انجام شود.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نقده با بیان اهمیت آبگیری تالاب‌ها یادآور شد: احیای تالاب‌ها از اهمیت ویژه‌ای در حفظ اکوسیستم منطقه برخوردار است و بعد از تامین آب شرب شهرستان در اولویت بعدی قرار دارند.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: