افتتاح ۷ پروژه زیست محیطی با ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قم

معاون شهرداری قم گفت: قم نخستین کلانشهر کشور است که تمام پسماند‌های عادی خود را پردازش و میزان تناژ دفن مستقیم خود را با استفاده از ۲ خط پردازش به ظرفیت ۷۰۰ تن به عدد صفر تقلیل می‌دهد.

مهدی اصفهانیان مقدم ، با اشاره به برگزاری آیین افتتاح پروژه‌های مهم زیست‌محیطی شهرداری قم در قالب طرح «قم در مسیر تحول» گفت: حفاظت از طبیعت و محیط‌زیست و احترام به عناصر حیات و احساس مسئولیت در برابر آیندگان همواره در آموزه‌های دینی و اخلاقی و آیات و روایت بسیار به‌عنوان یک تکلیف الهی و ضمان شرعی مطرح‌شده است و امروز نیز، این اصول اجتناب‌ناپذیر باید در اولویت و سرلوحه تمامی فعالیت‌های علمی، پژوهشی، اقتصادی و سیاسی و اجتماعی در کشورمان قرار گرفته و به یک گفتمان جدی مبدل شود.

معاون شهرداری قم با بیان اینکه بدون تردید مسأله محیط‌زیست و چالش‌های جدی در زمینه اتلاف منابع و انرژی، آلودگی‌های آب، خاک، هوا، خشکسالی و گردوغبار و مدیریت پسماند از مهم‌ترین چالش‌ها و مسائلی بوده که در گام دوم انقلاب اسلامی باید مورد توجه قرار گرفته و به‌عنوان یک اولویت اصلی، حساس و حیاتی برای کشورمان در سیاست‌گذاری‌های کلان، تصویب قوانین و اصلاح سبک زندگی به آن توجه داشته باشیم. افزود: طبق اصل ۵۰ قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی، حفاظت از محیط‌زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشد داشته باشند، یک وظیفه عمومی و همگانی تلقی می‌گردد.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم ادامه داد: در بیان مقام معظم رهبری هم همواره مسأله محیط‌زیست مورد توجه بوده و فرمودند «برای ما مسأله محیط‌زیست یا حفظ منابع طبیعی مسأله‌ای تجملاتی و درجه دو نیست بلکه یک مسأله حیاتی است».

معاون شهرداری قم تصریح کرد: بر همین اساس در مدیریت شهری قم با توجه به این موارد و تأکیدات دکتر سقائیان نژاد شهردار قم در راستای اجرای اصول و شاخص زیست‌محیطی نقش مؤثری در نظر گرفته‌شده است و تقریباً اغلب پروژه‌های مهم شهری با پیوست زیست‌محیطی (HSE) به اجرا در آمده است.

اصفهانیان مقدم با اشاره به افتتاح هفت پروژه زیست‌محیطی در حوزه مدیریت پسماند بااعتباری بالغ‌بر یکصد میلیارد تومان، این اقدام را گامی مؤثر در زمینه مدیریت پسماند‌های تولیدی در سطح شهر عنوان کرد و گفت: با افتتاح و بهره‌برداری از خط تفکیک و پردازش پسماند شهری (شماره ۲)، قم نخستین کلانشهر کشور است که تمامی پسماند‌های عادی خود را پردازش و میزان تناژ دفن مستقیم خود را با احداث و بهره‌برداری از ۲ خط پردازش به ظرفیت ۷۰۰ تن به عدد صفر تقلیل می‌دهد.

او اضافه کرد: در دیگر حوزه مهم زیست‌محیطی یعنی فضای سبز نیز علیرغم چالش‌های جدی که وجود داشته و دارد، اتفاقات مهمی در شهر قم رقم خورده است که کسب رتبه سوم سرانه فضای سبز در بین کلان‌شهر‌های کشور حاصل تلاش و برنامه‌ریزی و تخصیص اعتبارات لازم در این زمینه بوده است.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم از دیگر اهداف مهم در حوزه مدیریت پسماند را استحصال انرژی از ریجکت پسماند‌های شهری (پیرولیز) و احداث مزرعه خورشیدی و شهرک بازیافت را از مهم‌ترین اهداف پیشرو در حوزه معاونت خدمات شهری و محیط‌زیست برشمرد و اظهار داشت: در بودجه سال۱۴۰۲ اعتبارات لازم در این زمینه پیش‌بینی‌شده است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر