نوسانات ارز ۴۰۰۰ خراسانی را از سفر به عتبات منصرف کرد

رئیس سازمان حج و زیارت خراسان رضوی گفت: حدود ۴۰۰۰ خراسانی به دلیل نوسانات ارزی از سفر به عتبات عالیات انصراف داده‌اند.

جواد شاد رئیس سازمان حج و زیارت خراسان رضوی گفت: در حال حاضر کاروان‌ها با حداقل ۵ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان و حداکثر ۱۴ میلیون و ۳۵۲ هزار تومان در دسترس متقاضیان قرار دارد. افزایش قیمت‌ها نیز به این دلیل است که در کشور میزبان بر اساس دلار هزینه می‌شود و در زمان گران شدن در سفر‌های عتبات نیز افزایش قیمت به وجود می‌آید.

او افزود: در دی ماه امسال ۲۱۸۶ زائر در قالب ۶۲ گروه که از ۸۳۵ مرد و ۱۳۵۱ زن تشکیل شده بود، به عتبات اعزام شدند. در دی ماه سال گذشته ۱۴۹۵ زائر به عتبات اعزام شدند که نسبت به امسال کمتر بوده و به این دلیل است که اعزام‌ها پس از مدت طولانی تعطیلی به دلیل کرونا از ۲۷ آذر ماه آغاز شده بود.

رئیس سازمان حج و زیارت خراسان رضوی ادامه داد: نوسانات قیمت بسته‌های سفر عتبات به ارز وابستگی مستقیم دارد، چراکه خدمات در حوزه‌های حمل‌ونقل، تغذیه و اسکان بر اساس دلار تنظیم می‌شود و هزینه‌ها در این حوزه‌ها با زائر است. برای مثال قیمت سفر سوریه با ۱۱ میلیون تومان آغاز شد و در حال حاضر حدود ۱۴ میلیون تومان است.

شاد بیان کرد: شروع اعزام‌ها در خراسان رضوی از سال گذشته با طرح نوین عتبات بوده است. اعزام زائران در گذشته در چارچوب شرکت دفاتر زیارتی کشور (شمسا) انجام می‌شد که تمام کار‌های اجرایی سفر‌ها را این شرکت زیر نظر سازمان حج و زیارت بر عهده داشت.

او تصریح کرد:، اما به این دلیل که در بحث ارائه خدمات به زائران تنوع ایجاد شود فراخوانی داده شد تا دفاتر زیارتی مجاز حج و زیارت که توانایی اجرای این طرح را داشتند نیز به مشارکت بپردازند، که در حال حاضر ۵ شرکت در خراسان رضوی به عنوان شرکت‌های مجری این طرح در حال فعالیت هستند و بسته‌های پیشنهادی آن‌ها در سامانه حج و زیارت پس از تایید ناظران در اختیاز متقاضیان قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت خراسان رضوی تاکید کرد: زائران حتما از طریق دفاتر زیارتی تحت پوشش سازمان حج و زیارت برای خرید بسته‌های سفر به عتبات اقدام کنند تا در صورت ایجاد مشکل سازمان حج و زیارت با توجه به ضمانت نامه‌هایی که از این شرکت‌ها دریافت کرده است، بتواند پیگیری‌های لازم را داشته باشد.

شاذ اظهار کرد: این در صورتی است که تهیه بسته از شرکت‌های آزاد برای این نوع سفر‌ها قابل پیگیری نیست و همچنان توصیه می‌شود متقاضیان سفر عتبات از شرکت‌های مجاز و تحت نظارت سازمان بسته‌های سفر خود را خریداری کنند.

او در خصوص آمار انصراف زائران خراسانی از سفر به عتبات به دلیل نوسانات ارز افزود: حدود ۴۰۰۰ خراسانی به دلیل نوسانات ارزی از سفر به عتبات عالیات انصراف داده‌اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار