از احترام به علماء تا ولایتمداری مردم؛ سیره زندگی امام هادی(ع)

یک سخنران مذهبی، درمورد سیره زندگی امام هادی(ع) و تأکید ایشان مبنی بر احترام به علماء و ولایتمداری توضیحاتی داد.

حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی، سخنران مذهبی، درمورد سیره رفتاری امام هادی (ع) بیان کرد: امام جواد (ع)، پدر امام هادی (ع) وقتی به شهادت رسیدند جوان‌ترین امام بودند و چند فرزند داشتند که یکی از آن‌ها امام هادی (ع) در سن حدود ۸-۷ ساله بودند و کُرسی امامت به ایشان واگذار شد و با توجه به این که امام جواد (ع) هم در کودکی به امامت رسیدند، تا حدی، پذیرش این موضوع برای مردم سخت بود و طول کشید تا این موضوع مهم در میان مردم مورد پذیرش قرار بگیرد. اما وقتی مردم علم و آگاهی، پاسخگویی امام جواد (ع) به سوالات و معجزات و کرامات ایشان را دیدند، پذیرش برای آن‌ها آسان‌تر شد و به همین دلیل، این مسیر امامت در سن کودکی برای امام هادی (ع) هموار شد.

این سخنران مذهبی گفت: اگر عمر امام هادی (ع) ۴۲ سال بوده و در سن ۸سالگی هم به امامت رسیده باشند قاعدتاً امامت ایشان باید حدود ۳۴ -۳۳ سال طول کشیده باشد و امام هادی (ع) در مدینه بودند و حکومت بنی عباس هم واقعاً از اهل بیت (ع) ما می‌ترسیدند و احساس خطر می‌کردند. زیرا مراجعات مردمی به امام هادی (ع) زیاد بود و به همین دلیل، افرادی هم این موضوع را به متوکل عباسی گزارش می‌دادند و او توسط یحیی بن حرثمه، امام هادی (ع) را به سامرا آورد و خود متوکل به امام (ع) سختگیری کرد. از جمله این که امام هادی (ع) را در یک زندان جای داده بود و قبر امام (ع) را جلوی خود حضرت(ع) کَنده بود و خود متوکل می‌گفت که این کار را به خاطر ترس انجام دادم.

حجت الاسلام رفیعی ادامه داد: شخصی گفت که در آن شرایط، خدمت امام هادی (ع) رسیدم و دیدم که حضرت (ع) خیلی ناراحت هستند و نفرین کردند و فرمودند: من پیش خداوند متعال، مقام و جایگاه دارم و به داستان شتر حضرت صالح (ع) اشاره کردند و گفتند که من از ناقه صالح کمتر نیستم که وقتی مردم آن را کشتند، عذاب آمد و همان شخصی که خدمت حضرت امام هادی (ع) رسیده بود، گفت که سه روز بعد از گفت وگو با امام هادی (ع)، متوکل توسط پسرش، منتصر کشته شد.

به گفته این سخنران مذهبی، متوکل خیلی خبیث بود و معروف است که از خبیث‌ترین حاکمان بنی عباس بوده است و او منع زیارت کربلا کرد و حتی زمین کربلا را شخم زد و مانع زیارت کردن شد. بدنبال مرگ متوکل، پسرش، منتصر علاقه‌مند به اهل بیت (ع) بود و به محبت و تشیع به امیر مومنان (ع) هم معروف بود. اما دوران خلافتش بسیار کوتاه بود. یعنی بعد از پدرش به سرعت کشته شود و خلیفه دیگری را برای مدت کوتاهی گذاشتند و در نهایت، معتز عباسی انتخاب شد و او، فرد ضعیفی بود تا جایی که عملاً حکومت در اختیارش نبود.

حجت الاسلام رفیعی ادامه داد: امام هادی (ع) در سال ۲۵۴ به شهادت رسیدند و جایی که مزار امام (ع) است، امام هادی (ع) با خانواده بزرگوارشان زندگی می‌کردند و به همین دلیل، مزار خواهرشان حکیمه خاتون، دختر امام جواد (ع) هم در این جا قرار دارد و سپس، امام حسن عسکری (ع) و نرجس خاتون، مادر امام زمان (عج) به خاک سپرده شدند و تولد حضرت مهدی (عج) نیز در این جا بوده است.

به گفته این سخنران مذهبی، امام هادی (ع) یکی از فرزندان خود به نام سید محمد، برادر امام حسن عسکری (ع) را در مدینه گذاشتند تا به امور مردم بپردازند. زیرا از لحاظ علمی، جایگاه ویژه‌ای داشتند و سپس، ایشان هم به سامرا رفت و آمد داشتند و در همین مسیر، از دنیا رفتند و امام هادی (ع)، داغ این فرزند بزرگوارشان را دیدند و این موضوع، برای امام (ع) بسیار سخت بود و ایشان، پسر دیگری به نام سید حسین داشتند که ایشان و امام عسکری (ع) را حسنین می‌گفتند و حتی در نقلی آمده است که صوت امام زمان (عج) به سید حسین، عموجانشان رفته بود و این پسر امام هادی (ع) نیز از دنیا رفتند و برخی احتمال دادند که در کنار پدرشان دفن شده باشند و به همین خاطر گفته شده است که هنگام زیارت قبر امام هادی (ع)، زیارت فرزندشان، سید حسین هم خوانده شود.

حجت الاسلام رفیعی افزود: وقتی امام هادی (ع) از مدینه آمدند، امام عسکری(ع) کوچک بودند و درمورد امام هادی (ع) نکات زیادی قابل توجه است که به چند مورد اشاره می‌کنم. نکته اول این که امام هادی (ع) به دانشمندان و علما توجه داشتند و ارجاع مردم به علما بود. امام هادی (ع)، دهمین امام بودند و به همین دلیل، باید مسیری را برای شیعه تعیین می‌کردند؛ به طوری که اگر شیعه با فقدان حضوری امام (ع) مواجه شد دچار مشکلاتی نشوند. به همین دلیل، امام هادی (ع) جلوی فرد عالِم بلند می‌شدند و حضرت عبدالعظیم را بسیار تکریم می‌کردند تا جایی که ثواب زیارت حرم عبدالعظیم برابر با ثواب زیارت سیدالشهداء(ع) است و همین احترام به علما را امام حسن عسکری (ع) هم داشتند و درواقع، خط مشی برای دوران غیبت امام زمان (عج) است.

این سخنران مذهبی گفت: تأکید امام هادی (ع) بر این که شیعیان گول جریان‌های انحرافی را نخورند از دیگر نکات مهم است. زیرا در زمان ایشان، سه چهار جریان انحرافی به وجود آمد و این جریان های انحرافی، شبهات اعتقادی در میان مردم به وجود آوردند.

حجت الاسلام رفیعی افزود: مسئله ولایت مداری مردم، از دیگر نکات مهم زندگی امام هادی (ع) بوده است. این که مردم بدانند موضوع ولایت و امامت فقط محدود به باور رئیس حکومت یا مذهب نیست و در مقابل، انسان باید به فرازی برسد که بگوید ما خدا را هم از طریق شما شناخته ایم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۵ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
الهم صلی علی ایران و آل ایران.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۸ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
سلام و صلوات بر امام هادی عزیز
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۱ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
السلام علیک یا علی ابن محمد و رحمته و برکاته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۳ ۰۴ بهمن ۱۴۰۱
مولای ما در آخرت شفیع ما باش.
آخرین اخبار