سوئد: نمی‌توان سپاه پاسداران را در فهرست ترور گذاشت

وزیر خارجه سوئد تاکید کرد برای تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران ایران باید ارتباطی با «ترور» وجود داشته باشد.

وزیر خارجه سوئد با بیان اینکه نمی‌توان سپاه را «تنها به دلیل نقض حقوق بشر در ایران» در فهرست ترور گذاشت، گفت که برای تروریستی اعلام شدن سپاه باید ارتباطی با «ترور» وجود داشته باشد.

پایگاه ایندیپندنت در گزارشی نوشت: «توبیاس بیلستروم» وزیر خارجه سوئد در پاسخ به چارلی وایمرز، نماینده این کشور در پارلمان اروپا که از او پرسید چرا درباره قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست تروریستی اکراه دارید، گفت: باید شرایط خاصی باشد و ارتباطی با ترور وجود داشته باشد.

وزیر امور خارجه سوئد همچنین گفت: «نمی‌توان تنها به دلیل نقض حقوق بشر در ایران» سپاه را در فهرست تروریستی گذاشت.

این اظهارات، مشابه اظهارات جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست که پیش‌تر گفته بود، «نمی‌توانیم، چون گروهی را دوست نداریم آن را در فهرست ترور بگذاریم»

پارلمان اروپا با اکثریت آرا به قطعنامه غیرالزام‌آور قرار گرفتن سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی اروپا رای داده است، اما این قطعنامه برای اجرا به تصویب شورای اروپا و رای همه کشور‌های عضو نیاز دارد.

هرچند وزیر امور خارجه سوئد در پاسخ به چارلی وایمرز می‌گوید که در گفتگو با مقامات تهران چنین قولی نداده است، اما در عین حال تاکید دارد که اعلام سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی «رفتاری منطقی نیست و پیچیدگی‌های حقوقی دارد».

بیلستروم در ادامه دلایل خود برای مخالفت با اعلام سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان تروریستی گفت: «سپاه هم‌اکنون هم تحریم است و قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی هیچ تاثیر عملی نخواهد داشت».

وزیر خارجه سوئد در پایان نیز گفت: «تحریم‌های مرتبط با ترور به طور ویژه برای جلوگیری از تامین مالی تروریسم طراحی شده‌اند و در واقع به گستردگی تحریم‌های موجود علیه اشاعه تسلیحات کشتار جمعی نیستند. اضافه شدن به فهرست ترور اروپا به معنی توقیف دارا‌هایی است و به معنی منع ورود به اتحادیه اروپا نیست.»

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۱ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
متقابلا همه نیروهای نظامی اروپایی تروریستی حساب میاند وما هم میتونیم به قانون جهانی نظامی مثل کشور های اروپایی متعهد نباشیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۱ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
کرم از خود درخته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۱ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
اروپا و آمریکا فقط به بهانه های واهی دنبال غارت اموال و دارایی های ایرانیان هستند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۶ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
غارت اموال و دارایی ایرانی ها رو خود دولت انجام میده ... با بورس ... دارایکم و پالایش و خیلی جاهای دیگه ... اروپا بیکاره اخه برا ما وقت بذاره ؟ اونا فکر اسایش و رفاه مردم خودشون هستن .... مث دولت ما صندوق دولتی نمیندازن به مردم که 3 سال بعد هم پولشونو پس ندن
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۲:۱۹ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
فعلا درحال حاضر غلط کردید که به مقدسات ما توهین کردید وهرجا بتوان اهانت کننده به قرآن راشناسایی
کنیم به بدترین شکل باید به هلاکت برسد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۴ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
شکر زیادی نخور بابا دربه داغون
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر