رئیس ستاد معاینه فنی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

۱۳ میلیون خودرو هنوز به معاینه فنی مراجعه نکرده‌اند

رئیس ستاد معاینه فنی گفت: خودر‌وهای جدید باید جایگزین خودرو‌های فرسوده شوند.

معاینه فنی خودرو یکی از موضوعات مهم و اساسی در بخش بهبود کیفیت هوا است  و تقریبا آلاینده‌های خروجی از اگزوز خودروها و کارخانجات معمولا با افزایش طول عمر و کارکرد آنها دیگر با استانداردهای اولیه تولید تطابق ندارند اما با انجام معاینه فنی، هر خودرو طی یک برنامه کاملا مشخص  مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا در صورت وجود نقص که منجر به ایجاد خطر، افزایش مصرف سوخت و به تبع آن افزایش انتشار آلاینده‌ها می‌شود از تردد آن جلوگیری و اقدامات لازم انجام شود؛ طبق آمار اخیر انجام معاینه فنی باعث کاهش ۱۶ درصدی در مقدار آلاینده CO (منوکسیدکربن) و کاهش ۱۰ درصدی در مقدار آلاینده HC (هیدروکربن‌های نسوخته) در خودروهای انژکتوری می‌شود همچنین انجام معاینه فنی باعث کاهش ۳۳ درصدی در مقدار آلاینده CO و کاهش ۲۴ درصدی در مقدار آلاینده HC در خودروهای کاربراتوری می‌شود.

/

۱۳ میلیون خودرو  برای معاینه فنی به مراکز برای انجام فرایند مراجعه نکردند

حال با توجه به اهمیت این مسئله و جولان آلودگی هوا در پایتخت با غضنفر طاووسی رئیس ستاد معاینه فنی کشور به گفتگو نشستیم؛ او در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: در حال حاضر در کشور ۶۴۲ مرکز معاینه فنی برای خودرو‌های سواری و ۷۸ مرکز هم برای کامیون‌ها و خودرو‌های سنگین وجود دارد همچنین حدود ۱۳ میلیون خودرو واجد شرایط برای معاینه فنی در کشور، هنوز به مراکز برای انجام فرایند مراجعه نکردند و این یک فاجعه است؛ طبق قانون مجلس، خودرو‌ها تا ۴ سال بعد از تولید از انجام معاینه فنی معاف هستند، اما این در گذشته تنها ۲ سال بوده است  با این حال در حال حاضر ما می‌بینیم که حتی افرادی تا ۵ سال به مراکز معاینه فنی مراجعه نمی‌کنند، این موضوع خودش یک نقص است و باید رسیدگی شود.

/

موتور‌های سیکلت متاسفانه آلایندگی زیادی تولید می‌کنند

وی بیان کرد: تمام مراکز معاینه فنی تجربه چندین ساله در حوزه مکانیک دارند، اما در ۳ دوره از دولت ما هر پیشنهادی برای معاینه فنی خودرو‌ها مطرح کردیم مورد قبول قرار نگرفته و آخرین پیشنهاد این بوده که ۴۰ درصد از موتورسیکلت‌هایی که تا به امروز به مراکز معاینه فنی مراحعه نکردند قشر ضعیفی هستند که از این وسیله به عنوان پیک موتوری و معاش استفاده می‌کنند به همین دلیل دولت باید بودجه‌ای در نظر بگیرد تا به این قشر از جامعه موتور برقی تعلق گیرد؛ موتور‌های سیکلت متاسفانه آلایندگی زیادی تولید می‌کنند و ۶۰ درصد آن‌ها سرمایه کافی برای خرید موتور برقی را دارند.

/

۲۷ هزار تریلر با ۳ سال کارکرد اروپایی وارد کشور شده است

رئیس ستاد معاینه فنی کشور گفت: خودرو‌های هیبریدی باید وارد کشور شود و امتیازی به آن‌ها جهت تاکسی شدن داده شود؛ همه دولت‌ها طرح ترافیک را از درب منزل سالهاست انجام می‌دهند و مدارس را تعطیل می‌کنند، اما چنین کار‌هایی برای کاهش آلودگی هوا راهگشا نیست، در بخش حمل و نقل باید اقدامات جدی انجام شود؛ در حال حاضر بیش از ۲۷ هزار تریلر با ۳ سال کارکرد اروپایی وارد کشور شده و شماره گذاری می‌شود، با وجود اینکه ۳ سال کار کردند، اما در مراکز معاینه فنی میزان آلایندگی آن‌ها صفر نشان داده شده است؛ متاسفانه خودرو فرسوده تاثیر بسیار زیادی بر آلودگی هوا می‌گذارد.

/

با قطعات گران قیمت هر کسی نمی‌تواند اسقاط را انجام دهد

طاووسی یادآور شد:  سن فرسودگی خودرو و اتوبوس با یکدیگر فرق دارد؛ امروز با قطعات گران قیمت هر کسی نمی‌تواند اسقاط را انجام دهد؛ باید خودور‌های جدید با ۳ سال کار کرد را واردکشور کنیم و آن‌ها جایگزین خودرو‌های فرسوده شوند؛ بخش خصوصی ظرفیت انجام این کار را دارد و اصلا انجام چنین کاری ضرری برای کشور ندارد، موضوع آلایندگی و ایمنی برای مراکز معاینه فنی بسیار مهم است، زیرا باعث ایجاد حادثه می‌شود و  هموطنان بی گناه در شهر‌ها کشته می‌شوند که نام آن مرگ خاموش است.

/

برای کاهش آلودگی هوا تاکسی های هیبریدی وارد کشور شود

وی تاکید کرد: تنها راه برون رفت از آلودگی هوا این است که تاکسی های هیبریدی و موتورهای برقی وارد کشور شود، تا این اتفاق نیفتد همچنان آلایندگی هوا کاهش پیدا نخواهد کرد و تصادفات در جاده ها قربانی خواهد گرفت؛ اینکه می گویند بیشتر مراکز معاینه فنی مورد اعتماد نیستند را قبول نداریم؛ در هر شغل، وزارتخانه، سازمان و... ممکن است افراد متخلفی حضور داشته باشند اما قرار نیست این موضوع را به همه نسبت دهیم، در حال حاضر ما سامانه سیمفا داریم که همه مراکز معاینه فنی و خودروها را به صورت شفاف نشان می دهد؛ ما  مشکل اجرا نکردن  قانون و ایراد قانون داریم. باید میزگردی در دولت در قوه قضاییه بگذاریم تا برای آلایندگی فکری کرد و نظر کارشناسی اراده شود.

/

۳ میلیون خودرو آلوده در کشور در حال تردد هستند

وی اظهار کرد: چند سال است که وزارت صمت می گوید من خودرو جدیدِ جایگزین برای خودروهای فرسوده می دهم؛ حتی یک مورد هم ندادند! با شعار که نمی شود کار کرد؛ بخش خصوصی باید به میدان بیاید تا به صورت کارشناسی از نظر آنها استفاده کرد تا شاهد نتیجه مطلوب باشیم.

رئیس ستاد معاینه فنی کشور خاطرنشان کرد: هیچ کس تا به امروز درباره آلودگی هوا از ما نظر کارشناسی نخواسته است؛ در سال گذشته ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند و از این میزان ۳ میلیون خودرو مردود شدند و اصلا برگشت نخوردند همچنین به دلیل مشکلات مالی قادر نبودند این معضل خودرو خود را رفع کنند یعنی به صورت آلوده در حال تردد در سطح کشور هستند. همچنین ۳ سال است که نرخ معاینه فنی تغییری نکرده است این درحالی است که نرخ حفوق و دستمزد در کشور افزایش داشته است.

طاووسی بیان کرد: پلیس از افراد کارگروه در ستادمعاینه فنی است و یکی از بازوهای اصلی مقابله با آلودگی هوا و ترافیک است  اما نسبت به سال گذشته هم تعداد فوتی های ناشی از تصادف ما بیشتر شده و هم کسانی که قربانی آلودگی هوا شده اند؛ جان مردم در خطر است و باید با همفکری راهکاری ارائه دهیم، این کار شدنی است؛ سوال این است که با نرخ معاینه فنی کم چطور یک خودرو نو تحویل دهیم؟ مگر کارمندی در مراکز معاینه فنی وجود ندارد؟ 

نوشين نثارى

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۲ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
مشکل خودرو و سوخت هست دکان باز کردید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۰ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
معاینه فنی با این قیمت های گزاف لوازم یدکی اصلا معنی نداره. باید خودرو وارد بشه. هم مصرف بنزین کمتر و هم آلودگی هوای کمتر که بشدت در دراز مدت بنفع دولت هست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۶ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
من سه ساله نرفتم بگیرم. یک ماشین بهم بدین اسقاطش کنم
Iran (Islamic Republic of)
پیمان چراغی
۱۲:۵۱ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
با سلام.شما سواری بنز 10 سال کار کرده را معاینه فنی ببرید و با پژو پارس موتور قدیمی که با قرعه کشی و با هزار منت به مردم می فروشند مقایسه کنید ببینید کدام یک بیشتر آلودگی ایجاد می کند.پس سن معاینه فنی یکسان برای همه نوع ماشین بی معنی است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۵ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
من که هر چی هم تعمیر کردم بازم رد شد .هر چیزی هم یه تاریخ انقضا داره .ماشین هم نیست که بخرم تازه فرزند چهارم هم ۵ ماه پیش بدنیا اومد هرچی ثبت نام کردم فایده نداشت.قانون حمایت جمعیت جوانی هم مثل بقیه وعده هاشون دروغ از آب دراومد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۹ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
بهترین کار واردات خودرو کار کرده است مطمئن باشید هم با کیفیت تر از تولید داخل است هم ایمن تر هم استاندارد آلایندگی واقعی دارد حتما پی گیری و انجام دهید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۴ ۰۹ بهمن ۱۴۰۱
اونوقت کسی پول داره که بخره!؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۴ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
برای چی به مکانی مراجعه کنم که همه اش یک ایرادی میخاد پیدا کنه تا ما را مجاب به پرداخت رشوه کند؟!!!
یعنی اگر کل ماشین فول هم باشد بدلیل مدل پایین بودن یک گیری میدن تا رشوه بگیرنو تایید کنن!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۶ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
92000 هزار تومن هزینه معاینه به علاوه 8000 تومن پرس کارت واقعا کمه ؟؟؟ بله کمه اما برای پرسنل زحمت کش معاینه فنی کمه
اما چه کنیم زورمون به دختر مفت خور نرگس معدنی پور و فرزندان دیگر مسئولین نمیرسه
فرزند مفت خور 20 ساله مسئول 33 میلیون
کارگر زحمت کش 60 ساله 6 میلیون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۴ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
محدودیت سفارش ماشین و گرانی ماشين تروریستی است . شما می‌دانید افراد می‌بایست ماشین جدید و بهتری سفارش دهند .محدودیت سفارش ماشین خطرناک است. لطفا از غفلت بیدار شوید . مشاغل ماشین مخصوص لازم دارد . ای غافلان بیدار شوید . گرانی خانه خطرناک است. کار مفید شما برای چه کسانی است ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۷ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۳میلیون ×پنجاه هزارتومان= ششصد و پنجاه میلیارد تومان درآمد روزانه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۹ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
معاینه فنی هم صرفاً یکی از راه های کسب درآمد دولت از مردم هست، چیز دیگه ای مهم نیست ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۴ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
هزینه یه معاینه فنی اونم به این شکل خیلی بالاست .هر چند قصد این معاینه فنی هم تلکه کردن جیب مردم بیچاره است و گرنه هیچ فرقی بین خودروی که معاینه فنی دارد با آنکه ندارد نیست .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۵ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
خوب معاینه فنی اشکالی ندارد اما مطلب اینه که میری طرف دست می‌ذاره روی یک اشکال غیر آلوده ساز رو ماشین ده سال کار کرده بری مکانیکی برگردی شش تومن هفت تومن برات آب میخوره !!حالا تو این هاگیز واکیر خاله بیا بیا زیر ابرو بگیر !!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۴ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
ما توی شهر های جنوبی زندگی میکنیم اگر خواستیم توی شهرهای بزرگ تردد کنیم باشه چشم
توی شهرهای کشورهای دیگه اونا را چه کار میکنند هوا هم با جابجایی باد تغییر میکند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۱ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
ما همه کارهامون قانونی است با قانون کار میکنیم با قانون راه میریم با قانون نفس میکشیم با قانون زندگی میکنیم خخخخ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۴ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
ما که الان ۱۴ ساله میریم معاینه فنی بهمن هر سال میریم معاینه فنی نمیشه بگی نرم معاینه فنی شاید همو سال پلیس جلوتو گرفت چی بش میگی میگی نرفتم معاینه این دلیل قانع کنندییییی نیست ماشنمو میبره پارکینگ حالا دیگه هر چی میخوایییی التماس کن یکی از دوستان میگفت تو لازم نیست بری معاینه فنی پلیس با تو کاری نداره گفتم چطور دیگه ماشین ماشین مگه خون ما رنگین تره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۷ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
باتشکر از گزارش شما.
لطفا فایل دستورالعمل معاینه فنی یا حداقل لینک آنرا بگذارید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۶ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
سلام معاینه فنی که با رشو زیر میزی مجوز میدند انتظار دارید وضعیت هوا بهتر شود

هرچند بندگان خدا با پول ناچیزی که میگیرند سنگها که دولتی ها جلو پای ملت میندازند را هموار میکنند

ولی در مجموع کار هردو گروه اشتباه است باید هم دولتی ها و هم زیر میز ی اصلاح شوند

مثلا ماشین خود بنده به علت سرقت مخزن گاز قادر به گرفتن معاینه نیست از روش دوم به راحتی میتوانم معاینه دربافت کنم
ولی وجدانم راضی نمیشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۵ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
خودرو وموتور سیکلت برقی وارد کنید وجلوی مازوت سوزی نیروگاه ها رو بگیرید اگه قدرتی دارید اون موقع هوا پاک میشود همین امروز تا دیر نشده مسولین شروع کنند یا علی
Iran (Islamic Republic of)
ali13
۰۸:۲۸ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
ده بار بیشتر برای تعویض خودروی فرسوده آردی مدل ۸۴ ثبت نام کردم جانباز ۵۰پرصد هم هستم ولی قرعه کشی داستانش با واقعیت متفاوت می باشد زمانی که کد ملی مادران چند فرزند بالای شصت میلیون قبل از ثبت نام برای قرعه کشی خرید و فروش می شود یعنی قرعه کشی هم دست مافیای تشکیل شده توسط خودرو سازان می باشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۳ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
چرا علامت تعجب گذاشتید؟
محقق نشدن وعده بعضی مسئولین که عجیب نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۹ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
معاینه فنی را متوقف کنید قطعات خودرو چندین چند برابر شده لاستیک ایرانی بدرد نخورد جفتی ۲۳۰۰ملیون چه خبره مردم را زیر فقر لح کردید بس کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۴۷ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
مشکل آلودگی سوختن مازوت و سوختن گازوییل به علت نبود گاز هست
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۰۸:۲۴ ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
یعنی از نظر شما آلودگی خروجی از اگزوز پراید با خودروی روز یکی است ؟
اگزوز خودروهای اروپایی را بو کنید اگزوز پراید را هم بو کنید ! تمام
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر