وزیر امور خارجه کشورمان:

مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان در وضعیت طبیعی قرار دارد

امیرعبداللهیان در نشست خبری با همتای آذربایجانی خود در بیمارستان شهدای تجریش گفت: مناسبات دو کشور در وضعیت طبیعی قرار دارد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان پس از عیادت از مجروحان حادثه سفارت جمهوری آذربایجان در بیمارستان شهدای تجریش در نشست خبری با علی علیزاده سفیر این کشور در ایران گفت: از ابتدای این حادثه و اطلاع از وضعیت، آقای دکتر رئیسی دستورات اکیدی را صادر کردند برای رسیدگی به وضعیت، پیگیری قضایی و حقوقی و برای برخورد جدی با یکایک افرادی که احیانا در این مسیر یا قصوری داشته‌اند و یا نیازمند این است که پیگیری‌های امنیتی، قضایی و انتظامی برای برخورد با مهاجم انجام شود.

وی افزود: از گزارش‌هایی که از وزیر کشور، وزیر اطلاعات و سازمان اطلاعات خارجی وزارت و دوستان در اطلاعات سپاه و فرماندهی کل فراجا دریافت کردم خوشبختانه مهاجم در همان دقایق اولیه توسط عوامل نیروی انتظامی فراجا دستگیر شد و از ظهر امروز بازجویی‌ها انجام شده و ادامه یافته است.

سفیر ایران امشب به تهران بازمی‌گردد

امیرعبداللهیان اضافه کرد: امروز با آقای «جیحون بایراموف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان گفت‌وگوی مفصل تلفنی داشتم و در این گفت‌وگو توافق ما بر این شد که سفیر امشب به تهران بازگردد و از نزدیک تیم همکاران من در وزارت خارجه، مدیرکل اوراسیا و مدیرکل تشریفات و همه همکاران کمک و تلاش کنند که دو طرف بتوانیم از این مرحله به خوبی عبور کنیم، بدون اینکه بهانه‌ای به دست دشمنان مناسبات خوب دو کشور داده شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: همچنین سرویس‌های امنیتی ما امروز عصر با هم گفت‌وگو داشتند و آخرین وضعیت و یافته‌ها از فرد مهاجم و انگیزه وی را به مقامات جمهوری آذربایجان منعکس کردند.

ضارب صرفا انگیزه شخصی داشته

امیرعبداللهیان ادامه داد: یافته‌های همکاران ما در بخش قضایی و امنیتی تا این لحظه نشان می‌دهد ضارب صرفا انگیزه شخصی داشته است. انگیزه شخصی آن به وضعیتی برمی‌گردد که برای همسرش پیش آمده است. راجع به اینکه آیا همسرش در آذربایجان به سر می‌برد و ماه‌هاست این فرد نتوانسته با همسرش تماس بگیرد یا وضعیت دیگری دارد، بخش‌های ذیربط ما در حال پیگیری موضوع هستند.

وی عنوان کرد: نحوه عملیات از نظر دستگاه‌های امنیتی و انتظامی ما تایید کننده این است که این یک عملیات سازماندهی شده و تروریستی نبوده و اقدامی با انگیزه شخصی بوده است.

مشابه این وضعیت در سال‌های گذشته برای دیپلمات‌های ما در لندن، عراق و پکن پیش آمده

وزیر امور خارجه همچنین اضافه کرد: آنچه مهم است این است که مشابه این وضعیت در سال‌های گذشته برای دیپلمات‌های ما در لندن، عراق و پکن پیش آمده است. هنوز خیلی دور نیست وضعیت مشابهی که برای دیپلمات عالیرتبه روسی در یک کشور همسایه ما رخ داد. از طریق دستگاه‌های ذیربط امنیتی و دستگاه قضایی براساس دستور رئیس جمهور و براساس مسؤولیتی که جمهوری اسلامی ایران نسبت به تامین امنیت اشخاص و اماکن دیپلماتیک در کشور دارد، اقدامات لازم و تدابیر مقتضی اندیشیده شده است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: به برادرم آقای جیحون بایراموف تأکید کردم که باید در تماس با یکدیگر و مشور‌ت‌هایی که داریم مانع از این شویم که این اقدام تلخ و شوک آور که برای دیپلمات‌های جمهوری آذربایجان و کارکنان سفارتشان در تهران و خانواده‌های آنها شرایط روحی سختی را ایجاد کرده است، بر وضعیت دیپلمات‌های جمهوری آذربایجان در تهران و بر وضعیت مناسبات تاثیر سویی را بر جای بگذارد.

وی همچنین گفت: علاوه بر سطوح سیاسی و دیپلماتیک و همچنین امنیتی، در حوزه دیپلماسی پارلمانی نیز آقای نیکزاد نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی که ریاست گروه دوستی پارلمانی دو کشور را برعهده دارد و همچنین آقای جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم از طریق تماس با مقامات ذیربط پارلمانی و دیپلماتیک سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و هم از طریق تماس‌های تلفنی که برقرار کردند تلاش کردند مراتب تسلیت جمهوری اسلامی ایران را به نحو مقتضی منعکس کنند.

مناسبات دو کشور در وضعیت طبیعی خودش قرار دارد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین درباره شایعه تخلیه سفارت جمهوری آذربایجان در تهران نیز عنوان کرد: سفارت و اقامتگاه دیپلمات‌های جمهوری آذربایجان در یک مجموعه به هم پیوسته قرار دارد. اتفاقی که امروز رخ داده است خانواده‌ها را هم تحت تاثیر قرار داده است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه مناسبات دو کشور در وضعیت طبیعی خودش قرار دارد، اظهار کرد: اما برای انتقال پیکر دیپلماتی که فوت شدند و همچنین بازگرداندن آرامش روانی به محیط کارکنان سفارت ما در تهران از طریق همکارانمان با آقای سفیر و خود من با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در تماس هستیم و امیدواریم بهترین و مناسب‌ترین تصمیم اتخاذ شود.

تشکر سفیر جمهوری آذربایجان از امیرعبداللهیان

علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در این نشست خبری گفت: از آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای عیادت از مجروحان تشریف آوردند، تشکر می‌کنیم.

علیزاده افزود: بر اساس گزارش پزشکان دومین مجروح ما در حال عمل است و امیدواریم عمل او موفقیت آمیز باشد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر