رباتی که پنل‌های خورشیدی را بدون نیاز به کمک انسان تمیز می‌کند

یک ربات خودکار برای تمیز کردن پنل‌های خورشیدی پشت بام ابداع شده است.

پنل‌های خورشیدی کثیف می‌توانند تولید انرژی خورشیدی جهانی را تا پنج درصد کاهش دهند، اما یک استارت‌آپ، یک ربات جدید خودکار را برای تمیز کردن پنل‌های خورشیدی پشت بام آزمایش کرده است.

هر روز گرد و غبار روی هزاران کیلومتر مربع از پنل‌های خورشیدی در سراسر جهان می‌نشیند و میزان برق تولیدی آن‌ها را کاهش می‌دهد. رباتی که توسط استارت‌آپ «پلکو» (PLECO) طراحی شده است، می‌تواند پنل‌های خورشیدی پشت بام را که سایر ربات‌های تمیزکننده به آن‌ها دسترسی ندارند، تمیز کند و تولید برق پنل‌ها را تا ۱۵ درصد افزایش دهد.

پلکو، ربات خود را سبک‌ترین ربات پاک‌کننده پنل‌های خورشیدی بدون نیاز به آب در جهان نامیده است. این ربات به طور ویژه برای مقابله با چالش‌های ایمنی طراحی شده است و کارآیی منحصربه‌فردی در تمیز کردن پنل‌های خورشیدی دارد.

ربات پلکو، یک ربات مستقل است که پنل‌های آلوده را بدون نیاز به دخالت انسان تمیز می‌کند. کافی است که ربات به سادگی روی پنل قرار بگیرد و دکمه «برو» (go) فشار داده شود تا تمیز کردن را بدون نیاز به اپراتور یا اهرمک آغاز کند.

ربات خودکار پلکو که توسط دو محفظه مکش قوی تثبیت شده است، می‌تواند حتی پنل‌های خورشیدی را که تا ۴۵ درجه شیب دارند، تمیز کند.

ربات‌های خودکار پلکو بسیار سبک هستند و تنها ۲۰ کیلوگرم وزن دارند؛ به طوری که یک نفر می‌تواند این ربات‌ها را حمل و سوار کند. بدین ترتیب، نیاز به نیروی انسانی کاهش پیدا می کند.

منبع: نیو ساینتیست

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر