امکان استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای بیماران فلج اندام

دانشمندان یک تراشه مغزی ابداع کرده‌اند که از موی انسان نازک‌تر است و به کاربر امکان می‌دهد تا با ذهن خود از شبکه‌های اجتماعی استفاده کند.

یک تراشه آزمایشی نازک‌تر از موی انسان، برای بیماران مبتلا به فلج اندام یا بدون توانایی حرف زدن طراحی شده است که نمی‌توانند از اندام خود برای برقراری ارتباط از طریق رایانه استفاده کنند.

این تراشه می‌تواند به افراد سالم نیز امکان دهد تا تنها با قدرت ذهن خود از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند.

این تراشه با تراشه مغزی ساخته‌شده توسط شرکت «ایلان ماسک» (Elon Musk) متفاوت است؛ زیرا یک روش کمتر تهاجمی را دنبال می‌کند و به جای قرار گرفتن روی بافت مغز، روی سطح آن قرار می‌گیرد.

این تراشه که «Layer ۷ Cortical Interface» نامیده می‌شود، نواری متشکل از مواد نازک و انعطاف‌پذیر است و به یک تکه نوار چسب شباهت دارد. این نوار دارای الکترود است و ضخامت آن به یک پنجم موی انسان می‌رسد. این ویژگی به نوار کمک می‌کند تا بدون آسیب رساندن به هیچ بافتی، با سطح مغز سازگار شود.

جراحان برای کاشت این دستگاه، یک شکاف بسیار نازک در جمجمه ایجاد می‌کنند و آن را طوری در جای خود قرار می‌دهند که گویی نامه‌ای را در جعبه می‌گذارند.

مایکل ماگر (Michael Mager)، مدیر عامل شرکت «Precision» گفت: این شکاف کمتر از یک میلی‌متر ضخامت دارد. این بدان معنا است که بیماران حتی برای گذاشتن آن نیازی به تراشیدن سر خود ندارند.

وی افزود: من فکر می‌کنم که این یک مزیت بزرگ در مقایسه با فناوری‌هایی است که به برداشتن بخش قابل توجهی از جمجمه نیاز دارند، زمان زیادی می‌برند و با خطر عفونت زیادی همراه هستند. من هرگز کسی را ندیده‌ام که بخواهد جمجمه‌اش سوراخ شود.

این دستگاه با جمع‌آوری سیگنال‌های مغزی، تحلیل آن‌ها و ارسال دستورات به یک سیستم متصل، با توجه به سیگنال مغزی دریافتی کار می‌کند.

از آن جا که دانشمندان به راحتی می‌توانند تعداد الکترود‌های روی نوار را افزایش دهند، شاید بتوان از آن برای درمان سایر بیماری‌های عصبی نیز استفاده کرد. همچنین، اگر بیماران نظر خود را تغییر دهند، کاشت قابل برگشت است.

این دستگاه، سیگنال‌های مغزی حیوانات را با موفقیت رمزگشایی کرده و Precision امیدوار است تا چند ماه آینده بتواند مجوز «سازمان غذا و داروی آمریکا» (FDA) را برای آزمایش روی انسان دریافت کند.

منبع: دیلی میل

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: فلج مغزی ، آلزایمر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر