رادیو نمایش در «مسیر سیمرغ» تاریخ انقلاب را ورق می‌زند

اداره کل هنر‌های نمایشی رادیو و رادیو نمایش دهه فجر امسال در «مسیر سیمرغ» قرار گرفت.

محسن سوهانی، مدیر کل هنر‌های نمایشی رادیو و رادیو نمایش درباره نامگذاری مسیر سیمرغ به ویژه برنامه‌های امسال دهه فجر اشاره کرد و افزود: نماد سیمرغ نشانی از همگرایی ملی و روح جمعی ایرانیان دارد و در منطق الطیر عطار به خوبی به آن پرداخته شده است، گمان می‌کنم که استفاده از نماد سیمرغ می‌تواند گام موثری از فرهنگ ایرانی در روند توسعه مدرن ایران و انقلاب تلقی شود. 

وی ادامه داد: به همین خاطر ما یک پویش به نام «سیمرغ» راه اندازی کردیم و طی آن فراخوانی دادیم و از مخاطبانمان درخواست کردیم که خاطرات شخصی خودشان یا پدر و مادرهایشان از انقلاب اسلامی را در قالب تک گویی نمایشی یا مونولوگ ضبط و برای ما ارسال کنند تا این آثار در ایام دهه فجر از شبکه رادیویی نمایش پخش شود که در پایان به آثار برگزیده جوایزی تعلق خواهد گرفت. 

«مسیر سیمرغ» اسم یک ویژه برنامه ده قسمتی به تهیه کنندگی ریحانه یزدان دوست است که هر روز از ساعت ۹ تا ۱۰:۳۰ صبح از رادیو نمایش پخش می‌شود و تاریخ هنر انقلاب اسلامی را طی چهار دهه اخیر ورق خواهد زد و با هنرمندان شاخص در همه زمینه‌های هنر‌های هفت گانه به ویژه هنر‌های نمایشی، سینما و تئاتر گفتگو خواهد کرد و در نهایت هم ویژه برنامه روز ۲۲ بهمن نیز که از ساعت ۹ تا ۱۲ ظهر از آنتن رادیو نمایش پخش می‌شود «سیمرغ» نام دارد که یک ویژه برنامه زنده محیطی خواهد بود. در این برنامه همزمان با راهپیمایی ۲۲ بهمن به میان مردم خواهیم رفت تا همگرایی سیمرغ وار مردم ایران را با محور گفتمان انقلاب اسلامی از امواج رادیو نمایش منعکس کنیم. 

مدیر رادیو نمایش همچنین درباره پوشش ویژه برنامه‌های هنری دهه فجر گفت: با توجه به ابعاد تخصصی رادیو نمایش، مخاطبان از ما انتظار دارند که انعکاس و پوشش ویژه‌ای از این رویداد‌ها داشته باشیم، به همین سبب ما تمامی رویداد‌های هنری جشنواره فجر اعم از سینما، تئاتر و موسیقی را طی ویژه برنامه‌هایی پوشش خواهیم داد و تا جای ممکن پخش زنده مراسم افتتاحیه و اختتامیه را نیز خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: ما در جشنواره تئاتر فجر این ویژه برنامه‌ها را با جشنواره‌های منطقه‌ای آغاز کردیم و اقدام خوبی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه جشنواره فجر انجام داد این بود که بعد از سال‌ها جشنواره‌های منطقه‌ای را احیا کرد و ما هم آن‌ها را در ویژه برنامه رادیو جشنواره از استان‌های مختلف پوشش دادیم که با استقبال مخاطبان مواجه شد و اذعان داشتند که با شنیدن آن برنامه‌ها در دل رویداد‌ها حضور داشتند. در ادامه هم در افتتاحیه جشنواره بین المللی تئاتر فجر، بخش رادیو تئاتر را که با سیاستگذاری اداره کل هنر‌های نمایشی رادیو و رادیو نمایش طی سال‌های اخیر همراه بوده و امسال یک دوره بسیار پربار و باشکوه و گرم را پشت سر گذاشته است در ویژه برنامه «گوش بینا» برای مخاطبان انعکاس دادیم. 

وی تأکید کرد: یکی از سیاست‌هایی که در پوشش این رویداد‌ها آغاز کردیم هم افزایی با شبکه‌های سیما به ویژه شبکه نمایش سیما است. ما قبل‌تر نیز در ایام سالگرد سردار دل ها، ویژه برنامه و جشنواره «دل آوا» را در هم افزایی با شبکه نمایش سیما داشتیم که تجربه بسیار خوب و موفقی بود. در این دوره از جشنواره نیز، طی یک برنامه رادیو - تلویزیونی برنامه «تأتر چهل ویک» به تهیه کنندگی علی بهرامی و مجری سردبیری ایوب آقاخانی از تأتر شهر که محل اصلی برگزاری جشنواره تئاتر فجر است، هر شب ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه همزمان از شبکه چهار سیما و شبکه نمایش رادیویی نمایش به روی آنتن می‌رود.

سوهانی ادامه داد: در افتتاحیه و اختتامیه جشنواره فیلم نیز پخش زنده خواهیم داشت و دو برنامه «استودیو هشت» به تهیه کنندگی محمد بخشایش از محل برگزاری کاخ جشنواره به روی آنتن می‌رود و به صورت ویژه به انعکاس اخبار جشنواره و حواشی ان و گفتگو با شرکت کنندگان و هنرمندان خواهد پرداخت و برنامه «هفت» را نیز به صورت رادیو، تلویزیونی همزمان با شبکه نمایش سیما با اجرا و سردبیر بهروز افخمی به روی آنتن خواهیم برد. 

مدیر کل هنر‌های نمایشی رادیو و رادیو نمایش در پایان از پخش سریال‌های جدید و جذاب در ایام دهه فجر خبر داد و گفت: از بین سریال‌های شنیدنی که با محوریت ویژه دهه فجر در شبکه نمایش رادیو و دیگر شبکه‌های رادیویی پخش خواهیم کرد به دو اثر اشاره می‌کنم یکی سریال «همایون» به نویسندگی سیمین بنایی و کارگردانی امیر زنده دلان که در ده قسمت سی دقیقه‌ای و در ژانر درام معمایی رازآلود تولید شده است و داستان فردی به نام امیر مجد است که درگیر موضوع انحصار ورثه و عموی مفقود شده اش در زمان انقلاب است. این سریال از هشتم بهمن ماه ساعت ۱ بامداد از رادیو نمایش پخش می‌شود و ساعت ۸:۳۰ صبح تکرار آن است.

سریال رادیویی ویژه دیگری که برای این ایام تولید شده است «سیروان» نام دارد که اقتباسی از کتابی با همین عنوان به نویسندگی محمد ستاری وفایی است که از چهره‌های شاخص مهندسی جنگ و اولین فرمانده و موسس قرارگاه سازندگی در زمان جنگ هستند و در ژانر معمایی-امنیتی-اطلاعاتی نوشته شده و یک داستان واقعی و پرفراز و نشیب است که در اقلیم کردستان می‌گذرد و از ماجرای گروهک‌های مختلف آغاز شده و به داعش می‌رسد. این سریال به کارگردانی و تنظیم رادیویی جواد پیشگر از هشتم بهمن ماه ساعت ۱:۳۰ دقیقه بامداد به روی آنتن شبکه رادیویی نمایش می‌رود و ساعت ۱۶:۰۰ تکرار آن است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر