رئیس رسانه ملی در جمع خبرنگاران:

صداوسیما در مقابل شبکه نمایش خانگی نایستاده است

رئیس سازمان صداوسیما گفت: ما پلتفرم و صنعت نمایش خانگی را چالش و تهدیدی برای صداوسیما نمی‌دانیم.

پیمان جبلی در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب «پاییز آمد» در جمع خبرنگاران درباره نامه‌ای که درباره عملکرد یکی از پلتفرم‌ها خطاب به رییس جمهور نوشته بود و چرایی نگارش این نامه گفت: در دوره جدید و در راستای حمایت‌هایی که ما از پلتفرم‌ها و به ویژه وی‌اودی‌ها و شبکه نمایش خانگی داشته‌ایم، بیش از ۳۷۷ پلتفرم مجوز اخذ کرده‌اند و در حال حاضر هم فعالیت می‌کنند.

وی درباره این انتقاد که برخی این نامه را به واسطه رقیب دانستن پلتفرم‌ها برای صداوسیما دانسته‌اند هم توضیح داد: این‌ها اتفاقاً از جمله خدمات حمایتی است که از پلتفرم‌ها داریم و نه تنها رقابت و چالشی با آن‌ها حس نمی‌کنیم بلکه فعالیت آن‌ها را فرصت برای مأموریت فرهنگی صداوسیما و فضای فرهنگی کشور می‌دانیم، البته اگر درست در این مسیر حرکت کنند.

جبلی اضافه کرد: یکی از خدمات حمایتی ما بررسی و اعلام‌نظر درباره طرح‌های نمایشی است که به ساترا می‌رسید و گاهی بررسی آن‌ها بیش از ۶ ماه طول می‌کشید و الان به یک هفته و ۱۰ روز کاهش یافته است.

وی یادآور شد: در طول یک هفته گذشته خبری که ساترا منتشر کرد ۴۰ طرح نمایش خانگی به تصویب رسیده و نشان می‌دهد نه تنها در خدمت پلتفرم‌ها هستیم بلکه برای تسهیل وی‌اودی‌ها و آثار نمایش خانگی تلاش هم می‌کنیم و سرویس‌ها و خدماتی هم به آن‌ها ارائه می‌دهیم. از جمله این‌ها مناسبت‌هایی مثل عید نوروز و دهه فجر است که انبوهی از تولیدات صداوسیما را در اختیارشان قرار می‌دهیم تا استفاده کنند.

صنعت نمایش خانگی را تهدید نمی‌دانیم

وی اضافه کرد: ما نه تنها پلتفرم و صنعت نمایش خانگی را چالش و تهدیدی برای صداوسیما نمی‌دانیم بلکه به استناد همان شعار تحولی که از روز گذشته مطرح کردم در نقش یک قرارگاه عمل می‌کنیم ظرفیت وی‌اودی‌ها را هم به‌عنوان ظرفیت مکمل صداوسیما می‌دانیم؛ و با هم‌افزایی با حوزه نمایش خانگی تلاش می‌کنیم بتوانیم به نیاز‌های جامعه به نحو احسن پاسخ دهیم.

جبلی تصریح کرد: اما در این بین نقش نظارتی هم در کنار نقش حمایتی ساترا به‌عنوان قانون و چیزی که قانون برعهده ما قرار داده باید به آن عمل کنیم. اگر ساترا به نقش نظارتی خودش عمل نکند هم ظلم شده به مخاطبین و هم به فعالان این عرصه ظلم شده است.

رییس صداوسیما عنوان کرد: همه پلتفرم‌ها برای تولید محتوا و برای انتشار محتوای‌شان باید بیایند یک فرآیند قانونی را طی کنند و از ساترا مجوز بگیرند. الان داریم مشخصاً درباره یک پلتفرم صحبت می‌کنیم.

وی افزود: اگر پلتفرمی از این فرآیند تبعیت نکند و در واقع از این سیر قانونی تبعیت نکند ظلم به بقیه پلتفرم هاست و این حق را دارند به ما اعتراض کنند که شما چرا اجازه می‌دهید یک پلتفرم بدون مجوز اقدام به تولید محتوا و انتشار کند و ما باید مقید به گرفتن مجوز از شما باشیم.

جبلی تصریح کرد: لذا این اقدام و پیگیری‌ای که ساترا انجام داده در راستای وظایف قانونی‌اش است و به هیچ وجه نباید تلقی شود ساترا و صداوسیما خدایی ناکرده در برابر پلتفرم‌هاست. ما به عنوان رسانه ملی با مخاطب سنتی و غیرسنتی که داریم وظایف‌مان را انجام می‌دهیم و امیدواریم بتوانیم به نحو احسن انجام دهیم.

تصمیمات ساترا ضمانت اجرایی دارد؟

وی در پاسخ به این سوال که چرا تصمیمات ساترا ضمانت اجرایی ندارد و نیاز است رییس سازمان صداوسیما به این موارد نظارتی ورود کند؟ گفت: ساترا اتفاقاً در تعامل با پلتفرم‌ها خیلی روان دارد عمل می‌کند. ما جلسات هفتگی و گاهی اوقات بیش از یک بار در هفته داریم و هم فکری بین ساترا و پلتفرم‌ها وجود دارد. اخیراً ساترا در یک ابتکار جالب از تمام مجوز گیرندگان از ساترا دعوت کرده خودشان یک جمع ناظر را از درون خود مجوزگیرندگان شکل بدهند. در واقع نظارت بر محتوا و انتشار را به نوعی به خود مجوزگیرندگان واگذار می‌کند. این تعامل و همفکری حضوری و به صورت مستمر دارد انجام می‌شود.

رئیس صداوسیما افزود: فکر می‌کنیم برای تقویت این مسیر مثل همه تنظیم گران دیگر که نیاز دارند تنظیم‌گری و نظارت آن‌ها ضمانت اجرایی داشته باشد دستگاه‌های دیگر مثل نهاد‌های نظارتی، دادستانی و… هم باید کمک کنند که معمول هم هست در حوزه مطبوعات و دیگر حوزه‌ها هم هست. در این حوزه هم باید وجود داشته باشد و به تدریج این ضمانت‌ها ایجاد می‌شود.

جبلی اضافه کرد: به دلیل آنکه احساس کردیم بی‌توجهی به این قاعده و روالی که همه پلتفرم‌ها از آن پیروی می‌کنند وجود دارد و متاسفانه فقط یک پلتفرم از آن تبعیت نکرده است، لازم دیدیم گزارش‌هایی را به مراجع ذی صلاح منعکس کنیم. طبیعی است که ساترا ضابط قضایی نیست که بخواهد اقدام خاصی را انجام دهد یک نهاد ناظر و تنظیم گر است که گزارش خود را به مراجع ذی ربط می‌دهد و ما هم همین کار را انجام دهیم.

سریال‌های «سلمان» و «موسی (ع)» را ملی نگاه کنید

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره بودجه سریال «موسی (ع)» و حواشی آن هم گفت: کار‌های ماندنی و فاخر مثل مثل سریال مختار، امام علی (ع)، یوسف پیامبر و… کار‌هایی هستند که در حافظه تاریخی و فرهنگی باقی می‌مانند و فرهنگ ساز و تاریخ ساز هستند. این‌ها به صورت طبیعی کار‌های پرهزینه‌ای هستند. در حال حاضر دو مجموعه پرهزینه و ماندگار داریم که کار‌های آن‌ها پیش می‌رود نباید خدایی ناکرده با گمانه‌زنی‌های غلط و رفتار‌های ناشی از کینه‌توزی نسبت به رسانه ملی، کاری کنیم که این مجموعه‌ها آسیب ببیند. همه باید به عنوان پروژه ملی و طرح ملی به این آثار نگاه کرده و همه حمایت کنیم تا به سلامت و خوبی به نتیجه برسد و باقیات الصالحات باشد.

وی درباره برنامه‌های در حوزه پهلوی و افشاگری نسبت به رژیم پهلوی عنوان کرد: متاسفانه کم‌کاری‌ای در سال‌های گذشته برای تبیین واقعیت‌های دوره سیاه پهلوی هم در صداوسیما و هم دستگاه‌های دیگر فرهنگی داشته ایم. ما در بازخوانی جنایت‌های منافقین در سال‌های اول انقلاب هم نوعی کوتاهی داشتیم و نتیجه آن این شده است که در نسل‌های جدید نوعی انقطاع شناختی نسبت به قبل از انقلاب و رژیم پهلوی و سال‌های اول انقلاب و جنایت‌های منافقین شما گرفته است.

سریال‌های فعلی تلویزیون آثار خوبی هستند

جبلی درباره نزول سطح کیفی سریال‌های تلویزیونی اظهار کرد: سریال‌هایی که در حال حاضر از تلویزیون پخش می‌شوند کار‌های قابل توجه و خوبی هستند که حتی ما تصمیم به تغییر شیوه پخش بعضی از آن‌ها کردیم و برخی از کار‌های جذاب را به صورت هفتگی به پخش درآوردیم، اما حتماً باید دنبال ارتقاء کیفیت مجموعه‌های نمایشی مان باشیم.

وی اضافه کرد: طبیعتاً ما مجموعه‌ای از کار‌هایی که از دوران قبل هم مانده را باید به سرانجام می‌رساندیم، آثاری هم در نوبت پخش قرار گرفته است که در نوروز و ماه مبارک رمضان شاهد خواهیم بود. کار «جشن سربرون» کار فاخری است که پخش خواهد شد.

رئیس صدا و سیما همچنین درباره حل مشکل پخش سریال «سرزمین کهن» ساخته کمال تبریزی عنوان کرد: در مورد مشکلاتی که سرزمین کهن داشته اقدامات بسیار خوبی را انجام دادیم و حتماً خبر‌های خوبی در مورد آن خواهیم داشت. مجموعه‌ای که با هدف معرفی قهرمانان بختیاری ساخته شده است و سعی می‌کنیم در کنار چالش‌های جدی که در خصوص تامین منابع ساخت مجموعه‌های فاخر با آن روبرو هستیم، از ارزش کیفی کار پایین نیاید و آن استاندارد‌های کیفی را رعایت کنیم.

جبلی در پاسخ به اینکه آیا «خندوانه» و «دورهمی» به تلویزیون بازمی‌گردند یا نه اظهار کرد: ما برنامه‌های تلویزیونی متنوعی داریم کار‌هایی با خلاقیت‌ها و ایده‌پردازی‌های جدید که ان‌شالله روی آنتن خواهند آمد و از آن‌ها هم رونمایی خواهیم کرد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۴ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
متاسفانه صدا سیما این همه بودجه میگیره هیچ تغییری در برنامه هاش وجود نداره همش غم اندوه محتوایی نداره بیشتر تکراری
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۸ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
اتفاقا الان برنامه‌های خوبی داره. این همه زحمت کشیده شده و شماها همه رو انکار می کنید. این همه سریال جدید تولید شده که محتوای خوبی هم دارند مثل تمام رخ و شهباز و هم در حال تولید است.
Iran (Islamic Republic of)
جودی
۱۱:۳۰ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
لطفا فیلم خانوادگی مثل فیلمهای اول انقلاب پخش کنید همه چادری و پر معنا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۳۶ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
سریال های شبکه نمایش خانگی بیشتر از لحاظ محتوا ضعیف و یا مبتذل هستند.
در این شبکه نظارت و مراعات اخلاق عمومی بیشتر نیاز به بررسی و اقدام جدی دارد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۰ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
مگه صدا سیما جز اخبار و شبکه قران و دوتا کانال ورزش چیز دیگه ای هم داره؟ فیلمای تکراری یا عهد بوقی.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۰ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
فکر کنم اینقدر ماهواره تماشا کردی که فرصت نشده شبکه های دیگه رو ببینی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۸ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
اینقدر صدام سیما ضعیف کار کرده که اکثرا رفتن سراغ نمایش خانگی. سریال های نمایش خانگی هم شده مثل سریال های ترکیه ای که هیچ سود و محتوایی ندارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۰ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
مگه نمایش های خانگی خیلی قوی اند؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۵۴ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
به صدا سیما چه مربوطه صاحب دیدن مردم که نیس این مردمه انتخاب میکنن چی ببینن چی نبینن این مردم بودن که انتخاب کردن کی بیان سر کار کی نیان پس اینقد موضغ نگیرین در قبال مردم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۸ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
ساعت 2 صبح از کدوم خراب شده ای کامنت فرستادی؟
آلبانی؟
صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از بهترین و پاک ترین تلویزیون های ملی جهانه
اللهم عجل لولیک الفرج
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۲ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
08:28 دوست عزیز مهم نیست صدا سیما از بهترین و پاک تریین آدم ها باشد مهم اینه که چقدر تونسته جوانان مملکت جذب رسانه ملی کنه .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۳ ۰۹ بهمن ۱۴۰۱
سلام.تمام رسانه های صوتی و تصویری کشور باید یک چهارچوب و قانون درستی داشته باشن.
و محتوا سالم و مفید و آموزنده برای مخاطبان به نمایش بزارن
Iran (Islamic Republic of)
Oy
۲۱:۱۲ ۰۹ بهمن ۱۴۰۱
اما حتما تحدید برای رواج فساد در فرهنگ بدانید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۴ ۰۹ بهمن ۱۴۰۱
صداو سیما. نا ایستاده
شما ایستاده اید خ خ خ
Iran (Islamic Republic of)
ب
۲۰:۵۸ ۰۹ بهمن ۱۴۰۱
عجب
France
ناشناس
۲۰:۴۱ ۰۹ بهمن ۱۴۰۱
گرسنمه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۱ ۰۹ بهمن ۱۴۰۱
یکی به رئیس صدا و سیمت بگه یکم برنامه جنگی بسازن بندازن تو تیوی خسته شدیم از مختار و جومونگ و فیلم های غمگین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۵ ۰۹ بهمن ۱۴۰۱
هر دو برای مردم کار می کنند البته رقابت خوبه باعث میشه کارها کیفیتش بهتر شه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۳۸ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
کار خوب با نظارت و ارزیابی معنی پیدا میکنه.
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر