بحران کم آبی تهدیدی برای کشاورزی تابستانه طارم

فرماندار طارم با بیان اینکه با مشکل تامین آب برای کشاورزان طارم مواجه هستیم گفت: برای برطرف کردن این مشکل نیازمند اجرای دو سد بر روی رودخانه آببرچای و امامرود روستای کلوچ هستیم.

شهرستان طارم به لحاظ موقعیت جغرافیایی و بهره‌مندی از رودخانه قزل‌اوزن دارای تنوع محصولات کشاورزی فراوانی است.

شریان حیاتی رودخانه قزل‌اوزن در طارم سبب شده تا این شهرستان به لحاظ زیتون در کشور به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید این محصول در کشور مطرح باشد. با این حال برنج طارم نیز از جمله سایر محصولاتی است که دارای شهره و نام آوازه خاصی بین ایرانیان است.

با این وجود با اینکه مهم‌ترین صنعت طارم یعنی کشاورزی به وجود آب در رودخانه قزل‌اوزن گره خورده است، اما متاسفانه آب این رودخانه در تابستان به طور کامل خشک می‌شود و باغات زیتون و شالیزار‌های برنج طارم در اوج تابستان و اوایل فصل پاییز به شدت به آب کشاورزی نیازمند هستند. از این‌رو از چند سال گذشته مسئولان استانی براساس تفاهم‌نامه با مسئولان آذربایجان شرقی، در فصل تابستان آب ذخیره شده پشت سد آیدوغموش میانه را خریداری می‌کنند.

۹۵ درصد از اشتغال مردم طارم در بخش کشاورزی است

در همین راستا رضا انبارلو فرماندار شهرستان طارم  اظهار داشت: شهرستان طارم به لحاظ موقعیت جغرافیایی یک شهرستان کشاورز خیزی است و در این شهرستان ۲۱ هزار هکتار باغات زیتون وجود دارد که در کشور رتبه برتر را دارد و در سال جاری نیز از باغات این شهرستان بالغ بر ۱۰۰ هزار تن زیتون برداشت شد.

وی افزود: این شهرستان با وجود ۱۵ هزار هکتار زمین زراعی و شش هزار هکتار سایر باغات، سبب شده ۹۵ درصد اشتغالزایی این شهرستان به بخش کشاورزی اختصاص پیدا کند.

فرماندار طارم تصریح کرد: با وجود داشتن چنین ظرفیت‌ها و تولید انواع محصولات کشاورزی، مهم‌ترین تهدید محصولات کشاورزی کمبود آب است که یکی از اساسی‌ترین مشکلات شهرستان طارم و مطالبه اساسی مردم است، این در حالی است که کشاورزان این شهرستان در تولید مواد غذای نقش بسزایی در کشور دارد.

وی افزود: بیشتر آب موجود شهرستان طارم، آب‌های سطحی است و به همین دلیل ضرورت ذخیره‌سازی آب در منطقه بیش از گذشته نمود پیدا کرده تا آب‌های سطحی شهرستان طارم که عمدتاً گذرا بوده و از طریق رودخانه‌های فصلی از شهرستان خارج می‌شوند را مدیریت کنیم.

انبارلو عنوان کرد: از سال ۹۵ برای تأمین آب شهرستان از سد آیدوغموش آذربایجان شرقی آب خریداری می‌شد که با توجه به طولانی بودن مسیر با مشکلاتی همراه بود و همین امر سبب شده بود تا آب بعد از رها سازی به قسمت‌های پایین دست شهرستان نرسد. با این وضعیت بازهم سال آینده برای تأمین آب کشاورزی مجبور هستیم از دیگر سد‌های استان‌های همجوار آب تهیه کنیم تا اینکه احداث سد در طارم در طول چند سال آینده تکمیل شود.

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های انجام شده در تلاش هستیم در بالادست شهرستان، روی رودخانه امامرود روستای کلوچ، سدی با ظرفیت حداقل ۳۰ میلیون متر مکعب احداث شود تا در فصل تابستان که آب رودخانه قزل اوزن که عمده آب کشاورزی شهرستان را تامین می‌کند کم می‌شود، بتوانیم آب مورد نیاز کشاورزی را در آن ذخیره کنیم.

فرماندار طارم بیان کرد: با پیگیری‌های انجام شده وزارت نیرو قبول کرده که مطالعاتی در مورد احداث سد‌های کلوچ و آببرچای انجام گیرد که در سال گذشته اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و در سال جاری نیز چهار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: از طریق استانداری و نمایندگان مجلس پیگیر گرفتن ماده ۲۳ هستیم و اگر این سد‌ها بر روی رودخانه‌های شهرستان احداث شود یقیناً آب پایدار برای کشاورزان و آب آشامیدنی آببر ایجاد می‌شود.

انبارلو ابراز امیدواری کرد: با نگاه ویژه مسئولان کشوری و استانی، به‌خصوص در مورد حق آبه این شهرستان که تبدیل به مطالبه اساسی مردم شهرستان شده این معضل به صورت دائمی حل شود.

ایجاد سد‌های کوچک راهکاری برای ذخیره‌سازی آب در طارم

 اسماعیل افشاری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان گفت: راه‌حل اصلی برای حل مشکل آب کشاورزی طارم در زمستان ایجاد سد‌های کوچک برای ذخیره‌سازی آب برای طارم است تا در مواقعی که قزل‌اوزن خشک می‌شود از طریق آب‌های ذخیره شده مشکل آب کشاورزان را تامین کنیم.

وی گفت: شاید سال آینده به جای سد آیدوغموش از محل دیگری آب تهیه کنیم چرا که فاصله آیدوغموش با طارم بسیار است و حجم زیادی از آب از بین‌رود. چند گزینه مطرح شده که بعد از قطعی شدن، اطلاع‌رسانی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان اضافه کرد: احداث سد‌های کوچک در برخی نقاط طارم در دست بررسی است و مطالعات آن صورت می‌گیرد. البته متأسفانه استان زنجان از لحاظ سدسازی عقب ماندگی زیادی دارد و احداث سد در طارم به عنوان قطب کشاورزی کشور باید دهه‌های قبل صورت میگرفت.

پیش از این طاهری نماینده مردم زنجان و طارم  معتقد بود در حوزه آب در بخش شرب، صنعت و کشاورزی در طارم مشکل وجود دارد در حالی که این مشکل می‌توانست وجود نداشته باشد چراکه بیش از ۶۰ درصد رودخانه قزل‌اوزن یا حوزه سفید‌رود در استان زنجان قرار دارد و با تخصیص آب به اندازه نیاز این مشکل مرتفع می‌شد.

طاهری معتقد بود خریداری آب از استان‌های همجوار در فصل تابستان راهکار موقت است و راهکار دائمی برای حل این معضل احداث سد جهت ذخیره آب در پاییز و زمستان و استفاده در تابستان است.

پیش از این هم حجت‌الاسلام مهدی باقری رئیس مجمع نمایندگان استان عنوان کرده بود که خریداری آب از سد آیدوغموش آذربایجان شرقی موقتی است و باید برای حل مشکل آب کشاورزی شهرستان طارم راهکار اساسی اندیشید که یکی از این راهکار‌ها احداث سد فصلی است.

 

منبع: تسنیم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: