ارجاع ماده یک طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس به کمیسیون شوراها

نمایندگان ماده یک طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را برای رفع ابهام به کمیسیون کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها ارجاع دادند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز ۱۰ بهمن طرح اصلاح قانون انتخابات را در دستورکار قرار دادند.

کمیسیون شورا‌ها در این طرح در ماده یک پیشنهاد کرده است، اگر انتخابات به هر دلیلی برگزار نشود که منجر به انتخاب نماینده نشود، انتخابات میان دوره‌ای همزمان با انتخابات بعدی برگزار شود.

در تبصره این ماده انتخابات حوزه‌های دارای یک کرسی در حالی قابل اجراست که ۲ داوطلب داشته باشد و اگر حوزه انتخابیه‌ای دارای دو کرسی باشد باید تعداد نمایندگان یک و نیم برابر تعداد کرسی‌ها باشد.

سید غنی نظری در تشریح پیشنهاد حذف کل ماده یک پیشنهادی کمیسیون شورا‌ها گفت: قانون در این زمینه ساکت نیست و ما قانون داریم. فرقی بین این موضوع و موضوعات مندرج در قانون فعلی نیست و بر همین اساس پیشنهاد حذف داده‌ام.

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت جام در مجلس در مخالفت با پیشنهاد سیدغنی نظری اظهار کرد: پیشنهاد کمیسیون شورا‌ها درست است باید تعداد داوطلبان یک و نیم برابر تعداد کرسی‌ها باشد.

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل در مجلس در موافقت با پیشنهاد سیدغنی نظری اظهار کرد: حذف این ماده به حق است. قانونی که الان وجود دارد قرار است چه تغییری داشته باشد. در قانون موجود ابطال انتخابات حوزه‌های انتخابیه یا عدم دریافت اعتبار نامه، آیا در دوره بعدی انتخابات برگزار نمی‌شود؟ لذا از نمایندگان می‌خواهم با حذف این ماده موافقت کنند.

در ادامه نماینده ادیانی دولت در مجلس نیز گفت: دولت با کلیات طرح موافقت است و در جزئیات مباحثی مطرح می‌شود. ما موافق پیشنهاد حذف هستیم نه اینکه ماده یک اشکالاتی دارد در واقع ماده یک با سیاست‌های کلی ابلاغی در بحث مربوط به نسخی که اتفاق افتاد همخوانی ندارد. ماده ۴ فعلی و ماده ۸ فعلی را اصلاح کرده است. به لحاظ قانونی این اتفاق باید می‌افتاد؛ لذا پیشنهاد می‌شود این ماده برای اصلاح به کمیسیون ارجاع شود.

محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها نیز گفت: نظرات نمایندگان را به ابلاغ رهبری ارجاع می‌دهم. ایشان اصلاح قانون انتخابات را از مجلس مطالبه کردند. هم دستگاه‌های نظارتی و اجرایی پیشنهادات خود را مطرح کردند و گره‌های انتخاباتی آسیب شناسی شده است. از نمایندگان می‌خواهم به این پیشنهاد رای مثبت دهند.

مصری نایب رئیس مجلس در پایان گفت: با توجه به صحبتی که با رئیس کمیسیون شورا‌ها داشتم. بنا شد برای رفع ابهام این ماده به کمیسیون ارجاع شود. در آئین نامه ماده ۱۱۷ ما اکثریت چهار پنجم مجموع نمایندگان را باید داشته باشیم تا اصلاح جزئی در خطوط مرزی داشته باشیم. در اینجا چهار پنجم نیست و باید در کمیسیون اصلاح شود.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر