اهمیت وجود فیبر در رژیم غذایی کودک

به گفته محققان، کودکان هم همانند بزرگسالان در رژیم غذایی خود به فیبر زیادی نیاز دارند.

فیبر به رشد و تکامل طبیعی کودک کمک می‌کند. به گفته مرکز بهداشت کودکان اورنج کانتی کالیفرنیا، فیبر به آن‌ها کمک می‌کند تا مدت طولانی‌تری احساس سیری کنند، سطح قند خون را کنترل می‌کند، کلسترول را کاهش می‌دهد و حرکات منظم روده را تقویت می‌کند.

استفانی دی فیگلیا-پک، مشاور تغذیه در مرکز پزشکی کودکان کوهن در نیویورک، گفت: کودکی که هنوز گرسنه است به خوردن ادامه می‌دهد. بنابراین یک وعده غذایی سیرکننده حاوی فیبر بالا، دوره غذا خوردن را زودتر به پایان می‌رساند.

به گفته محققان، کودکانی که فیبر بیشتری دریافت می‌کنند؛ تمایل به خوردن غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات، کره، آجیل و حبوبات به همراه چربی کمتر دارند.

بسیاری از اقلام با فیبر بالا حاوی پری بیوتیک‌هایی هستند که میکروبیوم روده را تغذیه می‌کنند، سلامتی را تعدیل می‌کنند، خطر بیماری را کاهش داده و آرامش روانی را افزایش می‌دهند.

به گفته محققان، کودکان ۱ تا ۳ ساله به حدود ۱۴ گرم فیبر در روز، کودکان ۴ تا ۸ ساله به حدود ۱۶ تا ۲۰ گرم، کودکان ۹ تا ۱۳ ساله به حدود ۲۲ تا ۲۵ گرم و سنین ۱۴ تا ۱۸ سال به حدود ۲۵ تا ۳۱ گرم نیاز دارند.

غذا‌های غنی از فیبر برای کودکان شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات هستند.

فیبر زیادی در غلاتی مانند بلغور جو دوسر، برنج قهوه‌ای، ماکارونی گندم و ذرت بو داده وجود دارد. حبوبات غنی از فیبر عبارتند از لوبیا چشم بلبلی، عدس و لوبیا سیاه. لوبیای سویا و بادام هم حاوی فیبر زیادی هستند.

سبزیجات غنی از فیبر عبارتند از بروکلی، آووکادو و جیکاما. میوه‌هایی مانند تمشک، شاه توت، گلابی، پرتقال، موز و سیب نیز سرشار از فیبر هستند.

یک گلابی بزرگ با پوست ۷ گرم فیبر، یک فنجان تمشک تازه ۸ گرم فیبر، نصف یک آووکادوی متوسط ۵ گرم فیبر، ۳۰ گرم بادام ۳.۵ گرم فیبر، نصف فنجان لوبیا سیاه پخته شده ۷.۵ گرم فیبر، ۳ فنجان پاپ کورن ۳.۶ گرم فیبر و ۲ قاشق غذاخوری دانه چیا ۱۰ گرم فیبر دارد.

برخی از منابع با فیبر مانند شکلات تلخ (۷۰٪ یا بالاتر) و سیب کمتر شناخته شده‌اند.

منبع: مدیسن نت

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.