معاون وزیر صمت در نشست توسعه تجارت ایران و افغانستان مطرح کرد؛

مرکز تجاری ایران در افغانستان افتتاح می شود

معاون وزیر صمت از تجارت ۱.۵ میلیارد دلاری ایران و افغانستان در ۹ ماهه امسال خبر داد.

سید محمد موسوی در نشست توسعه تجارت بین ایران و افغانستان اظهار داشت: طی ۹ ماهه سال جاری ۱.۵ میلیارد دلار مراوده تجاری بین ایران و افغانستان صورت گرفته است که به هیچ عنوان این رقم قابل قبول نیست.

افتتاح مرکز تجاری ایران در افغانستان گامی به سمت توسعه 

معاون وزیر صمت تأکید کرد: امیدواریم با افتتاح مرکز تجاری ایران در افغانستان طی اسفندماه سال جاری گام رو به جلویی برای توسعه روابط دو کشور برداریم.

وی افزود: ما می‌خواهیم در کشور افغانستان سرمایه گذاری کنیم و در رشد پایدار این کشور مشارکت داشته باشیم. در همین جا از تجار دو کشور به خصوص صنعت گران ایرانی دعوت می‌کنم از فرصت افغانستان استفاده کنند و نسبت به تکمیل زیرساخت‌های افغانستان اقدام کنند و کاری که استعمارگران در افغانستان نکرده‌اند را ما انجام دهیم.

موسوی گفت: ما قصد داریم که افغانستان را به سمت فناوری، احداث زیرساخت‌ها و توسعه ساخت سوق دهیم.

نخبگان افغانستانی را پرورش می دهیم

معاون تجهیزات و ماشین آلات وزیر صمت به حوزه تجهیزات پزشکی درکشور اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر حجم بازار محصولات تجهیزات پزشکی در ایران ۲.۷ میلیارد دلار است که از این میزان ۱.۲ میلیارد دلار توسط شرکت‌های ایرانی ساخته می‌شود که می‌توانیم از این بخش به کشور افغانستان صادرات داشته باشیم. همچنین می‌توانیم در این حوزه نخبگان افغانستانی را پرورش دهیم.

وی ادامه داد: حجم تجارت ماشین آلات و تجهیزات در ایران ۱۹ میلیارد دلار بوده که هم اکنون به ۱۷ میلیارد دلار رسیده است. از این میزان ۹ میلیارد دلار مربوط به واردات و ۸ میلیارد دلار ساخت داخل است.

موسوی گفت: به عنوان مثال دستگاه ونتیلاتور که اروپا تحریم کرده بود را در ایران تولید کرده و چند روز پیش در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار دادیم. همچنین تمام تجهیزات اتاق عمل ایرانی را در ایران می‌سازیم. بنابراین می‌توانیم موارد مصرفی تجهیزات پزشکی افغانستان را تأمین کنیم. این مسئله برای کشور افغانستان نیز سود دارد زیرا به راحتی و با اعتماد کامل می‌تواند کالاها را در مرز تحویل بگیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
محمد ت
۰۶:۵۱ ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
اینجا نظرها وقتی به مذاق سردبیر خوش نیاد تبادل نمیشه
آخرین اخبار