کاهش هشت درصدی سرقت‌های مهم/افزایش ۳.۵ درصدی تیراندازی در کرمانشاه

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از کاهش هشت درصدی سرقت‌های مهم در استان طی ۱۰ ماهه امسال خبر داد.

علی اکبر جاویدان فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با اشاره به افزایش سه درصدی مجموع سرقت‌ها در استان، گفت : این افزایش عمدتا مربوط به سرقت‌های خرد است.

وی افزود: خوشبختانه در سرقت‌های مهم در۱۰ ماهه امسال کاهش هشت درصدی را داشته‌ایم، اما افزایش ۹ درصدی در سرقت‌های خرد که تعداد بیشتر سرقت‌ها را شامل می‌شود، موجب شده در مجموع شاهد افزایش سه درصدی سرقت در استان باشیم.

جاویدان خاطرنشان کرد: در ۱۰ ماهه امسال ۱۰ هزار سرقت مهم و بیش از ۳۰ هزار و ۹۹۰ سرقت خرد در استان داشته‌ایم و این آمار نشان می‌دهد که تقریبا ۷۵ درصد سرقت‌های استان را سرقت‌های خرد تشکیل می‌دهد.

وی افزود: در سال جاری روزانه حدود ۱۰۰ مورد سرقت داشته‌ایم که بیش از ۷۵ درصد آن‌ها سرقت‌های خرد و جزیی است.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از دستگیری ۹۵۱۹ سارق در سال جاری خبر داد و افزود: بخش اعظم سارقان استان هم سارقان تکراری هستند.

وی افزود: عمده سارقان استان را معتادان متجاهر تشکیل می‌دهند که نقش اصلی را در انجام سرقت‌های خرد برعهده دارند.

مجازات‌ها بازدارنده نیست

جاویدان گریزی هم به جرائم حوزه تیراندازی داشت و با اشاره به روند افزایشی تیراندازی در ۱۰ ماهه ابتدای سال گفت: طی این مدت شاهد افزایش ۳.۵ درصدی تیراندازی و افزایش ۲۰ درصدی دستگیری‌های این حوزه بوده‌ایم.

وی افزود: طی این مدت ۱۸۰۰ قبضه اسلحه هم کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه این نکته را خاطرنشان کرد که کشفیات اسلحه توسط انتظامی استان جدای از کشفیات سایر نیرو‌های نظامی و امنیتی است.

جاویدان سیر افزایشی تیراندازی‌ها در استان را ناشی از افزایش ورود اسلحه و افزایش دسترسی مردم به سلاح دانست و افزود: در گذشته عمدتا افراد در نزاع‌ها و حتی در موارد خودکشی از ابزار و سلاح سرد و شیوه‌های دیگر استفاده می‌کردند، اما اکنون به دلیل افزایش دسترسی به اسلحه شاهد افزایش استفاده از آن هستیم.

وی تاکید کرد: وجود هر نوع اسلحه اعم از شکاری و غیرشکاری یعنی ناامنی و همین در دسترس بودن موجب می‌شود که در برخی موارد که افراد کنترل خود را به دلیل خشم زیاد از دست می‌دهند، به راحتی دست به اسلحه برده و اقدام به تیراندازی کنند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: متاسفانه مجازات‌ها در این زمینه متناسب با جرم نیست و نیاز است که در زمینه قانون حمل سلاح بازنگری جدی صورت گرفته و سخت‌گیری بیشتری اعمال شود.

وی این سخت گیری‌ها را هم در حوزه سلاح غیرمجاز و هم مجاز ضروری دانست و ادامه داد: سلاح‌های دارای مجوز هم نباید به راحتی در اختیار افراد قرار گیرد و باید برخورد‌ها با آشکارسازی اسلحه شکاری مجاز در ملاعام تشدید شود.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه بیشترین علت تیراندازی در استان را اختلافات مالی و خانوادگی عنوان کرد و افزود: متاسفانه عمده افراد به دلیل عدم کنترل خشم در منازعات و مشکلات خانوادگی به سرعت دست به اسلحه می‌برند و این امر می‌طلبد که در کنار جلوگیری از دسترسی افراد به اسلحه، دستگاه‌های فرهنگی نیز در بحث آموزش کنترل خشم ورود کنند.

کشف هفت قطعه اشیاء عتیقه در هرسین

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از کشف هفت قطعه اشیاء عتیقه که قدمت آن‌ها به دوره هزاره اول می‌رسد، در شهرستان "هرسین" خبر داد.

علی اکبر جاویدان اظهار داشت: ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر هرسین پس از اطلاع از فعالیت شخصی در کار توزیع مواد مخدر، محل سکونت وی را شناسایی و پس از هماهنگی با مقام قضائی بازرسی‌های لازم را به عمل آوردند.

وی ادامه داد: ماموران حین بازرسی علاوه بر کشف مقداری مواد مخدر، به هفت قطعه اشیاء مشکوک به عتیقه شامل یک عدد ظرف، دو عدد حلقه آویز، یک عدد آویز، دو عدد پایه پیکرک و یک عدد خنجر مفرغی نیز برخورد کردند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه ادامه داد: با تحویل اشیاء کشف شده به اداره میراث فرهنگی، اصالت همه آن‌ها تایید و مشخص شد قدمت این عتیقه‌جات به دوره هزاره اول باز می‌گردد.

جاویدان از دستگیری یک نفر در این راستا و معرفی به دستگاه قضائی جهت صدور حکم لازم خبر داد .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار