کشف پاپیروس باستانی حاوی طلسم‌های مرموز از کتاب مردگان + تصاویر

برای اولین بار در ۱۰۰ سال گذشته، یک پاپیروس کامل کتاب مردگان در سقاره کشف شد.

باستان شناسان در مصر پاپیروسی به طول ۱۶ متر کشف کردند که حاوی بخش هایی از کتاب مردگان است. این سند بیش از ۲۰۰۰ ساله داخل تابوتی در مقبره ای در جنوب هرم پلکانی جوزر (Step Pyramid of Djoser) در سقاره پیدا شد.

متون زیادی از کتاب مردگان وجود دارد، و تجزیه و تحلیلِ یافته های جدید ممکن است رسوم تشییع جنازه مصر باستان را بیشتر روشن کند. بر اساس بیانیه ترجمه شده که همزمان با رویدادی به مناسبت روز باستان شناسان مصری در ۱۴ ژانویه منتشر شد، کار حفاظت در حال حاضر کامل شده و این پاپیروس در حال ترجمه به عربی است.


بیشتربخوانید


مصطفی وزیری، دبیرکل شورای عالی آثار باستانی، گفت که این اولین پاپیروس کاملی است که در بیش از ۱۰۰ سال گذشته در سقاره کشف شده است.

هرم پلکانی جوزر در زمان فرمانروایی فرعون جوزر (حکومت در حدود ۲۶۳۰ قبل از میلاد تا ۲۶۱۱ قبل از میلاد) ساخته شد و اولین هرمی بود که مصریان ساختند. منطقه اطراف هرم پلکانی هزاران سال برای تدفین مورد استفاده قرار می‌گرفت. در واقع، تابوتی که پاپیروس تازه یافته را در خود جای داده است، مربوط به دوره متأخر (حدود ۷۱۲ قبل از میلاد تا ۳۳۲ قبل از میلاد) است. گفته شده اطلاعات در مورد مالک این پاپیروس و تاریخ دقیق آن به زودی اعلام خواهد شد.

کتاب مردگان نامی امروزی است که به مجموعه ای از متون که مصریان معتقد بودند به مردگان کمک می‌کند تا در جهان اموات راه خود را بیابند، داده شده است. این متون در طول پادشاهی جدید (حدود ۱۵۵۰ قبل از میلاد تا ۱۰۷۰ قبل از میلاد) به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

طلسم مردگان

با آنکه ۱۶ متر درازای زیادی است، نمونه های دیگری از پاپیروس های Book of the Dead با این طول یا بیشتر نیز وجود دارد. فوی اسکالف (Foy Scalf)، رئیس آرشیو تحقیقاتی دانشگاه شیکاگو، گفت: «نسخه های خطی زیادی وجود دارند که از نظر طول مشابه بودند، اما نسخه های خطی پاپیروس متون مذهبی مصر باستان می‌توانند از نظر طول کاملا متفاوت باشند.» اسکالف که در آخرین اکتشاف نقشی نداشت اما دارای دکترای مصرشناسی است، گفت طومارهایی از کتاب مردگان وجود دارد که طول آنها بیش از ۳۰ متر است.

به نظر می‌رسد این دومین پاپیروس حاوی متونی از کتاب مردگان باشد که در سال گذشته در سقاره پیدا شده است. در سال ۲۰۲۲، پاپیروس تکه تکه‌ای به طول ۴ متر حاوی متونی از کتاب مردگان در سقاره در حفره‌ای در نزدیکی هرم فرعون تتی (حکومت حدودا ۲۳۲۳ قبل از میلاد تا ۲۲۹۱ قبل از میلاد) یافت شد که نام صاحبش، مردی به نام پوخائف (Pwkhaef)، روی آن نوشته شده بود.

پاپیروس

پوخائف با وجود دفن شدن در نزدیکی هرم فرعون تتی، قرن ها پس از این فرمانروایی زندگی می‌کرد. گورهایی که این پاپیروس در آن پیدا شد مربوط به سلسله های ۱۸ و ۱۹ مصر (۱۵۵۰ قبل از میلاد تا ۱۱۸۶ قبل از میلاد) است. اما رسم دفن شدن در کنار هرم یک حاکم سابق در مصر در آن زمان رایج بود.

این کشف توسط تیمی از باستان شناسان مصری از وزارت گردشگری و آثار باستانی انجام شد که هنوز تصاویری از این سند باستانی منتشر نکرده است. بر اساس این بیانیه، این پاپیروس به زودی در موزه مصر به نمایش گذاشته خواهد شد.

منبع: روزیاتو

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.