دی‌ان‌ای مصنوعی راهی جدید برای نابودی سرطان

محققان دانشگاه توکیو با استفاده از دی ان‌ای مصنوعی به پیشرفتی در مبارزه با سرطان دست یافتند.

دی ان‌ای تولیدی مصنوعی به شکل سنجاق‌سر با میکرو آر ان‌ای در سلول‌های سرطانی تراکنش انجام می‌دهد و به این ترتیب یک پاسخ ایمنی را فعال می‌کند. این شیوه در آزمایشگاه به طور موثری سلول‌های سرطانی گردن رحم (cervical) و سینه در انسان و همچنین سلول‌های بدخیم سرطان پوست در موش‌ها را هدف قرار داد و نابود کرد.

این گروه تحقیقاتی ۲ گروه از دی‌ان‌ای سنتز شده (مصنوعی) شیمیایی به شکل سنجاق‌سر (hairpins) را به طور خاص برای حمله به سلول‌های سرطانی طراحی کردند. زمانی که این زوج دی ان‌ای مصنوعی به درون سلول‌های سرطانی تزریق می‌شود به مولکول‌های میکروآران‌ای (miRNA) متصل می‌شود. مولکول‌های میکرو آر ان‌ای در برخی سرطان‌های خاص بیش از حد تولید می‌شوند.

زوج‌های دی‌ان‌ای مصنوعی پس از اتصال به میکرو آر ان ای، گسیخته و ترکیب می‌شوند و زنجیره‌های طولانی‌تری از دی‌ان‌ای را تشکیل می‌دهند که یک پاسخ ایمنی را فعال می‌کند. این پاسخ ایمنی نه تنها سلول‌های سرطان را از بین می‌برد بلکه همچنین از ادامه رشد سرطانی نیز جلوگیری می‌کند. این رویکرد نوآورانه متمایز از درمان‌های دارویی سنتی سرطان است و امید می‌رود که دوران تازه‌ای را در تولید دارو‌های سرطان آغاز کند.

سرطان یک بیماری نگران کننده آشنای جهانی در بخش بهداشت و سلامتی است و شیوه‌های کنونی درمان آن محدودیت‌های خود را دارند. با این حال، دارو‌های مبتنی بر اسید نوکلئیک (nucleic acids) به طور مشخص «دی ان ای» و «آر ان ای» یعنی مولکول‌های حیاتی حامل اطلاعات می‌توانند عملکرد بیولوژیک سلول‌ها را کنترل کنند و انتظار می‌رود که آینده دارو‌ها را متحول کند و پیشرفت مهمی در زمینه تلاش‌ها برای غلبه بر سرطان و سایر بیماری‌های سخت درمان حاصل کنند.

دکتر آکیمیتسو اوکاموتو از این گروه تحقیقاتی در دانشگاه توکیو گفت: فکر کردیم اگر بتوانیم دارو‌های جدیدی تولید کنیم که با سازوکار متفاوتی نسبت به دارو‌های قبلی کار کنند، ممکن است در برابر سرطان‌هایی موثر باشند که تا کنون درمان نشدنی بوده اند.

کاربرد دارو‌های اسیدنوکلوئیک برای درمان سرطان از این لحاظ چالش بر انگیز بوده که دشوار می‌توان اسید نوکلوئیک‌ها را به تشخیص بین سلول‌های سرطانی و سایر سلول‌های سالم واداشت. در این صورت این خطر وجود دارد که در صورت حمله به سلول‌های سالم تاثیر منفی بر سیستم ایمنی بیمار وجود داشته باشد، اما برای اولین بار، این گروه تحقیقاتی توانست که یک نوع دی‌ان‌ای مصنوعی به شکل سنجاق‌سر تولید کند که می‌تواند پاسخ ایمنی طبیعی را برای هدف گرفتن و کشتن سلول‌های سرطانی بر انگیزد.

آزمایش‌های اولیه این شیوه موثر بوده است و به گفته اوکاموتو سرپرست این گروه تحقیقاتی، نتایج این تحقیق خبر خوبی برای پزشکان، محققان کشف دارو و بیماران سرطانی است.

وی افزود: ما در مرحله بعدی قصد داریم دارو‌هایی بر اساس این تحقیقات کشف و تاثیرگذاری دارو‌ها و شیوه مصرف را بطور دقیق بررسی کنیم.

بر اساس این گزارش، این تحقیقات پیش از آنکه به عنوان یک روش درمانی جدید در دسترس قرار گیرد باید مراحل بیشتری را سپری کند، اما این گروه تحقیقاتی به مزایای اسیدنوکلوئیک‌ها برای کشف داروی جدید اطمینان دارد.

منبع:  سای تک دیلی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: ژنتیک ، ژن درمانی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر