اتمام پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی با استفاده از توان ایرانی

با راه اندازی کامل پالایشگاه فاز ۱۴، پرونده پالایشگاه‌های میدان گازی پارس جنوبی به طور کامل بسته می‌شود.

محمد مهدی توسلی پور مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: محصولات این پالایشگاه مشابه طرح‌های دو فازی پارس جنوبی شامل روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان به‌منظور تزریق به خط لوله سراسری، ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون تن ال‌پی‌جی است.


محمد مهدی توسلی پور افزود: از سال ۱۴۰۰ تاکنون سه ردیف گازی پالایشگاه فاز ۱۴ عملیاتی شده است و آخرین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه هم در آینده نزدیک وارد مدار می‌شود.


وی گفت: تولید تجمعی گاز فاز ۱۴ تا به امروز قریب ۶۲ میلیارد مترمکعب تخمین زده می‌شود.


توسلی پور افزود: اجرای بخش پالایشگاهی فاز ۱۴ دقیقاً با تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران آغاز شد و همان‌طور که انتظار می‌رفت شرکای خارجی از ارائه خدمات خودداری کردند، با این حال پالایشگاه فاز ۱۴ بدون حضور شرکت‌های خارجی و با استفاده از توان فنی و تخصصی نیرو‌های ایرانی تکمیل شد.


وی گفت: در بحث ساخت تجهیزات نیز سهم بخش داخل حدود ۷۰ درصد است که یک رکورد در ساخت پالایشگاه‌های پارس جنوبی به شمار می‌رود.


توسلی پور افزود: شرکت‌های خارجی که برخی از تجهیزات پالایشگاه را از آن‌ها خریداری کرده بودیم و براساس قرارداد باید مسئولیت راه‌اندازی تجهیز را به‌عهده می‌گرفتند و هنگام راه‌اندازی در کنار نیرو‌های ایرانی حاضر می‌شدند؛ اما به دلیل تحریم‌ها از اجرای این قسمت از قرارداد خودداری کردند و ما با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان کار را پیش بردیم. اکنون که یک سال از راه‌اندازی نخستین ردیف شیرین‌سازی گاز پالایشگاه می‌گذرد و شاهد موفقیت شرکت‌های داخلی هستیم. با رعایت همه استاندار‌ها در استفاده از قطعات و تجهیزات و توجه به مسائل زیست محیطی؛ اما ما دیگر مانند گذشته به‌دلیل نبود شرکت‌های خارجی در زمان راه‌اندازی تجهیزات، نگرانی نداریم و می‌توانیم با اطمینان بالا تجهیزات‌مان را راه‌اندازی کنیم.


وی گفت: ارزش قراردادی و سرمایه‌گذاری در بخش حفاری، سکو‌های دریایی، خطوط لوله و تأسیسات خشکی این طرح ۵.۲ میلیارد دلار بوده که از سوی شرکت ملی نفت ایران تأمین و پرداخت شده است.


طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی به دو بخش خشکی و فراساحل تقسیم می‌شود. بخش خشکی این طرح شامل تأسیسات پالایشگاهی است و بخش فراساحلی شامل ۴ سکوی گازی (دو سکوی اصلی و دو سکوی اقماری)، ۴۴ حلقه چاه و دو رشته خط لوله ۳۲ اینچ است که گاز را از دریا در فاصله ۱۰۵ کیلومتری ساحل کنگان به پالایشگاه منتقل می‌کند و در عمل فرآیند شیرین‌سازی گاز را در بخش خشکی انجام می‌دهد.


هم‌اکنون ظرفیت تولید گاز میدان پارس جنوبی به ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است و در روز‌های سرد سال نیز مصرف بخش خانگی و تجاری به ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز هم رسیده است، همین آمار حاکی از نقش مهم پارس جنوبی در تولید گاز ایران است.


میدان گازی پارس جنوبی میدان مشترک گازی میان ایران و قطر است، بنابراین هر چه تولید از فاز‌های پارس جنوبی زودتر شروع شود به همان میزان به نفع ایران است و ورود این میزان گاز به شبکه سراسری سبب پایداری تولید گاز و افزایش رفاه شهروندان در بخش خانگی و صنعتی می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.