رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مطرح کرد:

در پویش سراسری بیماریابی سل درمان این بیماری کاملا رایگان است

رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت بیماری مبتلا به سل صرف نظر از ملیت به صورت کاملا رایگان تحت درمان قرار می‌گیرد.

مهشید ناصحی رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، «سل» ذیل اجرای کمپین واکسیناسیون تکمیلی اتباع غیرایرانی گفت: این بسیج تنها به اتباع غیرایرانی محدود نمی‌شود و ۳۰ تا ۴۰ درصد افرادی که در این پویش ممکن است تحت پوشش واکسیناسیون یا بیماریابی سل قرار گیرند، ایرانی هستند.

وی افزود: برآورد ما این است که یک چهارم تا یک پنجم جمعیت کشور میکروب سل وارد بدن آنها شده است و ۵ تا ۱۰ درصد احتمال دارد تکثیر شده و بیماری ایجاد کند.

رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: مهم‌ترین گروه‌هایی که برای ما در اولویت بررسی هستند، افراد خانواده مبتلایان به سل شناسایی شده، افراد مبتلا به عفونت HIV، افرادی که نارسایی کلیه دارند و در شرایط دیالیز هستند، کسانی که بیماری ریوی سیلیکوزیس داشته باشند و یا کاندید دریافت پیوند باشند و یا برخی بیمارانی که به واسطه روند درمانی می‌بایست درمان‌های سرکوب‌گر سیستم ایمنی دریافت کنند، گروه‌های اصلی هستند که ما وظیفه بررسی وضعیت آنها را داریم.

وی در خصوص گروه‌هایی که در اولویت دوم بررسی قرار دارند،‌ تصریح کرد: اگر منابع اعتباری اجازه دهد و سیستم به لحاظ نیروی انسانی توانایی داشته باشد، به سراغ این افراد می‌رویم. گروه هایی مانند افراد حاشیه نشین، افراد بی‌خانمان،‌ معتادان تزریقی و مصرف کنندگان مواد صنعتی و نیمه صنعتی و مهاجرین کشورهای آسیب دیده و با شیوع بالای سل نیز اولویت دوم ما هستند.

وی افزود: به شکل منطقه‌ای و استانی در نقاطی که جمعیت پرخطر وجود داشته باشند، فعال هستیم به عنوان مثال ذیل برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی همکاران ما به صورت دوره‌ای به پاتوق‌های معتادین تزریقی می‌روند و بیماریابی HIV، هپاتیت و سل را انجام می‌دهند.در این پویش به سراغ این رفتیم که جمعیت‌های حاشیه نشین با تمرکز بر اتباع خارجی کشورهای پرشیوع و آسیب دیده باشد اما ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت ایرانی این مناطق هم تحت پوشش بیماریابی فعال سل قرار می‌گیرند.

ناصحی ادامه داد: اگر فردی مشکوک به سل باشد با آزمایشات و رادیوگرافی رایگان تحت بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که مشخص شود بیمار است، صرف نظر از ملیت به صورت کاملا رایگان تحت درمان قرار می‌گیرد. 

وی در پایان عنوان کرد: در این برنامه حداکثر دو ماهه تخمین می‌زنیم که حداقل ۵۰۰ هزار نفر بیماریابی شوند، ولی دانشگاه‌های علوم پزشکی در تلاش هستند که ببینند می‌توانند این عدد را تا یک میلیون نفر افزایش دهند یا خیر.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار