کم آبی در خراسان رضوی نگران کننده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: وضعیت کم آبی در استان و به خصوص در مشهد نگران کننده است.

علیرضا طاهری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: وضعیت کم آبی در استان و به خصوص در کلانشهر مشهد نگران کننده است از این رو طرح‌های مختلف تامین و انتقال آب در سال‌های اخیر تعریف و با جدیت در دولت سیزدهم در حال اجراست.

او افزود: مصرف آب در مشهد حدود ۲۰ میلیون متر مکعب و در استان ۳۰۲ میلیون مترمکعب در سال است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی ادامه داد: در تابستان ۱۴۰۲ پیش بینی می‌شود که در دوره اوج مصرف در مشهد ۱۲ هزار و ۷۰۰ لیتر آب نیاز باشد و طبق محاسبات اگر وضعیت منابع به این شکل باشد حدود چهار هزار و ۱۵۰ لیتر در تیرماه سال آینده کسری آب خواهیم داشت از این رو باید اقدامات تعدیلی برای تامین آب مشهد و استان آغاز و به سرعت اجرایی شود.

طاهری بیان کرد: ساخت سد شوریجه در ۱۰۰ کیلومتری شرق مشهد از جمله طرح‌های اولویت دار و در دست اجراست.

او تصریح کرد: این سد با هدف کنترل و مهار سیلاب‌های کشف رود، جلوگیری از خروج آب از کشور، تامین بخشی از آب شرب مشهد و تامین حقابه اراضی پایین دست طراحی شده و با ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تاکید کرد: با ساخت این سد ۱۵.۴ میلیون متر مکعب آب شرب برای مشهد تامین خواهد شد.

طاهری اظهار کرد: خط انتقال آب از غرب شهرستان مشهد با حدود ۵۰ کیلومتر طول از دیگر طرح هاست که امسال عملیات اجرایی آن آغاز شد و با اتمام آن سالانه ۹۶ میلیون متر مکعب آب از غرب شهرستان مشهد به این کلانشهر منتقل می‌شود.

او افزود: این طرح، حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای آن نیاز است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی ادامه داد: همچنین با کمک شرکت آب و فاضلاب مشهد و با حمایت وزارت نیرو برای تامین اعتبار پروژه‌ها از مدل سرمایه گذاری بخش خصوصی استفاده می‌شود.

طاهری بیان کرد: اجرای تصفیه خانه فاضلاب طبرسی شمالی مشهد با ظرفیت ۶۸ هزار متر مکعب در سال و با ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست.

او تصریح کرد: بهره برداری بهینه از منابع آبی هزارمسجد با اولویت مصارف شرب، خدمات و کشاورزی نوین در کلات و انتقال آب مازاد آن به مشهد نیز از طرح‌های اولویت دار این شرکت است که عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تاکید کرد: طرح آب‌رسانی از سد تبارک به قوچان نیز با بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی آماده افتتاح است و تا پایان سال بهره برداری می‌شود.

هم اکنون از مجموع ۳۷ دشت استان خراسان رضوی، نیمی در شرایط ممنوعه بحرانی قرار دارد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر