بایدن درباره پایان دادن جنگ یمن به دنیا دروغ گفت

بایدن درحالی که تاکید می‌کند به دنبال پایان جنگ یمن است در پس پرده به عربستان سلاح می‌فروشد و نظامیان آن را برای کشتن مردم یمن آمورش می‌دهد.

تهاجم عربستان سعودی علیه یمن از سال ۲۰۱۵ تا کنون جان صد‌ها هزار یمنی را گرفته است و اوضاعی را در این کشور ایجاد کرده است که سازمان ملل آن را بدترین بحران انسانی دنیا خوانده است. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در رقابت‌های انتخاباتی اش وعده داد حمایت‌های کشورش از جنگ عربستان سعودی در یمن پایان دهد، اما گذشت زمان اثبات کرد این وعده‌های بایدن چیزی جز دروغ محض نبوده است.

یکی از وعده‌های جو بایدن در کارزار انتخاباتی اش این بود که حمایت‌ها از ائتلاف تحت امر عربستان سعودی در یمن را پایان خواهد داد. در فوریه سال ۲۰۲۱ در وزارت امور خارجه آمریکا این ادعایش خود را بار دیگر تکرار کرد که جنگ یمن باید پایان یابد. بایدن تاکید کرد بحران انسانی در یمن یکی از عوامل کلیدی است که باعث می‌شود آمریکا حمایت‌های خود را از عربستان سعودی پایان دهد.

بایدن در این خصوص گفته بود: این جنگ باید پایان یابد. برای عمل کردن به تعهدمان، همه حمایت‌های آمریکا از عملیات‌های تهاجمی در یمن، از جمله فروش سلاح، را پایان می‌دهیم.

نتایج یک تحقیق اداره مسئولیت پذیری دولت نشان داد آمریکا نیرو‌های ائتلاف تحت امر عربستان سعودی را در آمریکا آموزش می‌دهد. بایدن در نامه‌ای به کنگره در ژوئن سال گذشته تائید کرد که آمریکا در یمن نیروی نظامی دارد. این نامه نشان داد زمانی که او ادعا کرد آمریکا نیرو‌های نظامی اش را در سال ۲۰۲۱ از یمن خارج کرده است به دنیا دروغ گفته است.

برعکس آمریکا در نتیجه جنگ در یمن میلیارد‌ها دلار درآمد کسب کرده است. ۲۰۰ هزار نفر در یمن به شکل مستقیم در نتیجه این درگیری جان خود را از دست داده اند. براساس داده‌هایی که از وزارت دفاع به دست آمده است بین سال‌های ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۲۱، آمریکا دست کم ۵۴.۶ میلیارد دلار حمایت نظامی برای عربستان سعودی و امارات عربی متحده ارسال کرده است. بعلاوه وزارت دفاع ۶۴۴ میلیون دلار برای آموزش نظامی عربستان سعودی و امرات عربی متحده اختصاص داده است.

از زمان آغاز مداخله عربستان سعودی در جنگ یمن در سال ۲۰۱۵، عربستان سعودی به آمریکا ۱۵۷ میلیون دلار برای ساعت‌های پرواز و امارات ۱۰۴ میلیون دلار برای ساعت‌های پرواز پرداخت کرده اند. همچنین آمریکا به ارزش ۱۸.۶ میلیارد دلار موشک، ۶.۲ میلیارد دلار هواپیما، ۳.۳ میلیارد دلار کشتی، ۲.۸ میلیارد دلار در آموزش نظامی برای عربستان سعودی تامین کرده است تا به فقیرترین کشور دنیا حمله کند.

آمریکا به خوبی می‌داند این ائتلاف با یک نیروی نظامی پیشرفته در یمن درگیر جنگ نیست. میلیارد‌ها دلار برای ویران کردن این کشور هزینه شده است که باعث شده است صد‌ها هزار نفر آواره شوند. در یک گفتگوی تلفنی در ماه فوریه سال ۲۰۲۲، بایدن به سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، تضمین داد آمریکا از جنگ در یمن حمایت خواهد کرد. این گفتگوی تلفنی یک سال پس از آن انجام شد که بایدن در اعلام این که آمریکا از حمایت از جنگ در یمن عقب نشینی می‌کند، به دنیا دروغ گفت.

حمایت آمریکا از عربستان سعودی در یمن، اثبات می‌کند که آمریکا خواستار پایان جنگ در یمن نیست. کارخانه‌های تولید سلاح آمریکایی می‌دانند ادامه این بحران برای آن‌ها سودآور است. اما این سود با چه هزینه‌ای باید تامین شود؟ با هزینه جان شهروندان بی گناه.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۵:۱۴ ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
یمن ازدیدگاه آیت الله بهجت:
مراقب اوضاع یمن باشید

آزادی یمن به معنای آزادی تمام ادیان
آزادی تمام مستضعفان آزادی تمام محرومان

وشکست تمام حکومت های استبدادی
حکومت های نژاد پرستی و
حکومت های شیطانی است

پس ای مسلمانان به داد مردم یمن برسید
که آزادی قدس که مساله ی اصلی اسلام است
در گرو آزادی یمن است.
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر