آمریکا برخی اطلاعات بالون چینی را از حالت طبقه بندی خارج می‌کند

آمریکا می‌گوید قصد دارد برخی اطلاعات در مورد بالون چینی را با دیگر کشور‌ها به اشتراک گذاشته و تاکنون ۴۰ جلسه توجیهی در این خصوص برگزار کرده است.

به گفته سه مقام دولتی، دولت بایدن در نظر دارد برخی اطلاعات مربوط به بالون بحث برانگیز چینی را از حالت طبقه بندی خارج کند. واشنگتن ادعا می‌کند این اطلاعات شامل جزئیات پرواز بالون‌های نظارتی چین بر فراز ده‌ها کشور دیگر در سراسر جهان است.

از سوی دیگر، یک مقام ارشد دولتی آمریکا نیز گفت واشنگتن با دیپلمات‌های خارجی ۴۰ کشور درباره بالون بحث‌برانگیز چینی جلسات توجیهی برگزار کرده است.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد دولتی آمریکا می‌گوید وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه این کشور روز دوشنبه به حدود ۱۵۰ دیپلمات خارجی در ۴۰ سفارتخانه اطلاع رسانی کرده و اطلاعات خود در خصوص بالون چینی را به اشتراک گذاشته است.

این مقام دولتی مدعی شد: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم تا جایی که ممکن است با کشور‌های دیگر که مستعد این نوع عملیات‌ها هستند، اطلاعات خود را به اشتراک می‌گذاریم.»

واشنگتن می‌گوید بالون مذکور تحت کنترل ارتش چین بوده است و ادعاهایی در مورد نظامی بودن آن مطرح کرده است.

هفته گذشته آمریکا اعلام کرد یک بالون چینی را بر فراز ایالت مونتانا شناسایی کرده و ادعا کرد که این بالون کاربرد جاسوسی داشته است. پیدا شدن این بالون واکنش مقامات آمریکایی را برانگیخت و تنش بین دو کشور را افزایش داد. چین می‌گوید بالون مذکور استفاده علمی داشته و تصادفی از مسیر خود دور شده و وارد حریم هوایی آمریکا شده است.

رئیس جمهور آمریکا امروز در سخنرانی سالانه خود در کنگره هشدار داد که اگر چین حاکمیت آمریکا را تهدید کند، واشنگتن اقدام متقابل انجام خواهد داد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر