روند اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن رو به رشد است؟

تاکنون بیش از ۲۴ هزار هکتار از اراضی طرح نهضت ملی مسکن تامین شده و سرعت اجرای این پروژه‌ها در بسیاری از شهرها روند رو به رشدی داشته است.

طرح نهضت ملی مسکن که در دولت سیزدهم کلید خورده در حال حاضر در مرحله تامین زمین است و برخی واحدها هم به مرحله فونداسیون و اسکلت رسیده اند.

 در یک سال ونیم گذشته چندین دوره ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن انجام شده و حدود ۵.۵ میلیون نفر هم در این طرح ثبت نام کرده اند.

طبق برنامه‌ریزی‌هایی که پیش از این شده بود، در پنج سال گذشته باید سالانه حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته و تأمین می‌شد. این در شرایطی است که براساس اطلاعات منتشر شده صرفاً ۵۰ درصد از این میزان، تولید مسکن در کشور صورت گرفته و بازار مسکن در شرایط فعلی با عدم تعادل شدید بین عرضه و تقاضا مواجه شده است.

همچنین  با توجه به شرایط اقتصادی طی سال های گذشته قیمت مسکن و اجاره‌بها  افزایش یافته است. دوره انتظار برای خانه دار شدن برای سه دهک اول اقتصادی کشور به بیش از ۱۲۰ سال رسیده و سهم مسکن در سبد هزینه خانوار در این سه دهک به حدود ۴۳ درصد افزایش یافته است.

مجموعه این شرایط، عموم خانوارها به خصوص دهک‌های پایین درآمدی را در تأمین مسکن با مشکل مواجه ساخته است؛ بنابراین ضروری است دولت در چارچوب قوانین و مقررات موجود به خصوص قانون جهش تولید مسکن و قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن با ارائه انواع امکانات و مشوق‌ها از جمله تسهیلات ارزان قیمت و تامین زمین،  از خانوارهای فاقد مسکن حمایت کند.

در بخش ایجاد زیرساخت‌ها و مقدمات اجرای طرح نهضت ملی مسکن، اقداماتی همچون برآورد میزان نیاز چهار ساله مسکن کشور به تفکیک استان و شهر و ابلاغ آن به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و استانداران سراسر کشور جهت تأمین اراضی، تدوین برنامه تولید مسکن در حوزه‌های تأمین زمین، تأمین منابع مالی، تأمین خدمات موردنیاز با رویکرد برخورداری و تخصیص هوشمند مشوق‌ها و یارانه‌ها به دهک‌های مختلف درآمدی، ایجاد سامانه ثبت‌نام از متقاضیان مسکن و پایش پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن انجام شده است.

تأمین بیش از ۲۴ هزار هکتار اراضی برای نهضت ملی مسکن 

 ارسلان مالکی سرپرست سازمان ملی و مسکن به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تاکنون بیش از ۲۴ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است و حدود ۱۲ هزار هکتار با مالکین بخش خصوصی و نیروهای مسلح مورد توافق قرار گرفته که باید مراحل مورد نظر را در استان‌ها برای الحاق یا شهرک‌سازی طی کند.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد از اراضی باقیمانده نیروهای مسلح نیز در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن قرار می‌گیرد تا برای سایر متقاضیان استفاده شود.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن گفت: تلاش ما بر این است که تمام سازندگان اعم از شرکت‌های زیر نظر بانک‌ها که کار ساخت و ساز انجام می‌دهند، تمام شرکت‌های بزرگ یا پیشران صنعتی مانند شرکت‌های فولادی، پتروشیمی‌ها و یا شرکت‌های تولیدی و صنعتی در طرح بزرگ نهضت ملی مسکن مشارکت کنند.

پرداخت  بیش از ۴۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات به نهضت ملی مسکن 

در حوزه پرداخت تسهیلات به متقاضیان هم همکاری بانک ها طبق تفاهم نامه اخیر وزارت راه وشهرسازی با شبکه بانکی بهتر شده و سرعت پرداخت تسهیلات افزایش یافته که این امر زمینه ساز افزایش انگیزه سازندگان برای تسریع در اجرای این طرح شده است. 

علی عسکری سرپرست بانک مسکن اعلام کرد: مبلغ کل واریزی به حساب سازندگان از محل تسهیلات و آورده ۴۹ هزار و ۱۱۲ میلیارد تومان است که از این میزان، ۳۱ هزار و ۲۱۴ میلیارد تومان از محل تسهیلات و ۱۷ هزار و ۸۹۸ میلیارد تومان از محل آورده واریز شده است.

عسکری توضیح داد: بانک مسکن تاکنون با ۲۰۹ هزار و ۳۰۸ واحد به مبلغ ۷۱ هزار و ۲۳۳ میلیارد تومان قرارداد تسهیلات منعقد کرده است.

سرعت اجرای پروژه ها در نهضت ملی مسکن  استان تهران بالا است

بخش زیادی از پروژه های نهضت ملی مسکن در استان تهران در حال اجرا است که طبق آمارها پیشرفت این پروژه ها تاکنون خوب بوده و همین امر باعث شده متقاضیان بتوانند انگیزه کافی را برای واریز آورده خود داشته باشند.

در همین رابطه خلیل محبت خواه مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: سرعت اجرای پروژه ها در نهضت ملی مسکن شهرهای مختلف استان تهران بسیار خوب بوده و پیشرفت فیزیکی در شهرهای رباط کریم‌، شهریار، اسلام شهر و دماوند حدود ۲۰ تا ۳۰درصد است.

او ادامه داد: همکاری سازندگان و پیمانکاران هم در اجرای این طرح ها بسیار خوب بوده و امیدوار هستیم هرچه سریعتر با تکمیل آورده های متقاضیان بتوانیم شاهد تکمیل این پروژه ها باشیم.

محبت خواه تصریح کرد: میزان انصراف از پروژه ها در استان تهران کم بوده و واریز آورده به موقع زمینه ساز تسریع در روند اجرا می شود.

مهرداد بذر پاش وزیر راه و شهرسازی در خصوص آخرین وضعیت ساخت مسکن نهضت ملی گفت: برنامه ریزی برای ساخت چهار میلیون مسکن در سراسر کشور براساس نیاز هر استان ، صورت گرفته است.

بذرپاش تأکید کرد: ساخت مسکن سهم قابل توجهی در  اقتصاد و ایجاد اشتغال در کشور دارد که لازم است از طریق روش‌های مختلف از جمله خودمالکی، واگذاری زمین، بازآفرینی شهری و نوسازی بافت های فرسوده و دیگر روش‌ها با همراهی مردم و مشارکت بانک ها و بخش خصوصی ساخت مسکن سرعت یابد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۴۰ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
کرمان هیچ
همون مسکن مهری هم که ساخته بودند سالهای گذشته تکمیل نشده دادند به ملت نگاهشون میکنید مثل خونه های جنگ زده هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۴۵ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
باز آپارتمان سازی تو بیابونا؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۳ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
پس وسط شهر بسازند؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۱ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
تو قوچان فقط زمینش مشخص شده بعد کلی زمان که گزشته و پولی که گرفتنو این همه وقت گزشته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۵ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
برای ما که مستاجر هستیم،این سرعت ما رو بیاد تاتی تاتی کردن بچه ها میندازه...بهر حال خدا بعد از عید بما رحم کنه
-
محسن
۰۹:۲۱ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
با سلام. پیامکی از بانک مسکن آمده که ظرف مدت 14 روز مبلغ 40 میلیون تومان واریز کنم .رفتم به دفتر شرکت ساختمانی بهم گفتن بعد از 4 نا 6 ماه دیگه دوباره باید 40 میلیون دیگه واریز کنی دوباره چند ماه بعد باید 60 تا 80 میلیون پول واریز کنی ازشون پرسیدم چقدر باید واریز کنم گفتن باید 400 میلیون حداقل واریز کنی تا بعد از قرعه کشی به بانک معرفی کنیم برای وام 600 میلیونی . سوال اینجاست منه کارمند با این درامد کم واجاره نشینی از کجا 400 میلیون جور کنم تا بعد برم وام600 بگیرم یکی به ما جواب بده چطور میشه با این اوضاع مسکن تهیه کرد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۲ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
ما هم همینطوریم. فقط وام یواش یواش بگیری که اونم پیر میشی. در کل مسیر پیر کنی هست جور کردن این قسطاش.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۲ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
کارمند؟ کارمند کجا؟ چطور کار پیدا کردین؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۶ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
وضع اوضاع بازار مسکن خیلی خرابه ، همه خونه ها میلیاردی شدند
الان یه جوان چه جوری ازدواج کنه وقتی یه سرپناه ساده هم نمیتونه بخره
الان خواستگاری هم میری اولین سوالی که میکنن اینکه خونه داری یا نه؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۶ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱
خانه شده یک رویا .بعضی دولت ها به جوانان تسهیلات زیادی میدهند موقع ازدواج مثلاً هدیه یک آپارتمان و اینجا که یک کشور اسلامیه وعده های سر خرمن آن هم برای بچه دوم و سوم شما اول مشکل ازدواج را حل کنید یک جوان حتی نمی تونن خانه رهن و اجاره کنه چه برسه به خرید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۹ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
فقط در حد ثبت نام بود شهرستان کنگاور
Iran (Islamic Republic of)
بختیاری
۱۰:۰۳ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
ساخت شهرهای جدید ویلایی فراوان و زمین های دولتی گام بزرگی برای خانه دار شدن همه مردم و جوانان ایرانی خواهد بود
امیدواریم هزاران شهر و شهرک آرام و خوب ویلایی در این کشور ساخته شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۵ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
سهم مسکن در هزینه خانوار بیش از ۱۰۰ درصده. یعنی پس انداز و هرچی که داریم رو باید بفروشیم که سرپناه مون حفظ بشه...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۵ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
این طرح نهضت ملی که بیشتر ویلاسازی مسکن و شهرهای ویلاسازی است آغاز خوبی برای داشتن شهرهایی فراوان و جدید در سراسر کشور است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۳ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
هرطرحی که دولت میدهد برای پولدارهاست.تو مسکن اگه یکی پول نداره نمیتونه ثبت نام کنه‌‌الان قرعه کشی ماشین هم باید پول داشتی باشی که بتونی ثبت نام کنی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۳ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
هرطرحی که دولت میدهد برای پولدارهاست.تو مسکن اگه یکی پول نداره نمیتونه ثبت نام کنه‌‌الان قرعه کشی ماشین هم باید پول داشتی باشی که بتونی ثبت نام کنی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۰ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
تا وقتی که برجام به نتیجه نرسه ، امیدی به بهتر شدن اوضاع نیست
الان خرید مسکن برای جوان ما تبدیل به حسرت شده!
این دولت تجربه آنچنانی در مدیریت مملکت ندارد !!!
شهریور اونهمه گفتیم برجام امضا کنید تموم بشه بره اما دولت بهترین فرصت از دست داد و باعث شد کار به جاهای خطرناک کشیده بشه ، هم کشور به انزوا کشیده شد ، هم تحریم ها تشدید شد ، هم وضعیت اقتصادی وخیم شد
بنده اگه به سال92 و 96 برگردم بازهم به دکتر روحانی رای میدم چون دولت باسواد و با تجربه ای بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۳ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
الان دیگه وضعیت انقدر خرابه یه مسکن مهر هم نمیشه خرید
اگه می خواهید جوانان به سمت ازدواج سوق پیدا کنند ، یه سرپناه چهار دیواری براشون فراهم کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۳ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
چرا برای مستاجران طرح مسکن نمی گذارید ؟ در طرح مسکن ملی فقط برای افراد خاصی ثبت نام میکنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۱ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
متاسفانه بعد از گذشت ۳ سال از طرح اقدام ملی مسکن در استان کرمان، شهرستان شهربابک، هنوز هیچ امکانات شهری از قبیل آب، برق، گاز و معابر به این خانه ها تخصیص داده نشده و فرمانداری شهرستان نیز پاسخگو نمیباشد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۸ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
ساخت و ساز باید گسترده و ویلایی و در شهرهایی نوین و بروز و با خیابان کشتیهای یکنواخت و مسطح و زیبا و در شهرهایی کوچک و بدون آلودگی صوتی و هوا شوند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۸ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
ساختمان‌های ترکیه که تقریبا محکم و بدون دزدی مصالح ساخته شده بود اونطوری پودر شدند وای به مسکن‌های همه جوره دزدی مصالح ایران،چه خواهند شد؟
Iran (Islamic Republic of)
آرش
۱۴:۰۰ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
با سلام خدمت مسئول دلسوزی که این پیام را می خواند.
تنها راه درمان بی مسکنی 5 میلیون خانوار بی مسکن دادن زمین و شن و ماسه و میلگرد رایگان به علاوه معاف از هزینه شهرداری ها است
اگر اینکار را اجرایی کردید هم مشکل مسکن حل میشه و هم صنعت ساخت و ساز از چنگ مافیا در میاد و رشد اقتصادی برای خانوار ها ایجاد میشود.
Iran (Islamic Republic of)
نیما
۱۴:۲۱ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
واقعا این دولت کجا زندگی میکنه توایران نیس باحقوق ماهی ۱۰ میلیون چطورمیشه اینهمه پولوجور کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۶ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
اگه اصولی ساخته بشه و محله سازی بشه یعنی بانک و فروشگاه و امکانات حمل ونقل داشته باشه خوبه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۰۶ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
زمینهای بایر را آزاد کنید بدید مردم خونه حیاطدار بسازند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۴ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
این دولت داره چیکار میکنه دقیقا؟ قسطش هر ۳ ماه باید ۴۰ میلیون تومن یه کارگر پول بده اونم تو این اوضاع گرونی واسه اینکه صابخونه بشه..از کجا بیاریم این همه پولو تو این وضع
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۹ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
شما همه چی رو میگید روبه رشت،ولی زندگی ما چیز دیگه ای رو میگه
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۵:۴۵ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
از پروژه های شهرجدید هشتگرد چه خبر؟
Finland
مرجانووووو
۱۷:۰۲ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
والا من ثبت نام کردم جزوه دسته مجردا، برای طرح نهضت ملی الان دوسال گذشت هیچ خبری نشد حتی یه پیام خشک خالی نفرستادن بابتش، فقط علکی هزینه ثبت نام رو دادم.
Iran (Islamic Republic of)
ملیکا
۱۸:۳۲ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
مستاجری که بتونه هرسه ماه ۴۰تومن پول بزاره کنار واقعاً.؟....اخه چی فکر میکنید پیش خودتون حالیتونه چی تصویب کردین ؟چی میخواین ؟انگار چارتا بچه دبستانی این طرحو دادن نه چندتا مقام دیپلمات
Iran (Islamic Republic of)
عباس ربیعی
۲۰:۱۱ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
بنده مدت 25 سال درکرج زندگی می کنم مستاجر دارای سه فرزند هیچ گونه اموالی ندارم چرا هیچ اقدامی نمی کنید لااقل زمین واگذار کنید خودم بسازم لطفاً پیگیری کنید متشکرم هشتگرد کرج
United States of America
Mehrad
۲۱:۲۰ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
داداش توکه نداشتی چرا ۳تا بچه اوردی اونا چه گناهی کردن
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۲۱:۰۰ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
کجارشدداشته.ما۱۲۰میلیون دادیم.هنوزیه طبقه بیشترند. اگرمااین پول پارسال طلاخریده بودیم.الان این پول چندبرابرشده بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۶ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
زمینهای بایر را آزاد کنید تا شهرهای جدید ویلایی خوب ساخته بشود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۰ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
سلام تکلیف ماکه جاموندیم از‌ثبت نامه چی میشه برامسکن مهر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۹ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱
خدایا اینا چه مسکنی دارن میسازن خدایا قبل از اینکه خوانواده ای در آن مسکن زندگی کنه کافیه کافیه زلزله ۵ ریشتری در نزدیکی آن مسکن مهر ها بده

رییسی زمین واگذار کنید ما خودمان بسازیم محکمترشو میسازیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۴۱ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱
سلام ۱۵ دی ۴۰ میلیون یعنی قصد پنچم مسکن ملی را واریز کردیم دوبار پیام امده ۲۰ اسفند ۴۰ میلیون باید واریز کنیم خودتون باشید میتونید با یه حقوق کارگردی طی دوماه با اجارنشینی ۴۰ میلیون جمع کنید با دوتا بچه مدرسه ای و این گرونی وتورم که روز بروز خون مردمو جای اب میخورن خدارو خوش نمیاد با روح روان مردم بازی کنید مارو دلخوش کردین حالا هروز یه پیامک میاد که تو دوماه یک بار ۴۰ میلیون پول بریزیم بانک مسکن نه چیزی از خونه میدونیم نه ادرسی داریم لطفا جواب بدین اگر امکانش هست راهنمایی کنید
United States of America
محمد
۰۹:۳۵ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱
وای به روزی که بگندد نمک این هم از yjc آخه تا کی میخواین دروغ بگین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۱ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱
سلام امسال برج ۴ تو دفتر پیشخوان احراز هویت کردم فرم جی تو مسکن شهرسازی سبز شد ولی هنوز به شاهین شهر اصفهان زمین اختصاص ندادن برای ساخت متقاضی هم خیلی زیاده
United Arab Emirates
ناشناس
۱۳:۳۷ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱
سلام در رابطه با مسکن ملی خاستم بگم پیامک امسال دوباربه فاصله ی کم اومده و دوبار ۴۰ میلیون تومان به زور واریز کردیم به فاصله ی کم الان دوباره پیامک اومده به فاصله ۸ روز زمان دارید ۲۳۰ میلیون تومان بریزید تا آورده شما به ۴۰۰ میلیون برسه تا در اولویت تحویل واحد باشید آخه با این شرایط سخت اقتصادی وگرانی چطور میشه تو مدت زمان کوتاه ۲۳۰ میلیون واریز کرد آخه چجوری حساب کردین اگه اینطوری میتونیستیم در سال تو مدت زمان کوتاه این مقدار پول داشته باشیم که دیگه مسکن ملی ثبت نام‌نمیکردیم هیچ کسم‌نیست پاسخگو باشه هرکس سوال میکنی یه چیز میگن
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۴:۱۸ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱
لطفا مسئولین رده بالا از مدیران کل راه و شهرسازی استانها بخوان که کار بکنن برا مردم و مورد مواخذه قرار بگیرن،استان مرکزی کسی برا این مردم کار نمیکنه،میدونم که بقیه استانها هم همینن،این که میگن زمین میدیم خودتون بسازید فقط در حد حرف است و در واقعیت چنین چیزی وجود ندارد،یا اینکه خونه نیمه کاره تحویل میدیم و بقیشو خودتون بصورت تدریجی بسازید که اینم فقط در حد حرف است و واقعیت ندارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۲ ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
نمی دونم این حضرات در این کشور زندگی نمی کنن آخه یه کارگر چطور میتونه توشش ماه مد میلیون آورده دوم واریز کنه البرز شهر فردیس خدا به چه کنم چه کنم بندازدتون
آخرین اخبار