تصویب سه بند از پیش نویس سیاست‌های کلی توسعه دریامحور

پیش نویس سیاست‌های کلی توسعه دریامحور در کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام، مطرح و بند‌های دیگری از آن به تصویب رسید.

جلسه کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعیاد شعبانیه را تبریک گفت و از تلاش اعضای کمیسیون در تقویت پیش نویس سیاست‌های کلی دریامحور قدردانی کرد.

محمدباقر ذوالقدر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با تبریک میلاد امام حسین (ع)، امام سجاد (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) و گرامیداشت روز‌های پاسدار و جانباز گفت: سیاست‌های کلی توسعه دریامحور در اولین جلسه صحن مجمع مطرح خواهد شد. با اخذ نظر اعضای کمیسیون زیربنایی و نیز پیشنهاد‌های دبیر شورای توسعه مکران و نمایندگان دستگاه ها، پیش نویس این سیاست‌ها تکمیل و تقویت شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این پیشنهاد در پنج بند و پنج محور «اهمیت توسعه دریامحور»، «سیاستگذاری و مدیریت عمومی»، «ایجاد و تقویت زیرساخت ها»، «نقش موثر نیرو‌ها و امکانات بومی و محلی» و «همکار‌های اقتصادی و روابط خارجی» و یک مقدمه، تنظیم شده است.

اعضای کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع با تاکید بر اینکه توسعه دریامحور شامل مناطق دریایی و سواحل، کرانه‌ها و پس کرانه‌ها و جزایر می‌شود، به بحث و تبادل نظر درباره بند‌های این سیاست‌ها پرداختند.

بر اساس مذاکرات این جلسه، در بند یک «احیای نقش دریا، کرانه و پس کرانه به عنوان مهمترین پیشران و محور توسعه کشور با ایجاد قطب‌های اقتصادی در مناطق ساحلی و دریایی به گونه‌ای که طی ۱۰ سال، افزایش ۱۰ واحد درصد تولید ناخالص داخلی کشور در این مناطق شکل بگیرد» مصوب شد.

اعضای کمیسیون برای بند دوم این سیاست ها، «سیاستگذاری یکپارچه و مدیریت واحد و کارآمد توسعه دریامحور، با قوانین و مقررات خاص برای تقسیم کار ملی با نقش دهی به استان‌های کشور به منظور بهره گیری موثر و بهینه از ظرفیت ها، منابع و ذخایر مناطق ساحلی و دریایی» را از تصویب گذراندند.

همچنین در بند سوم به «تدوین طرح جامع توسعه دریامحور با تاکید بر پهنه بندی دریا، کرانه و پس کرانه و تعیین سهم و جغرافیای جمعیت، تجارت، صنعت، کشاورزی و گردشگری، خصوصا در سواحل جنوب و بالاخص مکران حداکثر طی دو سال» مصوب شد.

در این جلسه همچنین علی اکبر احمدیان، حجت الاسلام انصاری، حجت الاسلام محمدی عراقی، محمد فروزنده، محمدرضا باهنر از اعضای مجمع، نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه مکران، نمایندگانی از مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین جمعی از روسای کمیته‌های کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه حاضر بودند و نظرات خود را درباره مباحث مطرح شده، ارائه کردند و مقرر شد در جلسه آینده سایر بند‌های این پیش نویس نهایی شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار