نوستالژی تلویزیون؛

خاطره بازی با تیتراژ ویژه برنامه‌های ماه رمضان

در این گزارش مروری بر قطعه‌هایی از تیتراژ سریال و برنامه‌های تلویزیونی ویژه ماه رمضان خواهیم داشت.

در ماه رمضان برنامه‌های مختلفی از جمله ویژه برنامه‌ها، مستندها، سخنرانی‌ها و همچنین سریال‌های تلویزیونی از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود که در برخی از این برنامه‌ها لزوم اجرای یک یا چند قطعه موسیقی برای تکمیل کردن فضای برنامه احساس می‌شود. در ادامه مروری بر قطعاتی که در دو دهه اخیر به عنوان تیتراژ سریال و برنامه‌های تلویزیونی ویژه ماه رمضان خواهیم داشت.

احسان خواجه امیری برای اولین بار در سال ۸۴ تیتراژ سریال «برای آخرین بار» را اجرا کرد و به موفقیت رسید. او سپس سال ۸۶ تیتراژ سریال «میوه ممنوعه» به کارگردانی حسن فتحی را خواند؛ که آن تیتراژ نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفت. وی سال بعد تیتراژ سریال «مثل هیچکس» را خواند و در سال ۸۹ نیز در یک همکاری دیگر با حسن فتحی، تیتراژ سریال «در مسیر زاینده‌رود» را اجرا کرد که مورد استقبال خوب مخاطبان قرار گرفت.در ادامه تیتراژ‌های رمضانی خواجه‌امیری، این خواننده در سال ۹۲ دو قطعه «به دادم برس» و «شب سرمه» را برای سریال «مادرانه» اجرا کرد، خواجه‌امیری در سال ۹۴ نیز تیتراژ پایانی برنامه «ماه عسل» را اجرا کرد.

خاطره بازی با تیتراژ ویژه ماه رمضان تلویزیون

محمد علیزاده از جمله تیتراژخوان‌های موفق تلویزیونی است که در ماه مبارک رمضان نیز تیتراژ‌های مناسبتی خوبی اجرا می‌کند. اولین تیتراژ رمضانی موفق این خواننده در ویژه برنامه «شهر باران» شبکه یک سیما صورت گرفت که وی در سال ۹۰ ترانه‌ای از مجید صالحی را با آهنگسازی بهنام کریمی اجرا کرد و تنظیم این قطعه نیز برعهده بهروز صفاریان بود. البته علیزاده تیتراژ برنامه «ماه عسل» را هم اجرا کرده بود.

خاطره بازی با تیتراژ ویژه ماه رمضان تلویزیون

علیزاده سال گذشته هم دو تیتراژ ویژه ماه رمضان اجرا کرد، نخست تیتراژ سریال «برادر» با ترانه مهرزاد امیرخانی و تنظیم معین راهبر که این قطعه نیز به یک اثر هیت تبدیل شد و مخاطبان تلویزیون آن را تیتراژ برتر ماه رمضان در سال ۹۵ انتخاب کردند و دوم، قطعه‌ای ویژه شب‌های قدر برای برنامه «ماه عسل» که البته زیاد موفق نشد.

«منو درگیر خودت کن» اولین و شاید موفق‌ترین تیتراژ تلویزیونی برنامه «ماه عسل» بود که در سال ۸۶ توسط محسن یگانه اجرا شد.این قطعه همچنان که به معرفی برنامه ماه عسل کمک کرد، برای اولین بار صدای محسن یگانه را به طور در تلویزیون به گوش مردم رساند که آن قطعه همچنان موفق‌ترین اثر برای خواننده مطرح پاپ است؛ که تقریباً به جز آن قطعه، دیگر در زمینه تیتراژخوانی موفق نبوده است. ترانه «منو درگیر خودت کن» را روزبه بمانی سروده و آهنگسازی آن را هم خود محسن یگانه انجام داده است.

خاطره بازی با تیتراژ ویژه ماه رمضان تلویزیون

این خواننده در سال ۹۵ نیز یک‌بار دیگر تیتراژ برنامه ماه عسل را این‌بار با قطعه‌ای تحت عنوان «هر چی تو بخوای» اجرا کرد که به نسبت اثر ۹ سال پیش خود به موفقیت آن چنانی نرسید.یگانه برای دومین تیتراژ مناسبتی خود در ماه رمضان هم به سراغ روزبه بمانی رفت و ترانه‌ای را از این ترانه‌سرا اجرا کرد که به عنوان تیتراژ آغازین برنامه «ماه عسل» به روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

سریال «پنجمین خورشید» در سال ۸۸ از شبکه سوم سیما پخش شد که تیتراژ آن را علیرضا افتخاری خواند. این سریال که در زمان خودش به محبوبیت بالایی رسید، ساخته علیرضا افخمی است.

خاطره بازی با تیتراژ ویژه ماه رمضان تلویزیون

در این سریال علیرضا افتخاری قطعه‌ای را با آهنگسازی موفق ارجمند اجرا کرد که با استقبال خوبی مواجه شد.نام این قطعه «خوشه دنیا» بود. از آن‌جایی که در سال ۸۸ هیچ خواننده دیگری برای ماه مبارک رمضان قطعه‌ای منتشر نکرد، قطعه «خوشه دنیا» در معرض توجه بیشتری قرار گرفت.

مجید اخشابی یکی دیگر از خوانندگان پر کار ماه رمضان است که به نوعی تیتراژ اولین سریال نوین ماه رمضان را در سال ۸۰ اجرا کرد. سریال «گمگشته» به کارگردانی رامبد جوان و اجرای مجید اخشابی بسیار مورد توجه قرار گرفت.در این سریال، اخشابی قطعه‌ای را بر زمینه شعری از علی معلم اجرا کرد.

اخشابی سپس در سال ۸۳ نیز یک قطعه دیگر را با شعری از علی معلم این‌بار برای سریال پرطرفدار «متهم گریخت» به کارگردانی رضا عطاران اجرا کرد. «یک وجب خاک» هم نام سریالی است که در سال ۸۶ در ماه رمضان پخش شد و اخشابی تیتراژ آن را با آهنگسازی حمیدرضا صدری اجرا کرد.

خاطره بازی با تیتراژ ویژه ماه رمضان تلویزیون

محمد اصفهانی تیتراژخوان بسیار خوبی است که کارنامه هنری وی در تلویزیون حکایت از این ماجرا دارد. این خواننده در سال ۹۰ تیتراژ سریال مناسبتی «تکیه بر باد» را اجرا کرد که استقبال بسیار خوبی از آن به عمل آمد.

«تکیه بر باد» قطعه‌ای از ساخته‌های مهدی یغمایی آهنگساز و خواننده پاپ است که خودش هم یک بار تیتراژ آلبوم ماه عسل را خواند. همچنین ترانه این اثر نیز از سروده‌های روزبه بمانی است و بهروز صفاریان هم به عنوان تنظیم‌کننده در این قطعه حضور دارد.

«نگران منی» یکی از آخرین آثار پرطرفدار مرتضی پاشایی بود که چند ماه پیش از درگذشت این خواننده پاپ به عنوان تیتراژ برنامه «ماه عسل» به روی آنتن شبکه ۳ رفت و آنقدر محبوبیت پیدا کرد که در مراسم خاکسپاری پاشایی نیز به زمزمه طرفدارانش تبدیل شد.ترانه این قطعه را مهرزاد امیرخانی سروده، آهنگسازی آن را پاشایی انجام داده و معین راهبر نیز به عنوان تنظیم‌کننده در این قطعه حضور داشته است.

خاطره بازی با تیتراژ ویژه ماه رمضان تلویزیون

فرزاد فرزین در سال ۹۲ خواننده تیتراژ ابتدایی برنامه «ماه عسل» بود که قطعه او به یکی از آثار محبوبش تبدیل شد و همچنان هم در کنسرت‌هایش بیشترین درخواست را برای اجرا دارد.این خواننده پاپ که سابقه چند همکاری دیگر را هم با علیخانی دارد، بالأخره در سال ۹۲ به آن‌چه که از این همکاری می‌خواست رسید و یک قطعه هیت را از خود به جای گذاشت.

خاطره بازی با تیتراژ ویژه ماه رمضان تلویزیون

قطعه «ماه عسل» نیز از سروده‌های روزبه بمانی است و ملودی آن را فرزاد فرزین ساخته. همچنین مهران خلیلی به عنوان تنظیم‌کننده و آرش پاکزاد به عنوان مهندس صدا در این قطعه حضور داشته‌اند.

رضا صادقی نیز تجربه چند تیتراژ خوب ویژه ماه رمضان را در تلویزیون دارد. این خواننده در سال ۸۹ قطعه‌ای موفق را برای سریال «ملکوت» به کارگردانی محمدرضا آهنج اجرا کردکه این اثر بسیار مورد استقبال قرار گرفت، به خصوص آن‌که فضایی مناسب ماه رمضان و همچنین مناسب با خود سریال داشت.او همچنین در سال ۹۲ نیز چند قطعه را برای سریال «دودکش» اجرا کرد که در این میان تیتراژ پایانی سریال که درون‌مایه اجتماعی داشت با موفقیت بسیار بالایی مواجه شد. صادقی به جز این قطعات، چند اثر دیگر نیز در ماه رمضان اجرا کرده که تیتراژ برنامه شهر باران یکی از آن‌هاست.

خاطره بازی با تیتراژ ویژه ماه رمضان تلویزیون

ولی در میان آثار ویژه ماه رمضان وی، ملکوت و دودکش بیشتر مورد توجه قرار گرفتند. همچنین شهاب رمضان، سعید شهروز، قاسم افشار، امیرحسین مدرس، حامد زمانی، مهدی یغمایی، امیرعلی بهادری، بهروز صفاریان، مهدی احمدوند، حجت اشرف‌زاده، بهنام صفوی و بنیامین بهادری سایر خوانندگانی هستند که تیتراژ‌های ویژه برنامه‌ها و سریال‌های مناسبتی ماه رمضان را اجرا کرده‌اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار