توافق عادی سازی روابط کوزوو و صربستان پس از ۱۰ سال

بنابر اعلام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا کوزوو و صربستان بر سر اجرای ضمیمه توافق در مسیر عادی سازی روابط بین خود به توافق رسیده اند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شامگاه شنبه گفت کوزوو و صربستان بر سر اجرای توافقی با حمایت اتحادیه اروپا برای عادی سازی روابط به توافق رسیده اند، هرچند که دو طرف گفتند اختلاف نظر‌ها همچنان باقی است.

به گزارش رویترز، از سال ۲۰۰۸ پس از آنکه کوزوو استقلال خود را اعلام کرد، نزدیک به ۱۰ سال است که کوزوو و صربستان با حمایت اتحادیه اروپا گفتگو می‌کنند. اما صربستان همچنان کوزوو را به عنوان یک استان جدایی طلب می‌داند و شعله ور شدن آتش بین همسایگان بالکان ترس از بازگشت به درگیری را برانگیخته است.

توافق شامگاه شنبه پس از گفتگو‌های ۱۲ ساعته بین «آلبین کورتی» نخست وزیر کوزوو، «الکساندر ووچیچ» رئیس جمهور صربستان و مقامات اتحادیه اروپا بر سر اجرای این توافق حاصل شد که هر دو طرف ماه گذشته در بروکسل با آن موافقت کردند.

دو طرف قبل از نشست سه جانبه در مقدونیه شمالی، دیدار‌های جداگانه‌ای با بورل داشتند.

بورل پس از دیدار با سران دو کشور در شهر اوهرید مقدونیه شمالی به خبرنگاران گفت: کوزوو و صربستان بر سر اجرای ضمیمه توافق در مسیر عادی سازی روابط بین خود به توافق رسیده اند.

با این حال ووچیچ در یک کنفرانس خبری گفت که طرفین در مورد همه موارد به توافق نرسیده اند. نخست وزیر کوزوو هم گفت: این یک به رسمیت شناختن دوفاکتو بین کوزوو و صربستان است، زیرا صربستان هنوز این توافق را امضا نکرده است.

بورل گفت که اتحادیه اروپا اکنون با اجبار از هر دو طرف می‌خواهد که در صورت تمایل به پیوستن به این بلوک به تعهدات خود عمل کنند و هشدار داد در غیر این صورت عواقبی در پی خواهد داشت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار