دریابان شمخانی:

اجرای توافق امنیتی ایران و عراق به توسعه روابط سرعت می‌بخشد

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: با اجرای کامل توافقنامه امنیتی میان ایران و عراق توسعه همه جانبه روابط، سرعت خواهد گرفت.

دریابان «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان که صبح امروزبه دعوت رسمی قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق به این کشور سفر کرده است؛ پیش از ظهر امروز با همتای عراقی خود دیدار و گفتگو کرد.

شمخانی در این دیدار با اشاره به تلاش‌های مشترک دو کشور طی ماه‌های گذشته برای تنظیم و نهایی سازی توافقنامه امنیتی جامع که تضمین کننده ثبات و بهبود شرایط امنیتی در مرز‌های دو کشور خواهد بود. تصریح کرد؛ با اجرای دقیق مفاد این توافق‌نامه علاوه بر کاهش قابل ملاحظه تهدیدات تروریستی و جلوگیری از ایجاد ناامنی‌های مرزی، زمینه‌های توسعه همه جانبه روابط دو کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی، بیش از پیش فراهم خواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران منشاء اصلی ناامنی در منطقه و عراق را ناشی از سیاست‌ها و اقدامات بحران زای آمریکا می‌داند، خاطر نشان کرد: شیطنت‌های آمریکا همچنان ادامه دارد و تداوم این روند که مخل امنیت و ثبات در منطقه است قابل تحمل نمی‌باشد.

شمخانی؛ ترور فرماندهان مقاومت، شهیدان «حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» را نمونه بارزی از سیاست‌های بحران زای آمریکا دانست و گفت: پیگیری محاکمه و مجازات آمرین و عاملین این جنایت تروریستی از اولویت‌های اصلی همکاری‌های امنیتی دو کشور است و نباید این مهم دچار مرور زمان شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان؛ تحرکات ضد امنیتی وشرارت بار عوامل ضدانقلاب و تروریست در منطقه اقلیم و شمال عراق را از دیگر مولفه‌های ناامنی در منطقه دانست و بر لزوم اجرای دقیق توافق نامه امنیتی میان دو کشور که می‌تواند به اقدامات شرورانه این گروه‌ها به طور کامل و اصولی پایان دهد، تاکید کرد.

شمخانی با تقدیر از نقش موثر و مساعدت بی دریغ دولت عراق در زمینه دستیابی ایران و عربستان سعودی به توافق اخیر گفت: بطور قطع کشور‌های منطقه می‌توانند در سایه گفتگو و همکاری‌های دوجانبه و چند جانبه مشکلات و بحران‌های مشترک را بدون حضور و مداخله بیگانگان حل و فصل نمایند.

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق نیز در این دیدار طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر دریابان شمخانی به عراق گفت: بدون شک، توافق دو کشور برای از میان بردن چالش‌های امنیتی تحمیل شده بر روابط ایران و عراق منافع دو کشور دوست و برادر را بدنبال خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: بغداد، تمام تلاش خود را برای اجرای کامل این توافقنامه بکار خواهد گرفت و به هیچ گروه یا کشوری اجازه نخواهد داد که از خاک عراق برای ایجاد ناامنی در ایران استفاده کند.

وی، دستیابی ایران و عربستان سعودی به توافق بسیار مهم برای از سرگیری روابط دو جانبه را به دریابان شمخانی تبریک گفت و افزود: دولت عراق، چون گذشته برای کمک به تحقق هر چه سریعتر توافقات حاصل شده میان تهران و ریاض که نفع دو کشور و افزایش ثبات و امنیت در منطقه را بدنبال خواهد داشت، آمادگی کامل دارد.

الاعرجی در ادامه، دولت عراق را متعهد به اجرای قانون پارلمان در خصوص خروج نیرو‌های نظامی بیگانه عنوان کرد و افزود: دستگاه‌های ذیربط در عراق با دقت، اجرای قانون پارلمان را در دستور کار خود دارند و تاکنون بخش مهمی از آن را نیز به مورد اجرا گذارده اند.  

مشاور امنیت ملی عراق تصریح کرد: با توجه به خسارت‌های عظیمی که ناامنی‌های سال‌های گذشته بر عراق و منطقه تحمیل نموده باید با تلاش مشترک ضمن از میان بردن زمینه‌های شکل گیری ناامنی مجدد، برای توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری، صنعتی و... و ایجاد رفاه و آسایش برای مردم تلاش نماییم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Germany
ناشناس
۱۵:۰۶ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
ایران باید به خط راه آهن خلیج فارس از عراق کویت تا عمان باید وصل بشه!
برای نفوذ بیشتر و کمرنگ شدن تحریم ها
یا خط راه آهن خلیج فارس تا پاکستان و هند!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۴ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
بجای وزرای اقتصادی و صنعتی و کشاورزی مقامات امنیتی و سیاسی پیشران رابطه هستن . اقتصاد قوی محصولات با کیفیت و کمیت خودش بهترین رابطه ها خلق میکند. هنوز اولویتها سرجاش نیستند.رابطه امنیتی سیاسی خوبه دنبالش یه چیزی باشد مقبول پسند بتونی صادر کنیم نباشند این ها فقط هزینه باد دادم هست.
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۱۷:۳۳ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
تروریستهارو از کشورتون پاک کردیم و اگر برادر ما هستید اجازه فعالیت ترورستها رو بگیرید و بیرون کنید. حزب کومونیست و کوموله رو از کشورتون بیرون کنید
آخرین اخبار