استاندار ایلام:

نوروزگاه‌ها مکانی مناسب برای معرفی هویت سنتی ایلام است

استاندار ایلام گفت: نمایشگاه‌های صنایع دستی و سوغات محلی و نوروزگاه‌ها افزون بر اینکه مکانی مفرح و شاد برای مردم و گردشگران نوروزی هستند، هویت بومی و سنتی استان را نیز معرفی می‌کنند.

 حسن بهرام نیا استاندار ایلام در آیین گشایش نوروزگاه و نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی ایلام در قلعه والی اظهار کرد: این اماکن سنت، فرهنگ و تاریخ مردم استان را در معرض دید گردشگران قرار می‌دهند.

وی افزود: تلاش‌های خوبی در زمینه با بازسازی محوطه شامل حوض، دیوار ورودی، نورپردازی و ایجاد فضای سبز قلعه والی شهر ایلام با متراژ ۲ هزار و ۳۰۰ متر با هدف ایجاد نشاط اجتماعی در دستور کار قرار گرفته است.

استاندار ایلام بیان کرد: برای بازسازی این پروژه از محل مسوولیت‌های اجتماعی شرکت نفت به میزان ۱۰ میلیارد ریال و از محل اعتبارات ملی نیز پنج میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی افزود: تغییر و تحول صورت گرفته در این مدت منجر به فراهم کردن مکانی شاداب و با نشاط برای مردم شده است و از خدمات صورت گرفته در این مکان تقدیر می‌شود.

وی ادامه داد: برپایی این نمایشگاه‌ها با توجه به ورود مسافران نوروزی به استان بسیار ارزشمند است که از طریق آن سنت، فرهنگ، صنایع و تاریخ مردم استان در معرض نمایش گردشگردان قرار می‌گیرد تا با هویت مردم این استان آشنا شوند و با خاطره خوب از استان خارج شوند.

استاندار ایلام افزود: ایلام دارای آثار باستانی و تاریخی، مراکز مذهبی و فرهنگی زیادی است که با معرفی آن‌ها به مسافران می‌توان هم از این فرصت برای شناساندن ظرفیت‌های استان استفاده کرد و هم تحولی در اقتصاد استان صورت گیرد.

وی با بیان اینکه اماکن گردشگری استان ایلام آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی هستند، گفت: خدمات دهی به مسافران نوروزی تا پایان تعطیلات نوروز ادامه دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیر ستاد خدمات سفر‌های نوروزی استان ایلام نیز گفت: برای نوروز ۱۴۰۲ تعداد ۱۰۰ غرفه در نقاط مختلف استان دایر شده است.

فرزاد شریفی بیان کرد: برای اقامت مسافران نیز ۱۲۲ واحد اقامتی بومگردی، کمپ، هتل و خانه‌های استیجاری مهیا شده است.

وی ادامه داد: آیین‌های شاد بومی و محلی برای مسافران نوروزی در نوروزگاه‌ها برگزار می‌شود و در قلعه والی به عنوان هسته مرکزی برنامه‌های نوروزی استان ایلام، نیز از یکم تا هفتم فروردین ماه برنامه‌های نوروزی دایر است.

وی مطرح کرد: همچنین در شهرستان‌های ایلام، سیروان، ملکشاهی، دره شهر، آبدانان، مهران و دهلران نوروزگاه برگزار شده و نمایشگاه‌های نوروزی صنایع دستی و سوغات محلی هم از اول تا سیزدهم فروردین فعال است.

وی اظهار کرد: همچنین در مناطق عملیاتی شرهانی و قلاویزان تئاتر با محتوای فرهنگی، مذهبی و دفاع مقدس اجرا می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.