زریوار؛ دریاچەای مملو از رمز و راز

دریاچه زریوار یکی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی استان کردستان است.

یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایران، دڕیاچە شگفت‌انگیز زریوار کە طبق افسانە‌های قدیمی و محلی مملوء از رمز و راز است و برخی معتقدند کە شهری در زیر آن مدفون و گنج‌های افسانەای بسیاری را در خود دارد.

افسانە‌های بسیاری دربارە این دریاچە نسل بە نسل تا بە امروز نقل شدە کە گفته می‌شود در کف دریاچە گنجی افسانەای نهفتە شدە کە همین امر سبب شدە این دریاچە بە دریاچەای پررمز و راز تبدیل شود.

طبق این روایت، وجه تسمیه دریاچه نیز از زر می‌آید که به همین گنج پنهان شده اشاره دارد حتی برخی معتقدند که شهری کامل و دست نخورده در زیر این دریاچه قرار دارد!

طبق آنچە کە گفته می‌شود در زیر دریاچه زریوار شهری وجود دارد کە افسانە‌های بسیاری دربارە آن وجود دارد.

یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد این دریاچە این است کە هیچ رودی بە آن راە ندارد و آب دریاچە از چشمە‌های جوشان کف دریاچە تامین می‌شود.

این مکان دیدنی در استان کردستان و در شهر مریوان قرار دارد کە هرسالە پذیرای گردشگران خارجی و داخلی بسیاری است.

ویژگی دریاچە زریوار

دریاچه زریوار یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شیرین جهان است و طبق تحقیقات انجام شدە قدمت و پیدایش آن بە ۲۰ هزار سال قبل از اکنون بازمی‌گردد.

جاذبە‌های گردشگری دریاچە

یکی از جاذبە‌های گردشگری این دریاچە زیبا وجود جزیرە‌های متحرک داخل آن است؛ دریاچه‌های متحرک کە از به هم تنیده‌شدن ریشه درختان ایجاد شده‌اند روی آب شناور بوده و با وزش باد و حرکت امواج جابه‌جا و گاە بە هم می‌رسند.

یکی دیگر از جاذبە‌های گردشگری این دریاچە، پرندە نگری است، شما با سفر بە شهرستان مریوان و بازدید از دریاچە زیبای زریوار شاهد گونە‌های مختلفی از پرندگان خواهید بود کە گاە در سطح آب‌فرود و یا دستە‌جمعی بر فراز دریاچە بە پرواز در می‌آیند.

دریاچە

همچنین در سفر خود بە دریاچە زیوار می‌توانید شاهد حضور پستاندارانی همچون سگ‌آبی، خوک‌وحشی، گراز و نوعی گربه وحشی به نام فلیس کاتوس از نزدیک باشید.

همچنین پوشش گیاهی موجود این منطقە بسیار مشهور و در اطراف دریاچە پوشش‌های گیاهی متعددی رشد کردە کە نام این گیاهان بە گوش کمتر کسی خوردە است.

تفریحات دریاچە

یکی از تفریحات زیبای دریاچە قایق‌سواری است، اگر هوس قایق‌سواری بە سرتان زدە، می‌توانید از قایق‌های موتوری و پدالی اطراف دریاچە استفادە کنید.

همچنین اگر بە پرواز بر فراز دریاچە علاقەمندید، از تجربە پاراگلایدر سواری بر فراز منطقە غافل نشوید.

ماهی‌گیری یکی از تفریحات معروف دریاچە زریوار است کە بسیاری از علاقەمندان بە صید ماهی را بە سوی خود فرامی‌خواند.

همچنین مناظر زیبا و طبیعی دریاچە، خوراک گرفتن عکس‌های یادگاری و هنری است.

ماهی کبابی یکی از خوراک‌های مشهور دریاچە زریوار است کە هرگردشگری برای یک بار مزە آن را چشیدە و هرگز مزە و طعم آن را فراموش نکردە است.

دریاچه زریوار در سال ۱۳۸۸ به عنوان پناهگاه حیات‌وحش و در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شدە است.

منبع: ایسنا

برچسب ها: دریاچه ، کردستان
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.