مزینان داورزن، نگینی جذاب در دل کویر خراسان رضوی

کویر مزینان، یکی از مناطق کویری ایران است که با جاذبه‌های اکوتوریستی و و تنوع زیستی، مقصد خوبی برای گردشگران و علاقه‌مندان طبیعت است.

کویر مزینان واقع در داورزن خراسان رضوی در حاشیه جنوبی جاده تهران - مشهد، یکی از مناطق کویری ایران است که با جاذبه‌های اکوتوریستی و چشم‌انداز‌های طبیعی و تنوع زیستی، مقصد خوبی برای گردشگران داخلی و خارجی و علاقه‌مندان طبیعت است.

مزینان، خاستگاه اندیشمندانی، چون استاد محمدتقی شریعتی و فرزندش علی شریعتی، با نسیم دلنشین کویرش و ده‌ها جاذبه طبیعی و دیدنی ریشه در خاک و سر بر آسمان دارد و امروز به مقصد نوظهور گردشگری در غرب خراسان رضوی تبدیل شده است.

دهستان مزینان با قدمتی چند هزار ساله از توابع داورزن با اقلیم نیمه بیابانی، تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد در ۶ کیلومتری جنوب غربی داورزن و ۸۰ کیلومتری سبزوار قرار دارد.

مزینان داورزن، نگینی جذاب در دل کویر خراسان رضوی

مزینان داورزن رویشی در کویر و سرزمین طبیعت بکر

کویر مزینان در داورزن، به عنوان میقات الرضا (ع) و دروازه ورودی غرب خراسان رضوی، با بهره مندی از مناظر زیبا و شگفت انگیز، چون بیابان‌های پوشیده از نمک، تپه‌های طلایی، شن‌های روان و آسمان پر از ستاره از مناطق بکر این استان محسوب می‌شود.

این منطقه وسیع کویری با چشم انداز‌های طبیعی، تنوع زیستی و جاذبه‌های اکوتوریستی و پوشش گیاهی تاغ و گز، انواع پرندگان، حیوانات وحشی و اهلی و آسمان پرستاره مقصدی دلنشین برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است و توریست درمانی، برگزاری مسابقات رالی اتومبیل رانی، شترسواری و رصد ستارگان بخشی از جاذبه‌های این کویر است.

کویر مزینان با پهنه‌های پوشیده از ماسه، نمک و شوره زار‌ها می‌تواند برای گردشگران جنبه‌های روان درمانی، ماسه درمانی، آفتاب درمانی و املاح درمانی داشته باشد.

اسکی روی شن، مسابقات اتومبیلرانی، دوچرخه سواری، موتورسواری و بالن سـواری، کویرنوردی و شن نوردی با شتر در این منطقه مناسب گردشگری ماجراجویانه است و علاوه بر آن نبود آلودگی نوری، غباری و آسمان شفاف و تاریکی مطلق، برای رصد ستارگان در شب و رؤیت پدیده سراب، از دیگر امکانات این کویر است که بی شک نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌نماید.

مزینان داورزن، نگینی جذاب در دل کویر خراسان رضوی

رباط شاه عباسی و بنا‌های تاریخی دیگر بر غنای مزینان افزوده است

کاروانسرای دیرپای مزینان واقع در مسیر جاده تاریخی ابریشم معروف به کاروانسرای شاه عباسی که با شمارهٔ ۱۶۶۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده یکی از بنا‌های تاریخی شاخص این منطقه است.

مسجد جامع، حوزه علمیه، بقعه امام زاده سیدحسین و آرامگاه سید اسماعیل در ۲ کیلومتری مزینان و در حاشیه بهمن آباد، تپه باستانی بِل قوز و خرابه‌های شهر قدیمی بادغوس، آب انبار، یک بنای چاپارخانه و همچنین زادگاه دکتر علی شریعتی برخی از آثار تاریخی و گردشگری مزینان است.

رود فصلی کالشور از جنوب این روستا می‌گذرد و قناتی پر آب در قسمت جنوبی مزینان جریان دارد که از کوه‌های شمالی داورزن سرچشمه می‌گیرد و گوارایی و وفور آب آن در حاشیه کویر موجب حیرت گردشگران است.

مزینان داورزن، نگینی جذاب در دل کویر خراسان رضوی

داورزن با آثاری در حوزه‌های تاریخی و طبیعی شامل آسیاب‌های آبی و بادی، کاروانسرا‌های تاریخی بین‌راهی، مساجد تاریخی، یخدان‌های قدیمی، آتشکده آذربرزین مهر، روستا‌های تاریخی، مناطق ییلاقی و آبشار‌های منطقه بفره و کویر در مسیر جاده تاریخی ابریشم و نیز جاده تهران - مشهد که سالانه افزون بر ۲۰ میلیون زائر بارگاه مطهر حضرت امام رضا (ع) از آن به سوی مشهد رفت و آمد می‌کنند، شرایط مناسبی برای جذب گردشگران دارد.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار